Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Türkçe karşılıklar

Tepki Skoru
0
Yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar bulan Türk Dil Kurumu (TDK), fotokopi sözcüğü yerine 'tıpkıçekim' , playback yerine ise 'söylemseme' kelimesini seçti. Yabancı kelimelere ilginç Türkçe karşılıklar bulan TDK'dan yine ilginç öneriler geldi. Daha önce talk şovcuya 'çene yarıştırıcı', stand-up yapan komedyenlere 'sözçatar' öneren TDK, fotokopi kelimesi için 'tıpkıçekim', maskot için 'uğur', jakuzi için ise 'sağlık havuzu' karşılıklarının kullanılmasını önerdi. Türk Dil Kurumu'nun yabancı sözcüklere bulduğu diğer bazı karşılıklar ise şöyle: Bungee-jumping: zıpzıp atlama, chat: yarenlik, çip: yonga, dart: oklama tahtası, küpür: kesik, masaj: ovma-gevşetme, sauna: buharlı hamam, self servis: seç al, vantilatör: yelveren, zaping yapmak: geçgeçlemek, takdir, remiks: bindirim, pedal: ayakça, playback yapmak: söylemseme yapmak, nostaljik: özlemli.

Tepki Skoru
0
yabancı kelimelere alıştığımız için çok garip geliyor bulunan karşılıkları...:)

Tepki Skoru
0
keşke kullanabilsek:( gerçi ben elimden geldiğince yabancı kelimelerin Türkçe karşılığını kullanmaya çalışıyorum. örneğin kampüs yerine yerleşke, laptop yerine dizüstü, e-mail yerine e-posta v.s v.s sözcüklerini alışkanlık haline getirdim. hatta arkadaşlarımı da uyarıyorum dikkatli olmaları için.

Tepki Skoru
0
bazilari guzel ama bazilari da çok saçma... TDK nin kelimeleri türkçeleştirmesi yetmiyor. halkın benimseyip konuşma dillerine almasi lazim o kelimeleri...

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle