Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

SİGARANIN ZARARLARI DUDAKTA BAŞLIYOR

Tepki Skoru
0
Nilüfer İşçi Sağlığı Merkezi Sorumlusu Uzm. Dr. Alpaslan Türkan, sigaranın zararlarının dudağa alınmasından itibaren başladığına dikkat çekerek, sigarayı her nefes çekişte 50 bin hücrenin öldüğünü söyledi.
Uludağ Üniversitesi ve Nilüfer Belediyesi işbirliği ile yürütülen Nilüfer Halk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Bölgesi çalışmaları çerçevesinde Nilüfer İşçi Sağlığı Merkezi (NİSAM) Sorumlusu Uzman Dr. Alpaslan Türkan, bir grup öğrenciye, sigaranın insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.
Sigaranın zararlarının, dumanın akciğere ulaşmasından sonra değil, dudaktan itibaren başladığına işaret eden Türkan, "Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yoluyla ilgili hastalıklar, katarakt gibi patojenlerin gelişmesi için dumanın akciğerlere çekilmesi gerekmemektedir. Hatta, sigarasını yakmayıp sadece dudaklarının arasında tutanlar veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir. Bu bakımdan sigara kullanan hiç kimse güvende değildir. Zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır" dedi.
Sigaranın vücudun her yerinde tahribata yol açtığını belirten Türkan, "Sigara her nefes çekişte 50 bin hücrenin ölümüne sebep oluyor. Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır. Cilt bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, diş eti hastalıkları baş gösterecektir. Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir" diye konuştu.

alıntı

Tepki Skoru
0
"Zararsız bir sigara içme biçimi bulunmamaktadır" NOLUR içmeyin sigara!!! kokusuna bike dayanamıyorum değilde içime çekicem

ben biliyorum yeni bir yöntem "HİÇ SİGARA İÇMEMEK"

hiç kullanmadım neden içerler onuda anlamıyorum

sağlıklı yaşayabilmek için çabalasak da pasif içiçi konumunda daha çok zarar görüyoruz aslında

Tepki Skoru
0
sevcancım ben de senin yöntemi uyguluyorum çok memnunum:D içmeyin şunu yaa içmeyinnn.........

Tepki Skoru
0
kim benmi ? :D en dikkatli ben okuyorum cicim:D baksana ben gönderdim bide :D :D :p:p

Tepki Skoru
0
ne zihniyetle içerler anlamamm..sigaranın kölesi olmakk ne demekk yaaa..
paylaşım için teşekkürlerr aylinnn..
umarım okuyan herkes bir ders çıkarır paylaşımındann:D:D:D

Tepki Skoru
0
Ben desteklemiyorum ama içenlerinde vardır bi dertleri sıkıntıları....

Tepki Skoru
0
içmekle geçiyorr sankii o dertler,sıkıntılarrrrrr..
sadece kendilerine yapsalar iyii etrafıda kirletiyorlarr boş yereeee:(:(

Tepki Skoru
0
MagNuM' Alıntı:
saygımız sonsuz düşüncene ne dielim
köle oluolar demişte tiku arkadas. dediğin gibi herkesin bi sebebi vardır arkadasım.

saygılar

Tepki Skoru
0
tabiki etrafı kirletenlere bende karşıyım kapalı alanda içene karşıyım...Dertler sıkıntılar gitmiyo belki ama....Yaa niye tartışıyoruzki bunu sadece içenler bilir:D:D:D.....

Tepki Skoru
0
tikurzena' Alıntı:
içmekle geçiyorr sankii o dertler,sıkıntılarrrrrr..
sadece kendilerine yapsalar iyii etrafıda kirletiyorlarr boş yereeee:(:(
ovvvv kavga çıkıcak :36_1_21:temizleride vardır belki :D etrafa kül ve izmarit atmayan arkadaslar rahatsız olmasın die uzakta içenlerde vardır yani ..gördüm yani...bizzat yasadım yani...:36_1_21:

Tepki Skoru
0
aaylin_21' Alıntı:
MagNuM' Alıntı:
saygımız sonsuz düşüncene ne dielim
köle oluolar demişte tiku arkadas. dediğin gibi herkesin bi sebebi vardır arkadasım.

saygılar

sen susss:D:Dsavunmaya geçme hemennn:D:D:D

içen biri olarak anlatta bizde bilelimm forumun dondurmasıııı...
tartışma değil buu..sadece fikrimi söyledimm..muhalefett olaman gerekmiyorduu:D:D:D

çok mantıksızca bir davranışş bencee..ne diyimm allah kurtarsın bağımlıları..
sevgiler..:D:D

Tepki Skoru
0
tabiki sana katılıyorum....Ben bizzat şahit oluyorum hergün:D:D:Dher saat:D:D:D....Sigarasını kapalı alanda içmez izmaritini çöpe atar.....Böyle olan çok.....Ben bir başkasının vebalini niye alayım rahatsız edip.....

Tepki Skoru
0
ben nie susuyorum aaaa :D :D :D ben açtım sayfayı ben konuşurum tımam mı :D :D :D ben tartışma çıkmasın die sey ettiydim tamam ya ne diosanız söleyin :D :p

Tepki Skoru
0
ondan demedimmm aylinncikkkk içenin bi derdi vardırr demişsin yaa
ondan dedimm:D:D:D

konuşşş canım yaaa ben ne karışırımm:D:D:Dalaalaa:D:D

Tepki Skoru
0
yok bu seferde ben konuşmuom işte banane :D vardır bi derdi elbet iççenin.keyiften başlanmazki insan.başlayanlarda hemen bırakır zaten.

Tepki Skoru
0
Bak ne güzel söylüyon...Keyiften içmiyoki insan....

Tepki Skoru
0
bahane üretmeyinn bana ikiniz bir olup da....alalaallal yaaaa:p:p:p
hiç bir şeyyyy sigara içmek neden değildirrrrrrrrrrr,olamaz daaaaaaaaa...
o kadarrrrr:D:D:D:D:D
nokta bittii..

Tepki Skoru
0
Eğer ki içen birisine sor bakalım neden içiyorsun diye...Sana milyonlarca sebep sıralayabilir....Mesela derki daha sevdiğimin yüzünü göremedim der:D:D:D:D....

Tepki Skoru
0
hahahaaa....beni güldürdün yaaa allah da seni güldürsünn forumun dondurması:D:D:D:D
bende derim ki öyle dese içince görebileceğini mi sanıyonnnn, kaybediyonn haberinn yokkk...
derim yani böye bir cevap versee..
:p:p:p:p:p

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye