Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Otistik ve spastik hastalar Türk müziği eşliğinde tedavi ediliyor

Katılım
14 Kas 2006
Mesajlar
1,278
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
Otistik ve spastik hastalar, Türk müziğinin büyülü ezgileri eşliğinde tedavi ediliyor.

Türk Müziğini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından, otistik ve spastik hastaların tedavisinde kullanılan "müzikterapi" adlı yöntem, düzenlenen seminerle tanıtıldı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen seminerde, TÜMATA'nın kurucusu Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç ve konunun uzmanlarından Adrea Azize Güvenç birer konuşma yaptı.

Türk müziği ile tedavinin, birçok bilim adamı tarafından psikiyatri, pedagoji, fizik tedavi ve rehabilitasyon konularında kabul gördüğünü ifade eden Oruç Güvenç, Türk müziğinin artık sadece bir sanat dalı olmaktan ileri giderek, tıp içinde yardımcı bir yöntem olduğunu söyledi.

İnsan vücudu toksik maddelerin bir kısmını atamaz
Güvenç, insan vücudunun toksik maddelerin bir kısmını atabilirken, bir kısmını atamadığını, bunların zaman içerisinde kanserojen maddelere bile dönüşebildiğini öne sürerek, "İlaçlar, bunları yok eder. Ama ilaçlar sabun gibidir. Sabun da elbiseleri temizler ama eskitir" dedi.

Müzikterapinin, dünyada yıllardır kullanılan bir yöntem olduğunu ifade eden Güvenç, "Müzikterapi ile otistik ve spastik hastalar tedavi ediliyor" dedi. Andrea Azize Güvenç de ergoterapi (meşguliyetle terapi) konusunda bilgiler verdi.

Seminerde, beş sesli müzik, kervan şarkısı, Uygur Türkleri şarkısı, Manas şarkısı ve kıl kopuz dinletisi yapıldı. Almatı, Rosenau, Mannheim, Münih, Berlin, Zürih, Madrid ve Barcelona'da tedavi merkezleri ile Avusturya Rosenau'da müzik terapisti yetiştiren bir okulu bulunan TÜMATA, 200'den fazla Türk Müziği enstrümanını barındıran müzeye de sahip bulunuyor.
 
Katılım
12 Kas 2006
Mesajlar
1,206
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
"müzik ruhun gıdasıdır" derler yaa doğru valla pınarım :)
paylaşım için teşekkürler
 
Katılım
14 Kas 2006
Mesajlar
1,278
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
Hele bide Türk müziği olunca :)
rica ederim canım
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst