Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

YAŞA GÖRE RESİM ve ÇİZİM BECERİSİ

Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
1,292
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
12
2 YAŞINDA
İleri geri karalamalar farklı boyutlar da yuvarlamalar irili ufaklı noktalar ortaya çıkar.Konuşabilen çocuklar bu çizgileri anlamlandırabilir;bildikleri sevdikleri hayvan veya nesnelere benzetebilirler.

3YAŞINDA:
Çocuğun çizgilerinde amaç belirginleşir ve kontrollü hareketler görülür. İnsan resmi olarak sadece yuvarlak baş çizilir ve başın içine iki göz ve ağız konulur.

4YAŞINDA:
İnsan figürü olarak genellikle çöp adamlar çizer.Baş kısmına kol ve bacaklar ekleyerek resmi tamamlamaya çalışır.Çok nadir olarak gövdeyi yapar.Bununla beraber evler ağaçlar ve rengarenk çiçekler yapabilir.

5YAŞINDA:
İnsan figürü yapmaya devam eder.İnsan figüründe artık bütün organlar eksiksiz görülebilir.Çocuk yapacağı resmin konusunu önceden tasarlar. Resim yapma konusundaki sınırlarını bilir ve yapamadığı şeyleri itiraf edr.

6YAŞINDA:
Kağıt kullanımında ustalık görülür ve mekana yerleştirilen nesneler gerçek oranlara oldukça yakındır.Birbirinden farklı insan resimleri ve nesnelr yapılır.Resimler ayrıntılı ve özen gösterilerek çizilir. Örneğin ata binmiş bir insanın atın diğer tarafındaki ayağı görünüyormuş gibi çizer


(Alıntıdır)
 
Katılım
17 Ocak 2007
Mesajlar
2,502
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
44
çok faydalı bir paylaşım. teşekkür ederim
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst