Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Sigara içen annelerin bebekleri hastalıklarla boğuşuyor

Katılım
28 Haz 2007
Mesajlar
1,487
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
Sigara içen annelerin bebekleri hastalıklarla boğuşuyor

Sigara kullanan annelerin çocuklarının bağışıklık sistemi kullanmayanlara göre daha zayıf oluyor. Bazı hastalıklara daha duyarlı olabilen bu bebeklerde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hikmet Karabacak, sigaranın insan sağlığını birçok açıdan tehdit ettiğini söyledi. Bebek bekleyen anne adaylarını sigaradan uzak durmaları konusunda uyaran Op. Dr. Hikmet Karabacak, sigara kullanan kişilerin bebek sahibi olmaya karar vermeden çok önce sigarayı bırakmaları gerektiğini söyledi. Bu dönemde sigarayı azaltmak gibi ya da sadece bu süreçte sigaradan vazgeçmenin hiçbir faydası olmayacağını aktaran Op. Dr. Karabacak, bu sebeple zararları kanıtlanmış olan sigaranın tamamen bırakılması gerektiğini vurguladı.

Sigara kullanan annelerin çocuklarının bağışıklık sisteminin diğer bebeklere göre daha zayıf olduğunu ifade eden Karabacak şu bilgileri verdi: "Sigara içen annelerin bebeklerinde tiroit bezi büyümesi, kemik gelişim bozuklukları, damar sertliği, tansiyon, şişmanlık ve diyabet gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hamilelerin kesinlikle sigara kullanmaması ve sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekir. Sadece anne adayının değil, babaların da bu konuda son derece özverili olması ve bebek kararı alındığı günden itibaren sigaradan vazgeçmesi gerekmektedir."

Sigara içilen ailelerde yetişen çocukların sigaraya daha yatkın olduğunu dile getiren Karabacak, sigara içen ailelerin çocuklarının daha erken yaşlarda sigaraya başladığını bildiriyor.

Sigaranın ayrıca, genel kadın sağlığında da son derece önemli sorunlara neden olduğuna dikkat çeken Dr. Karabacak, "Sigara kullanan kadınlar daha erken menopoza girerler, doğum kontrol hapları kullanan ve sigara içen kadınlarda ise kalp krizi riski oluşur. Günde bir paket ve üzerinde sigara içen kadınlarda akciğer kanseri riski içmeyenlere göre 20 kat daha fazladır. Sigara içen kadınlarda kısırlık problemleri daha fazladır. Sigara kullanan ve bebeklerini emziren annelerde süt oranı diğer annelere göre daha azdır ve daha kalitesizdir. Ayrıca sigara içen kadınlarda regl bozuklukları da daha sık yaşanır. Sigara erken yaşlanmaya ve cilt bozukluklarına sebebiyet verir" uyarılarında bulunuyor................
 
Katılım
3 Ocak 2008
Mesajlar
1,466
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
32
bu şikayetlerin olcağaını bile bile sigara içen bir sürü anne tanıyorum..
teşekkürler paylaşım için hocam..
 
Katılım
28 Haz 2007
Mesajlar
1,487
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
rica ederim hocam..yararlı olduysa ne mutlu..bayanlarımız lütfen sigara içmesin...
 
Katılım
20 Tem 2007
Mesajlar
6,966
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
arkadaşım bu önemli konuyu paylaştığın için teşekkürler
ancak sadece anneler değil babalar da içmemeli
özellikle baba adayları bir takım hastalıklar babadan da genetik olarak geöçebiliyor
sigaranın zararlarını bilpte o kadar çok içen var ki
ve günde 3 tane içebilirsiniz diyen doktorlar :((
 
Katılım
28 Haz 2007
Mesajlar
1,487
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
kesinlikle haklısınız...babalarda içmemeli..
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst