Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Sigarayı Bırakmanın yöntemleri

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
Sigarayı bırakırsan ne olur?artıları ve eksilerini bir kenara yaz? Maddi manevi Avantajların (kazançlarınız) ve yine maddi manevi kayıplarınız nelerdir?bunları da madde haline getirin ve bunları yani her maddeyi puanlayın.Daha sonra bırakmazsan ne olur? yine kazançlarını ve kayıplarını madde haline getirerek yine puanla.Hangisi daha ağır basıyorsa ona göre kararını ver ve uygula.
Bu çözümü karar verme durumunda olduğun birçok durum için yazabilirsin.Basit gibi görünen fakat önemli bir yöntemdir.bu aynı zamanda kararını uygulayabilmen için motivasyonu artırıcı bir yöntemdir.
Bu yaşam sizin yaşamınız olduğu için, başkalarının verdiği kararların sorumluluğunu alma ihtimaliniz de düşüktür.Bu yüzden bu maddeleri başkalarının değil, sizin oluşturmanız bu maddelere inanmanız açısından çok önemli. Her bir maddeye 10 üzerinden not verebilirsiniz. Bunlar sadece benim aklımdan geçenler.Yine tekrarlıyorum buraya sizin kendi ifadelerinizi üretmeniz daha da önemli.

SİGARAYI BIRAKIRSAM (örnek) Bu maddeleri her birey kendisi için yapmalıdır.
Kazançlarım
Kayıplarım

Sağlığıma kavuşurum.10
İlk günler sinirli olurum belki.3
Yediklerimden tat almaya başlarım.8
İştahım artar şişmanlayabilirim.5
Daha iyi koku alabilirim.7
Zevk kaybı yaşarım.8
Maddi olarak küçükte olsa rahatlarım.8
Derim yaşlanmaz.10
Kanser olma ihtimalim düşer.10
Toplam Puan:53 Toplam Puan:16SİGARA İÇMEYE DEVAM EDERSEM
Kazançlarım
Kayıplarım

Şişmanlama diye bir sorunum kalmaz.5
Sağlığıma kaybederim.10
Sigarayı bırakmaktan dolayı sinirli olmam.8
Yediklerimden tat almamaya devam.5
Daha iyi koku almam.4
Maddi olarak kaybetmeye devam.8
Tenim buruşur çirkinleşirim.10
Kanser olma ihtimalim artar.10
Toplam Puan:13 Toplam Puan:47


Yapılacak en önemli şeylerden en çok hangi durumlarda sigara içtiğinizi saptayıp bir yere not almanız.Daha sonra bu durumlarda sigara canım istediği zaman içmemek için ne yapabilirim? bunun cevabını vermelisiniz.Yani o kritik durumlarda “sigara içmekten başka seçenekleriniz” olmalı bu konuda arkadaşlarınızın yakın çevrenizin desteğini alıp sizinde kabul edeceğiniz öneriler getirebilirler. Tabi gerçekten kararlılık göstermeniz gerekiyor. Sigara bırakma kararlılığınız yüksekse sigarayı pek fazla istemeyeceksiniz.

Sık sık sigarayı bırakma denemesi yapıp sonuç alamayınca moralinizi bozmayın ve sigarayı bırakmaya karşı duyarsızlaşmayın.Sigarayı bırakmak, olağan değil olağan üstü önemli bir durum olsun.

Bıraktıktan sonra en önemli sorun tekrara başlamadır.Bunu kendinizle yapacağınız önemli bir sözleşme ile yenebilirsiniz. Bıraktığınız zaman duygusal zorluklar yaşadığınız zamanlarda da kendi kendinize içmemeye söz verin.Bu zamanlar zorlu yaşam olayları, kriz durumları (ayrılık yakının kaybı, )olabilir bu durumlar insanın yaşamında duygusal yükü oldukça fazla olan durumlardır ve bu stresle başa çıkmak için (rahatlamak için)sigaraya dönme ihtimali yüksektir. Özellikle yine bu durumlarda tekrar başlamanın önlemini bırakmadan önce alın.

Motivasyonunuzun yüksek noktasında sigarayı bırakın.Bu motivasyonu yükseltmek için ciddi bir çaba harcayın.Bırakmak için hastalanmayı beklemeyin.Doktorunuzun ciğerlerinizin durumuna ilişkin kötü haberi, iyi bir motivasyon kaynağıdır fakat önemli olan bu noktaya getirmemektir.

Düşük motivasyonla başlamayın sigarayı bırakırken “yarında bir sigarayı bırakmayı deneyeyim” gibi yarı şaka yarı ciddi ifadeler kullanmayın, sigarayı bırakma denemesini hafızanızdan silin koyu harflerle ve kararlı olarak sigarayı bırakacağım deyin.

Kesin ifadeler kullanın ve en önemlisi sigarayı bırakma sorumluluğunu üzerinize alın “başkaları yüzünden,stres yüzünden” bırakamıyorum gibi bahaneleri kesinlikle bırakın.

“Sigara yüzünden” gibi bir ifadeyi sakın kullanmayın.Bu ifade sanki sigaraya canlı, bilinçli, yapıp eden bir varlıkmış gibi sorumluluklar yükler. Gerçekte sigara sadece bir nesnedir, sizi duymaz, işitmez, karar veremez o halde onun üzerinde iş yapılır dolayısıyla size ve iradenize hakim olmaz. Siz öznesiniz dolaysıyla yapanda, eyleyende, bu ilişkide hakim olanda sizsiniz. Bu yüzden “benim yüzümden” demek daha doğru bir sözdür.

Sigaraya “ bağımlılık” kelimesini aklınızdan çıkarın, yani bu düşünce yanlışından kurtulun. Yine tekrarlıyorum kastettiğim şu; bunu bağımlılık olarak düşünürseniz bu ilişkideki özne siz değil sigara olmuş olur, halbuki sigara gerçekte bir nesnedir.Bunun aslında bir bağımlılık olabilmesi için sigaranın bilinçli davranan bir varlık olması gerekir ki bu mümkün değildir o halde buna bağımlılık demek bile yanlış olur.Sigara özne oldukça gerçekten yapacak çok şey yoktur.Fakat özne sizsiniz, dolayısıyla yapıp edende sizsiniz bu yüzden sorumluluk sigaraya değil size ait.

alıntı
 
Katılım
15 Tem 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
TEŞEKKÜRLER......UMARIM İŞE YARAR DİCEM AMA EN BAŞTA KİŞİNİN İÇİNDEN GELMELİ BENCE HERŞEYDEN VE HERKESTEN ÖNCE İLK O İNANMALI.....
 
Katılım
25 Haz 2007
Mesajlar
1,021
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
paylaşım için teşekkürler

iyiki sigarayı bıraktım çok şükür darısı bırakamayanlara
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst