Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Velilere Yazı "Çocuklarda Yalan"

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,069
Tepki Skoru
22
Puanları
38
Velilere Yazı "Çocuklarda Yalan"

Çocuklarda Yalan
Doğru ve yalan kavramı ailede öğrenilir. Yalan okulöncesi dönemde bulunan çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumu gelişiminin bir parçası olarak görmek gerekir. Özellikle 4-5 yaş çocuklarının hayal gücü geniştir, zihinlerinde hikayeler yaratıp anlatmayı çok severler. Bu dönemdeki çocuklarda doğru ve yanlış kavramı çok netleşmemiştir. Bunun dışında ceza almamak için de çocuklar yalana baş vururlar. Bu demek değildir ki yalan söylemek çok normal ve görmezden gelinebilir. Bu durumda yapmanız gereken çocuğunuza doğruyu ve yanlışı öğretmenizdir.

Çocuğunuzun doğruyu söylemesi için onu mutlaka cesaretlendir-melisiniz. Kendiniz de ona iyi bir model olmalısınız. Anne babasının yalan söylediğini gören çocuklar bunun normal ve kabul edilebilir bir davranış olduğunu düşünürler. Çocuğunuz yalan söylüyorsa ona yalanından daha ağır bir ceza asla vermeyin, yalanını itiraf etmesini sağlayın, ona doğruyu öğretin ve rahatlatın. Ağır şekilde cezalandırılan çocuk tekrar yalan söylediğinde, doğruyu anlatmaya korkacak ve cezalandırılma korkusu ağır basacaktır.

6 yaşından itibaren, çocuklar doğruyu ve yanlışı anlamaya başlar. Ancak cezadan korktukları için yalan söylemeye devam edebilirler. Önemli olan bu davranışın neden yanlış olduğunu ona anlayacağı şekilde anlatmanızdır. Yalan söyleme sıklığı çok yoğun değilse sakin olmaya çalışıp sabırla onunla konuşun ve doğruları anlatın. Yalan bir alışkanlık halini aldıysa o zaman bir uzmana başvurmanız doğru olacaktır.

Unutmayın ki çocuğunuzun yalan problemiyle baş edebilmenin en etkin yolu güzel birer model olabilmektir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst