Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

UYUŞTURUCU MADDE

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
UYUŞTURUCU MADDE NE DEMEKTİR?
Yunanca uyku anlamında ki "narke"den gelen ve İngilizce'ye "narkotik" olarak geçen uyuşturucu sözcüğü, uyuşturma özelliği olan,uyuşturan,duymaz hale getiren demektir.
Uyuşturucu madde kavramı genellikle, uyuşturma özelliğine sahip maddeleri ifade eder.Ancak, keyif veren, kışkırtan, yatıştıran, uyanıklık sağlayan kimi maddeler içinde kullanılmaktadır.
Uyuşturucu maddeler; merkezi sinir sistemini etkileyerek kullanan kişinin ruhsal ve fiziksel dengesini bozan; bu kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açan; kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluşturan maddelerdir.UYUŞTURUCU MADDE SUÇLARI NELERDİR?
Uyuşturucu madde suçları Türk Ceza Kanunu’nun 403, 404, 405, 406, 407 ve 408. maddelerinde düzenlenmiştir.
Uyuşturucu madde suçlarını üç başlık altında toplayabiliriz.
1-Uyuşturucu madde temin etme suçları,
2-Uyuşturucu madde kullanmak veya kullanmak amacı ile uyuşturucu madde bulundurmak suçu,
3-Sahte reçete ile uyuşturucu madde alma suçu.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMA;
KULLANILMASINI KOLAYLAŞTIRMA:
MADDE 404

1. Özel bir yer sağlayarak veya başka bir suretle bir kimsenin uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştıranlar ile bu maddeleri on sekiz yaşını bitirmeyen küçüklere veya aklen malüllere veya müptela olan kişilere verenler hakkında 403 üncü maddenin 5 ve 6 numaralı fıkralarında yazılı cezalar altıda bir oranında arttırılarak hükmolunur.
2. Uyuşturucu maddeleri kullananlar ile bu maksatla yanında bulunanlara, bir yıla kadar hapis cezası verilir.
3. Uyuşturucu madde kullanan kimse hakkında herhangi bir tahkikata girişilmeden resmi makamlara başvurarak tedavi ettirilmesini isteyecek olursa kullanma fiilinden dolayı hakkında kovuşturma yapılmaz.
4. Uyuşturucu maddeleri kullanan kimselerin alışkanlığı iptila derecesinde ise salahı tıbben anlaşılıncaya kadar bir hastanede muhafaza ve tedavilerine yetkili mahkemece tahkikatın her safhasında da karar verilebilir.
 
Katılım
15 Tem 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
saol arkadaşım ben EROİN adlı romanı okumanızı şiddetle tavsiye ederim yazarı şuan aklıma gelmedi ama tek o kitap vardı eroin isimli sanırım birde BİR METROPOL HİKAYESİ adlı romanı okuyun burçin bircanın hayatını anlatıyor.ders alıncak romanlar....süperler yani
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
184
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
hayatta en çok korktuğum şeylerin başında uyuşturucu geliyor adını duyunca bile tüylerim ürperiyor allah kimseyi onun tuzağına düşürmesin verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım
 
Katılım
13 Eyl 2006
Mesajlar
347
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
allah herkesi uyuşturucu belasından korusun lütfen arkadaşlar elımızden geleni yapalım bu konuda,daha fazla insan kurban vermeyelim.
 
Katılım
24 Mar 2007
Mesajlar
31
Tepki Skoru
0
Puanları
0
teşekkür ederim arkadaşım bizleri bu konuda çok bilinçlendirdiğiniz için.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst