Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Rahim ağzı kanserinin aşısı geliyor

Katılım
7 May 2006
Mesajlar
273
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
46
Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biri olan rahim ağzı (serviks) kanserinde smear testi sayesinde erken tanı zaten mümkündü ama şimdi haberler daha da iyi: Serviks kanserinin artık aşısı var!


ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Merck Sharp Dohme (MSD)'nin rahim ağzı kanserini önlemek amacıyla geliştirdiği yeni aşıyı onaylanmasına ilişkin kararını açıklayacak. Bu açıklamanın dünya çapında önemli yankılar uyandırması ve insan sağlığı açısından kaydedilen önemli bir ilerleme olması bekleniyor.
Rahim ağzı kanseri yılda yaklaşık 500.000 vaka ve yaklaşık yüzde 50 ölüm oranı ile dünya üzerinde kadınlarda ikinci en çok görülen kanserdir.

Human Papilloma Virüs (HPV), rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

Yüksek kanser riski oluşturan HPV (Human Papilloma Virus) türlerine karşı potansiyel aşılar tüm dünyada klinik deneyler aşamasındadır ve insan için ilk klinik aşı deneyleri 1990'ların sonlarında başlamıştır3.

Merck Co. Inc. Amerika'da HPV (Human Papilloma Virus) aşısının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarını Merck Araştırma Laboratuarları'nda (Merck Research Laboratories) sürdürmektedir.

HPV nedir?
HPV (Human Papilloma Virus) mukozalarda infeksiyon yapan ve siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür 1. HPV rahim ağzı kanseri dışında vulva, vajina, penis, anus ve orofarenks kanserlerinde de rol oynamaktadır

HPV görülme sıklığı nedir?
Tüm dünyada HPV rastlanma oranı yüksektir; erkeklerin ve kadınların yüzde 50'si yaşamlarının bir döneminde HPV'ye yakalanırlar. Geliştirilmekte olan HPV aşısı ile yapılan çalışmalar, ömür boyu rahim ağzı kanseri vakalarını yüzde 61,8 oranında azaltacağını göstermektedir

Rahim ağzı kanseri, dünyadaki kadınlar arasında en yaygın ikinci kanser türüdür!

2002 yılı verileri ile dünyada 493,000 kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulduğu ve rahim ağzı kanserinden 274.000 ölümün gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Yeni olguların yüzde 83'ünün gelişmekte olan ülkelerde görüldüğü tahmin edilmektedir.
Tarama programları olmadığında (rutin Pap smearler), rahim ağzı kanseri çok geç saptanır ve hemen hemen tüm olgularda ölüme yol açar.

HPV istatistikleri

50 yaşına kadar, kadınların en az yüzde 80'i edinsel genital HPV infeksiyonuna yakalanır
ABD'de HPV ile infekte olduğu tahmin edilen kişi sayısı: Yaklaşık 20 milyon
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst