Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Otistiklerin zekası azımsanıyor

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Uzmanlara göre, otistiklerin zekası tıp ve kamuoyu tarafından sanılanın üstünde.

Kanada’daki Montreal Üniversitesi doktorlarından Laurent Mottron, zor iletişim kuran ve sosyalleşme zorluğu yaşayan bu hastaların zeka kapasiteleri hakkında büyük ölçüde bir önyargının bulunduğunu belirttiği açıklamasında, “otistiklerin sadece yüzde 25’inin normal bir zekaya sahip olduğu” yönündeki bilginin de gerçeği yansıtmadığını söyledi.Aralarında otizm hastası Michelle Dawson’un da bulunduğu araştırmacılar grubunun çalışmalarını St Louis’te 16-20 Şubat arasında yapılan Amerikan Bilimsel İlerleme Derneği’nin (AAAS) yıllık konferansına sunan Mottron, birçok otistik çocuğun, günlük zekayı ölçmekte yaygın olarak kullanılan ve sözlü dilin iyi kullanılmasını gerektiren Wechsler testine tabi tutulduğunu ve hasta çocukların genellikle bu testte zayıf kaldığını söyledi.

Mottron, otistik çocukların, soyut akıl yürütme kapasitelerini ölçen Raven testine tabi tutulduklarında ise ortalamanın üzerinde 30 puan aldığını, bu sonucun da Wechsler testinde zihinsel olarak geri çıkan otistik çocuğun normal kabul edilmesi ya da üstün yetenekliler kategorisinde ortalama zekaya sahip bir çocuk olarak değerlendirilmesi için yeterli olduğunu kaydetti.

Otizmin kökeni hala bilinmiyor, bununla birlikte, son yıllarda genetik alanında yapılan araştırmalar, bu hastalığın genlere bağlı olabileceğini ortaya koyuyor. Aynı konferansta konuşan ABD’li doktor Judith Grether da Californialı araştırmacıların hamile kadınlardan kan örneği alarak, doğacak çocuklarında olası otizm belirtileri aradıklarını açıkladı.

Grether, bilimadamlarının özellikle bağışıklık sistemi ve hormonalprofili incelediğini ve kanda cıva benzeri ağır metaller gibi kirletici maddeler bulunup bulunmadığını araştırdığını kaydetti.

Doktor Grether, otizmin artış gösterdiği yargısında bulunulamayacağını, çünkü yakın bir geçmişte bile bu hastalığın tanısının konmamış olduğuna dikkat çekti.
 
Katılım
12 Ara 2006
Mesajlar
180
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
43
paylasım için tsk ederiz bence otistik cocuklar cok zeki oluyoe ben rehabilitasyon merkezinde calıstım 2 tane otistik ögrenci var dı cocuklar ck zeki idi
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst