Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

YABANCI CİSİM KAÇMALARI

Katılım
1 May 2006
Mesajlar
271
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Göze Yabancı Cisim Kaçması Halinde Yapılacak İlkyardım

Gözünüzde toz, kömür kurumu, küçük sinek vs. kaçtığı zaman:

— Gözünüzü ovuşturmayın, tahriş edersiniz, yabancı cisimlerin daha derinlere girmesine yol açarsınız.
— Gözünüzü bir kaç dakika kapatınız. Yabancı cismin tahrişi ile artan göz yaşı yabancı cismin dışarı atılmasını sağlayabilir.
— Kişiye sümkürür gibi yapmasını söyleyiniz. Bu şekilde yabancı cismin alt göz kapağına geçmesine yardımcı olabilirsiniz.
— Gözünüzü bolca su ile yıkayınız.
— Eğer yabancı cisim hala gözde ise yabancı cismi görmek için önce alt göz kapağını kontrol ediniz. Görürseniz. temiz bir mendilin ucu ile ya da ucunu sivrilttiğiniz bir pamuk parçası ile siliniz.
— Sonra üst göz kapağının iç yüzünü kontrol ediniz. Bunun için baş ve işaret parmağının ucu ile üst göz kapağım tutunuz. Kapağın üzerine bir kibrit çöpü yerleştirip bu çöp üzerine kapağı ters çeviriniz. Bu sırada hastaya aşağıya bakmasını söyleyiniz. Eğer yabancı cismi görürseniz temiz bir mendilin ucu ile veya ucunu sivrilttiğiniz bir pamuk parçası ile siliniz.
— Eğer göze, örneğin; tahta kıymığı küçük demir parçası gibi yabancı cisim saplanmış ise çıkarmaya çalışmayınız. Gözün üzerine bastırmadan temiz bir mendille örtünüz.
— Beceremiyorsanız kesinlikle uğraşmayınız. Üzerine temiz bir mendil kapatıp göz doktoruna gidiniz.
 
Katılım
1 May 2006
Mesajlar
271
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Kulağa Yabancı Cisim Kaçması Halinde Yapılacak İlkyardım

Dış kulak yoluna genellikle buğday tanesi, fasulye, nohut, bezelye, kum gibi küçük cisimler veya böcek kaçabilir. Daha çok çocuklarda görülür.

— Kesinlikle bunları çıkartmak için tel, iğne, çöp gibi cisimler kullanmayınız. Kulak zarını delebilirsiniz.
— Hastanın başını yana çeviriniz. Eğer yabancı cisim, ufaksa, yuvarlaksa nem çekerek şişmemişse ve çok derine kaçmamışsa bazen kendiliğinden de düşebilir.
— Kulak kepçesini arkaya ve aşağıya çekerek yabancı cismin dış kulak yolundan dışarı çıkmasına yardım ediniz. Ayrıca başı yana döndürünüz.
— Kulağa su damlatmayınız. Kuru buğday, bezelye, nohut, fasulye gibi tahıllar su ile şişerek dışarı çıkmaları zorlaşır. Bunun yerine gliserin damlatınız.
— Kulağa böcek kaçmışsa el feneri tutuğunuzda ışık onların bulunduğu yerden dışarı çıkmasını sağlayabilir.
— Ayrıca kulağa bir kaç damla gliserin yoksa zeytinyağı damlatırsanız bu böceğin ölmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
— Eğer bu basit önlemlerle çıkaramıyorsanız ısrar etmeyiniz.
— Kulak-burun-boğaz kliniğine gönderiniz, Çocuklarda kulak ağrısına çok sık olarak rastlanır. Çoğu kez ortakulaktaki bir iltihaptan ileri gelebildiği gibi üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar sırasında da kulak ağrısına rastlanabilir. Mikroplar buraya, ortakulaktan boğaza açılan östaki borusu ile gelebildiği gibi kan yoluyla da gelebilir. Örneğin; nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda zorlu sümkürme sonucu mikroplar ortakulağa geçebilir ve orta kulak iltihabı yapabilir.
— Kulak üzerine havlu sarılmış sıcak termofor ya da sıcak havlu koyunuz.
— Kulağa 1-2 damla gliserin ya da varsa kulak damlası damlatınız, bunlar yoksa bir kaç damla ılık zeytinyağı damlatınız.
— Ağrısı için aspirin veriniz.
— Eğer kulak ağrısı bir kaç saatte geçmiyorsa hatta ağrı geçtikten sonra bile doktora gidiniz. Çünkü, orta kulağın içinde apse gelişebilir. Gerekirse bunun kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından boşaltılması ve tedavisi gerekmektedir.
 
Katılım
1 May 2006
Mesajlar
271
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Buruna Yabancı Cisim Kaçması Halinde Yapılacak İlkyardım

Buruna da kulakta olduğu gibi bazı yabancı cisimler kaçabilir. Kuru buğday, bezelye, nohut gibi tahıllar kaçarsa burundaki nemlilikten ya da buruna kaçırılan sudan dolayı şişerler.

— Bu yabancı cismi çıkarmak için uğraştığınız sırada bunları daha derine itmek ve çıkartılmasını zorlaştırmak olasıdır.
— Hastayı hafifçe sümkürtünüz.
— Varsa burun damlası ya da gliserin damlatınız. Sonra tekrar sümkürtünüz.
— Bu basit önlemlerle çıkmıyorsa kulak burun boğaz kliniğine gidiniz.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst