Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Parazit hastalıkları çocukları cüce bırakıyor

Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
1,022
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
GAP bölgesinde yapılan bir araştırmada, çocukların yüzde 40'ında parazitlerin neden olduğu cücelik hastalığı tespit edildiği bildirildi.

Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Özcel, Türkiye nüfusunun yaklaşık yarısının parazit hastalıklarından şikayetçi olduğunu söyledi. Parazitlerin yalnızca, bağırsaklarda görülmediğini anlatan Özcel, kist, karaciğer ve kan işeme gibi hastalıklara da parazitlerin sebep olabildiğini ifade etti.

Parazit hastalıklarının öldürücü olmaması nedeniyle yeterince ciddiye alınmadığının altını çizen Özcel, hastalığın kişiyi yavaş yavaş etkilediğini kaydetti. Prof. Dr. Özcel, parazit hastalıklarının, temizlik alışkanlığı yeterince gelişmeyen çocuklarda yayıldığını ifade ederek, özellikle temizlik alışkanlığının çok fazla gelişmediği Güneydoğu ve Doğu Anadolu kırsalında hastalığın etkilerinin sıklıkla görüldüğünü kaydetti.

ÇOCUKLAR CÜCE KALIYOR, İŞ VERİMİ DÜŞÜYOR

GAP yöresinde yapılan araştırmanın bu konu ile ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koyduğunu vurgulayan Özcel, şunları kaydetti: ''GAP bölgesinde yaptığımız araştırmada, 2 tür parazit hastalığını inceledik. Çocukların yüzde 44'ünde parazite rastlarken, yüzde 40'ında da parazitlerin neden olduğu cücelik hastalığı tespit edildi. Temizlik kurallarına çok fazla uymayan çocuklar, paraziti çok kolay kapabiliyor. Bu parazitler bağırsakta besinlerin emilmesini zorlaştırıyor. O bölgelerde çocuklar zaten yeterli beslenemiyorlar, bir de aldıkları besinlerden yeterli oranda faydalanamayınca , gelişim bozuklukları ortaya çıkıyor.''

Parazitlerin çocuklarda, vücut gelişiminin yanı sıra zihinsel anlamda da geriliğe neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Özcel, ''Çocuklarda uykusuzluk, hırçınlık, ders çalışamama, geceleri sayıklama, salya akması ya da toprak yeme gibi iştah sapıtması, iyi gelişememe ve benzeri durumlar gözleniyorsa, bu durumda mutlaka parazit hastalığından şüphe edilmelidir'' diye konuştu. Parazit hastalıklarının erişkinlerde de iş gücü kaybına neden olduğunu vurgulayan Özcel, parazit hastası bir kişinin iş konusunda verimli olamayacağını söyledi.

''GELİN-KAYNANA KAVGASININ SEBEBİ TENYA''

Tenya türünden parazit taşıyan kişilerin de çok kavgacı olacağını belirten Özcel, ''Gelin-kaynana kavgasının sebeplerinden biri de tenyadır. 8-10 metre uzunluğundaki tenyanın insanda yaptığı tahribat çok fazla'' diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'nın ve tıp fakültelerinin parazit hastalıklarına gereken önemi vermediğini vurgulayan Prof. Dr. Özcel, Türkiye'de sadece 9 tıp fakültesinde parazitoloji ana bilim dalı olduğunu, bunların sayısının artırılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Özcel, parazit hastalıklarından kurtulmak için, parazit uzmanlarının yetişmesinin önemli olduğunu belirterek, doktorların bu hastalıkla savaşabilmeleri için fakülteden konuyu bilerek mezun olmaları gerektiğini söyledi.

Tuvaletten sonra yapılacak temizlik ve hijyenik tedbirlerle parazit hastalığının önlenebileceğini ifade eden Özcel, ''Okullara sağlık dersleri konulmalı. En azından çocuklara temizlik alışkanlığı küçük yaşta kazandırılırsa, bu bile bizim için büyük bir aşamadır. Öğretmenlerimizi dernek olarak biz bu konularda düzenlenecek kurslarla
eğitmek istiyoruz'' diye konuştu.
 
Katılım
20 May 2006
Mesajlar
2,193
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
yaşam şartlarının iyi olmadığı yerlerde butür hastalıklar her zaman olucaktır...teşekkürler...
 
Katılım
13 Tem 2006
Mesajlar
495
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
Verdiğin bilgiler ve paylaşımın için teşekkürler arkadaşım
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst