Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

OKUL DÖNEMİNDE KBB HASTALIKLARINA DİKKAT

Katılım
15 Tem 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
Özellikle kreş, anaokulu ve ilköğretim çağı çocuklarında en sık görülen hastalıklar, kulak-burun-boğaz yollarıyla bağlantılı. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının kolayca bulaşması ve sık sık tekrarlamaları okul döneminde başlayan ve bazen erişkin hayatta da yıllarca sürebilecek KBB hastalıklarına yol açabiliyor. Çocuklarda, KBB hastalıklarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususları Nişantaşı KBB Grubu'ndan Doç. Dr. Erhun Şerbetçi anlattı.

OKUL DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN RAHATSIZLIKLAR HANGİLERİDİR?
Ailelerin eğitim döneminde her yıl yaşadıkları sıkıntılı, hatta çoğu zaman bezdirici üst solunum yolları enfeksiyonları, sadece çok bilinen bademcik ve geniz eti iltihaplanmalarına yol açmaz. Enfeksiyonlar, çocuk sinüzitleri, orta kulak iltihapları ve orta kulakta sıvı toplanması gibi hastalıklara da yol açabilir. Böylelikle işitme kayıpları, konuşma ve öğrenme güçlükleri, yüz kemikleri ve dişlerde gelişme sorunları gibi istenilmeyen fakat önlenilebilir sonuçlarla da karşılaşılabiliniyor. Çocukların henüz bağışıklık sistemlerinin çeşitli mikrobik etkenlere karşı hazırlıklı olmaması, kalabalık sınıflar, çocukların çok yakın temasta olmaları, birbirlerine kolayca hastalıkları geçirmelerine zemin hazırlıyor.

SIK GÖRÜLEN KBB HASTALIKLARININ ÖNLENEBİLMESİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Özellikle anaokulu ve ilkokul sınıflarındaki öğrenci sayısının düşük tutulması, üst solunum yolu enfeksiyonu olan çocukların okula gönderilmeyerek istirahata alınması, okulda hastalanan çocukların evlerine gönderilmesi önlemlerin başında geliyor. Çok sık enfeksiyon geçirmeye eğilimli olan çocuklara grip aşısı yapılması, 3–4 yaşlarındaki ev çocuklarının okula başlamış 5–7 yaş grubu ile birlikte oynamamalarının sağlanması gibi temas oranının azaltılmasına da dikkat edilmelidir.

OKULÇAĞI KBB HASTALIKLARI KALICI SORUNLARADA DÖNÜŞEBİLİYOR MU?
Çok sık üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanan çocuklar, senede 5–6 kez bademcik iltihabı geçirilmesi, her gece horlama, yoğun ve uzun süreli burun tıkanıklıkları, işitme kaybı şüphesi, öğrenme güçlüğü ve kişilik değişimleri, inatçı geniz akıntıları, inatçı hapşırık ve öksürük nöbetleri, dişlerin bozuk çıkması gibi belirtiler mutlaka araştırılmalıdır. Çok sık tekrarlayan yâda uzun sürmüş üst solunum yolu enfeksiyonları çok inatçı hale dönüşebilen çocuk sinüzitlerine zemin hazırlayabilmektedir. Günümüzde çocukluk dönemi KBB hastalıkları erken saptanıldığında gelecekte kalıntı bırakmayacak şekilde tam olarak tedavi edilebilmektedir.

Bademcik, özellikle ilköğretimdeki çocukların çoğunda görülen bir hastalıktır. Bademciğin şişmesine neler etkendir?
Bademcikler, damlacık enfeksiyonu denen, kişiden kişiye tükürükle ve yakın temasla bulaşan mikroplar nedeniyle şişerler. Ateş, yutkunma güçlüğü, yutkunurken ağrı, bademcik şişmesinin belirtileri arasındadır. Soğuk bir şey içilmesi sağlıklı bir insanda herhangi bir bademcik sorununa yol açmazken, müzmin bademcik sorunu olan, ya da bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda, yerel direnç düşüklüğü nedeniyle hastalığa neden olabilir.

BADEMCİK AMELİYATINDA EN KOLAY VE EN AĞRISIZ YÖNTEM HANGİSİDİR?
Doğrusu en iyi yöntem uzmanın alışmış olduğu kendi yöntemidir. Bununla birlikte yakın zamana kadar ailelerin korkulu rüyası olan bademcik ameliyatlarında, kanama riskini azaltmak için çeşitli araç ve teknikler bulmaya çalışılmıştır. Bu çabaların sonunda geliştirilen yöntemlerden birisi olan “Thermal welding” sistemi sayesinde bademcikler, çevresindeki dokulardan kolaylıkla ayrılabilmektedir. Bu yeni yöntemin avantajı, dokuların ayrılması aşaması ile aynı anda, yara yüzeylerinin ısı ve basınç ile kaynamasının gerçekleşmesidir. Böylece kanama hiç olmamakta veya çok az görülmekte, ameliyat sonrası ağrı ise çok az olmaktadır. Diğer yöntemlerle yaklaşık 2 hafta kadar sürebilen biyolojik yara iyileşmesi, bu yöntemde yaklaşık bir hafta ile sınırlıdır.

NEZLENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Nezlenin belirtileri sıklıkla bulaşmadan sonra 2–3 gün içinde başlar ve genellikle burun akıntısı, tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma, öksürük ve baş ağrısı olur. Ateş genellikle düşüktür, fakat çocuklarda yüksek olabilir. Belirtiler 2–10 gün sürer, ama çoğu hasta 1 haftada toparlanır.

NEZLENİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Ciddi hastalık belirtileri olmayan basit nezlede, şikâyetlere göre septomatik tedavi uygulanır. Yatak istirahatı, bol sıvı alınması, ılık tuzlu su ile gargara, akıntı kesici ilaçlar ve parasetamol gibi ağrı kesici ve ateş düşürücüler önerilir.
Gribin belirtileri nelerdir?

Gripte ise ateş, öksürük, titreme, vücut ağrıları, baş ağrısı ve bitkinlik olur. Bu belirtiler genellikle 3–4 gün sürer ve ardından bir hafta veya daha fazla kuru öksürük, burun akıntısı ve boğazda yanma, boğaz ağrısı ortaya çıkar. Virüsün alınması ile belirtilerin ortaya çıkması 1–4 gün arasıdır.

GRİBİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Grip belirtileri olduğunda ev istirahatı gereklidir. Nezle tedavisinde kullanılanlara ek olarak antiviral ilaçlar belirtilerin süresini ve ciddiyetini azaltmak için kullanılabilir. Bu ilaçlar özellikle yaşlılar ve gribe bağlı komplikasyon riski olan genel durumu bozuk hastalar için faydalıdır. Bu ilaçlara belirtilerin ikinci gününde başlanmalıdır.

GRİP AŞISI FAYDALIMIDIR?
Her sene tekrarlanan grip aşıları ile gripten korunmak mümkündür. İdeal olarak Ekim ve Kasım aylarında iğne ile uygulanmalıdır. Nezleyi önleyen virüs aşıları, pek çok tipte yeni virüsün keşfedilmesi nedeniyle, sürekli geliştirilmeye çalışılmaktadır. Uluslararası kuruluşlar 6-23 ay arası çocuklar ve bu çocuklarla temasta olan erişkinlerin, ebeveynlerin aşılanmasını önermektedirler.

NEZLE VE GRİBİN TETİKLEDİĞİ BİR HASTALIK VARMI?
Nezle, grip, alerji veya üst solunum yolu enfeksiyonları esnasında geniz ile orta kulak arasındaki östaki borumuz tıkanır ve kulak zarı arkasında bakteri ve virüsleri içerebilen sıvı birikimine yol açar. Yani orta kulak iltihabı olur. İltihabın birikmesi basınç artışına ve bu da kulak ağrısına neden olur. Ayrıca kulak zarında kızarıklık ve bombeleşme oluşur. Kulak zarı bu durumda uygun şekilde titreşemeyeceği için hastanın işitmesi azalır.
Bazen kulak zarı delinir ve iltihap kulaktan dışarıya akar. Ama daha sık, iltihap veya yoğun birikinti, östaki borusunun çalışmaması nedeniyle orta kulakta kalır.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bebek ve küçük çocuklarda: Kulağını çekme veya kaşımayla birlikte, işitme problemi, ağlama, huzursuzluk, ateş, kusma ve kulak akıntısı belirtileri vardır. Büyük çocuklar, ergenler ve erişkinlerde ise kulak ağrısı, kulakta dolgunluk ve basınç hissi, işitme problemi, baş dönmesi, denge kaybı, bulantı, kusma, kulak akıntısı ve ateş orta kulak iltihabının göstergelerindendir.
Erken ve etkin tedavi uygulanmadığı durumlarda, kulak enfeksiyonu kronikleşebilir ve kalıcı işitme kayıplarına neden olabilir.

ORTA KULAK İLTİHABININ TEDAVİSİ NEDİR?
Çoğu zaman, uygun tedavi sonrası orta kulak iltihabı tamamen iyileşir. Bazı durumlarda ise hekim tarafından, ek veya daha ileri tedavi önerilebilir. ‘Miringotomi' adı verilen bir müdahale ile kulak zarına küçük bir delik açılması ve iltihabın boşaltılması ve ağrının azaltılması amaçlanır. Açılan delik birkaç günde iz veya hasar bırakmadan iyileşir. Sıvı birikimini önlemek, orta kulağın havalanmasını sağlamak ve işitmenin düzelmesi için kulak zarına ‘havalandırma tüpü' veya ‘kulak tüpü' takılması gerekebilir.

EĞİTİM DÖNEMİMDE KBB YOLLARINDA YABANCI CİSİMLER İLE İLGİLİ ŞİKAYETLER DE ARTIYOR MU?
Yabancı cisimler genellikle kulak kanalında bulunurlar. Kulak kanalına çocuğun itebileceği herhangi bir cisim sokulmuş olabilir. En sık rastladığımız objeler: Yiyecek maddeleri, oyuncaklar ve parçaları, düğmeler, mum boya parçaları ve küçük pillerdir.
Çocukların kendi veya arkadaşlarının kulak-burun-boğaz yollarına sokabilecekleri yabancı cisimlerin büyük zarar verebileceği, ailelerce bilinmelidir. Çocukların kulak-burun-boğaza bir şeyler sokma sebepleri, sıkıntı, merak veya arkadaşlarını taklit olabilir.

alıntı
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Bu güzel paylaşım içinteşekkürler.Gerçekten de okula başlayan çocuklarda öksürük,nezle hiç bitmiyor.Geçen sene oğlum anaoukuluna giderken sürekli hata oluyordu.Grip aşısı yaptırdık, öksürdüğü ve nezle olduğu zamanlar okula göndermedik.Birde su çiceği,kabakulak gibi hastalıklarıda okulda çabuk yayılıyor.Yanlız ailelerinde bu konuda bilinçli olup hastayken okula göndermemesi gerekiyor.
 
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
1,292
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
12
sonbahara girdik mevsim değişikliğiyle hastalıklar boy göstermeye başlıyacak...teşekjkürler arkadaşım önemli bi konu..
 
Katılım
15 Tem 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
asıl ben teşekkür ederim yorum yaptığınız için...aman çocukları olanlar dikkat etsin..yazık pıtırcıklara :D :D
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst