Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Okuma-Yazmaya Hazırlık Çalışmaları

Tepki Skoru
0
arkadaşlar biliyorsunuz ki ilkokulda artık el yazısı ile çocuklar yazmayı ve okumayı öğreniyor...sayılarda aynı şekilde eğik olarak veriliyor...
ben sayıları eğik olarak vermeye başladım...bazı öğrencilerim gayet düzgün bir şekilde yaparken bazıları ise dik yazıyor...bunun nedeni ise evde velilerin çocuklara sayıları dik olarak öğretmeleri...zamanla alışıcaklar eğik yazmaya...
okulumdaki birinci sınıf öğretmenleriyle görüştüm...onlar eğik bir şekilde öğretmemiz daha iyi olucağını söylediler...sizler nasıl yapıyorsnuz...

Tepki Skoru
0
Benim okuduğum okuldaki öğretmenler öğrencilere önce düz yazıyı ve rakamları öğretip sonra eğik yazı ve rakamları öğretiyorlar genelde ben de bu şekilde yapılmasından yanayım bu yüzden düz olarak öğretmeyi uygun buldum..

Tepki Skoru
0
arkadaşlar benim velilerin sureklı bizim cocuklarımız ne zaman harf ogrencek diye soruyorlar bende harf ogretmenın uygun olmadıgını onun yerıne zaten kesık cızgılerle calıstıgımızı soyluyorum ama anlatamıyorum bız onun ıcın gonderdık yok bende evde bunları ogretıyorum dıyor bir kaç velim siz neler yapıyorsunuz? eskısı gibi bildiğim kadarlıyla defter kullanılmıyor ve oyle defter kullanmanında yasak oldugunu duymustum ben kıtap uzerınden işlıyorum yani harf ogretıyormusunuz okuma yazma hazr.calısmalarına onerılerınızı beklıyorum...:10:

Tepki Skoru
0
Arkadaşım geçen bi velim aynı soruyu sordu ben ona anasınıfında sadece renkler, şekiller, sayılar vb. öğrettiklerimizi anlattım. velimde anladı. Bir sorun yaşamadım.
evet okulöncesinde defter kullanımı yasak.
Ben senin yerinde olsam veli bana onun için gönderdim falan dese benim öğrettiklerim ve öğreteceklerim bunlar.derim

Tepki Skoru
0
işte ama anlatamıyorsun bu konuda problem yaşıyoruz bilmiyorum ben elımden gelenı yaptıgıma inanıyorum teşekkürler canım :)

Tepki Skoru
0
arkadaslar 95 kişi bakmıs sadece 1 arkadasım cevap verdı o arkadasımada tesekkurler..sadece etkınlık paylasım mı olucak bılgı alısverısı kımse yapmıyor...

Tepki Skoru
0
Bu konuyu velilere anlayabilecekleri şekilde vermelisin bence. Yani tamam biz bunun eğitimini aldık ve bu yaşlarda (ileri zekalı bazı çocuklar hariç) çocukların yazı yazmayı , harfleri öğrenemeyeceğini biliyoruz. Fakat velilerin bunun eğitimini zamanında almadıklarını da düşünmelisiniz. Yani veliye çıkıp direkt çocuklar bu yaşlarında yazı yazamazlar , harf öğrenemezler dediğinizde "E diğerlerini ben zaten kendim de öğretebilirim" demeleri normal. Sizin yapmanız gereken harf yazmayı öğretemediğinizi , çocukların harfleri yazmayı anca ilkokul 1. sınıfta öğrenebildiklerini , sizin sadece çocukları 1. sınıfa kadar harfleri öğrenmesi , basit matematiksel işlemler yapabilmesi için gerekli yeterliliğe ulaşmalarını sağladığınızı örnekler yardımıyla anlatmak olacaktır. Özellikle örnekler yardımıyla anlatmalısınız. Çünkü her ne kadar büyük olsalar da insanlar hiç bilmedikleri bir konuyu öğrenirken herhangi bir öğrenciden farksızdır. Bu yüzden mümkün olduğunca basite indirmelisiniz.

Tepki Skoru
0
MouSTaPHa83' Alıntı:
Bu konuyu velilere anlayabilecekleri şekilde vermelisin bence. Yani tamam biz bunun eğitimini aldık ve bu yaşlarda (ileri zekalı bazı çocuklar hariç) çocukların yazı yazmayı , harfleri öğrenemeyeceğini biliyoruz. Fakat velilerin bunun eğitimini zamanında almadıklarını da düşünmelisiniz. Yani veliye çıkıp direkt çocuklar bu yaşlarında yazı yazamazlar , harf öğrenemezler dediğinizde "E diğerlerini ben zaten kendim de öğretebilirim" demeleri normal. Sizin yapmanız gereken harf yazmayı öğretemediğinizi , çocukların harfleri yazmayı anca ilkokul 1. sınıfta öğrenebildiklerini , sizin sadece çocukları 1. sınıfa kadar harfleri öğrenmesi , basit matematiksel işlemler yapabilmesi için gerekli yeterliliğe ulaşmalarını sağladığınızı örnekler yardımıyla anlatmak olacaktır. Özellikle örnekler yardımıyla anlatmalısınız. Çünkü her ne kadar büyük olsalar da insanlar hiç bilmedikleri bir konuyu öğrenirken herhangi bir öğrenciden farksızdır. Bu yüzden mümkün olduğunca basite indirmelisiniz.
kesinlikle katılıyorum arkadaşıma.harf öğretilmiyo tabiki.sonuçta rakamları da öğretmiyoruz ama sadece tanımalarını sağlıyoruz. ilkokul 1. sınıfta çocuk bunları zaten öğrenecek bunu anlatın...çocuğun şimdi herşeyi oyunla basit şekilde anlayacağını, ve serap'ında dediği gibi renk şekil rakam gibi kavramların verildiğini uygun dille anlatırsınız:)
:thumbsup:

dsk

Tepki Skoru
0
BENCE VELİLERE AİLE KATILIMINI VAR ETKİNLİK YAPSINLAR, OYUN OYNASINLAR, HATTA VELİLERE SINIFA DAVET EDİP NE YAPILDIĞINI GÖSTER.
AİLE KATILIMIYLA BİRLİKTE DAHA İYİ ANLARLAR.

Tepki Skoru
0
anasınıfında okumayı yazmayı ögrenmenin çocugu 1.sınıfta sıkıcagını söle işe yarıyor.:)gerçektende öle geçen yıl tgevde çocugun bir 4.ayda sökmüş okumayı bizde destekledik çocuk anasınıfına gelmedi bir daha çünkü bunun hesrşey oldugunu düşünüyor bazı veliler ama bence önce duygusal aln saygı sevgi nezaket sabır..diğerleri nasıl olsa kazanılıyor .çevremde çarpım tablosunu piaget/i bilen çok ama nezaket ve görgü kuralı denince stop...egim kursunda müfetteişin biri aynen şu cümleyi kullanduı.bu vatanı en çok soyanlar yüksek tahsil görmüş adamlardır..ne acı:(

Tepki Skoru
0
merhaba arkadaşlar benim sorunum diğer öğretmen arkadaşım harfleribuhafta çalışma sayfaları verip yazdırıyor.mam ben buna karşıyım yasak olduğunu biliyorum.onada yasak olduğunu söylemiştim ama yine veriyor.çocuklar arasında farklılıklar olmazmı.

Tepki Skoru
0
ARKADAŞLAR BU KONUDA FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM.LÜTFEN CEVAP YAZARMISINIZ.TEŞEKKÜRLER.........

Tepki Skoru
0
çocuklar arasındaki farklılığı bir yana bırak veliler o öğrtmenin daha iyi bir öğrtmen olduğunu düşünür.malesef öğrtmenin çizği çalışması harf öğretmesi velilerin hoşuna gidiyor bence velilerine bunun yanlış olduğunu anlatmalısın

Tepki Skoru
0
HATA YANLIŞ YASAK! bunu bilmiyorsa ya da düşünemiyorsa aldığı eğitimden ve öğretmenliğinden şüphe duyarım.Çocuk gelişiminin 'g' sinden anlamıyor ozaman

Tepki Skoru
0
bencede yanlış benim bir arkadasım el yazı ögretiyor ama biz bu konuda egitim almadık haksızmıyım ?

Tepki Skoru
0
hiç kimseye onu yapma bunu yapma demem fakat illaki öğretilecekse okullarında bulunan sınıf öğretmenlerinden destek alsınlar...selamlar

Tepki Skoru
0
Okul öncesi eğitimde harf öğretimi olmaz.Fakat çizgi çalışması yapıldıktan sonra (özellikle el yazısına geçildiği için eğik ve el kaldırmadan uygulanan çalışmalar) harflerde verilebilir diye düşünüyorum.Fakat sesleri değil sadece yazımı.Çocuk bu çalışmayı çizgi çalışması olarak yapabilir.Bunun şöyle bir faydası olur ilköğretime başladığında anasınıfına gelen çocukla gelmeyen çocuk arasındaki farkı veliler görmüş olur ve okul öncesi eğitimin önemi kavranır.Ama şunuda belirteyim ki harf öğretimi bizim işimiz değildir.

Tepki Skoru
0
asla arkadaşım anasınıflarında harf öğretimi yok....eğik çizgi çalışması var.ama harf yok....

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle