Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Müzik Ve Anaokulu

Tepki Skoru
0
Müzik Ve Anaokulu
Yayınlayan: bilgeev , On: Oct-28-2004

Müzik hayatımızın önemli renklerinden biri… Onsuz bir yaşam düşünmek bile zor değil mi? Müzik yetişkinler için önemli olduğu kadar çocuklar için de önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuğun gelişiminde müzik olgusu önemli bir yere sahip. Bu nedenle bir çok uzman çocuklara anne karnından itibaren müzik olgusunun aşılanması gerektiğini söylüyor.Anaokulu yıllarının ise çocuklara müzik olgusunun en iyi öğretilebileceği zamanı kapsadığı biliniyor.

Uzmanlar bu yaşlarda verilen müzik eğitimini beş ana aşamada açıklıyorlar.Bunlar:

1.Müzikle hareket etme yeteneği
2.Sesleri keşfetme ve belirleme yeteneği
3.Şarkı söyleme potansiyelini keşfetme yeteneği
4.Şarkı söyleme yeteneği
5.Basit müzik aletleri çalma yeteneği

Şimdi bu yetenekler nelerdir ve bu yetenekleri geliştirmek için neler yapabilirsiniz onlara bir göz atalım:

1.Müzikle hareket etme yeteneği:

Müzikle hareket etme, insanoğlu için iç güdüsel bir olgudur.Bunun en iyi örneğini bebeklerde görebiliriz, bebekler doğduklarından kısa bir süre sonra seslere cevap vermeye başlarlar, daha sonra bu seslerle bazı hareketleri birleştirirler.Bu olgunun çocuğunuzda gelişmesi için;

Neler yapabilirsiniz?
●Çocuğunuzun farklı müzikler dinlemesini sağlayın (klasik, caz, halk...)
●Müzik dinlerken istediği gibi hareket etmesine olanak sağlayın.Ona belirli figürler öğretmeye çalışmayın, kendi hareketini kendisinin yaratmasına imkan tanıyın.

2.Sesleri keşfetme ve belirleme yeteneği:

Çocuklar etraflarında bir çok ses duyarlar ve çoğu zaman bu seslerin sesin farkına bile varmazlar.Bu sesleri fark edebilmeleri için gerekli yardıma ihtiyaçları vardır.Onlar için;

Neler yapabilirsiniz?
●Çevrenizdeki farklı sesleri bulmaya çalışın ve bu sesleri çocuğunuzda fark etmesini sağlayın.(örneğin kuşların cıvıltısı, rüzgarın sesi...)
●Kullanabilmesi için basit müzik aletleri edinin, çocukların bir şeyi öğrenmesinin en iyi yolu o şeyi kendilerinin denemesidir.(blok flüt, tef...)
●Eğer müzik aletleri yoksa onlara ses çıkartan çeşitli materyaller sağlayın, bazen bu materyaller çocuklara daha çekici gelebilir.(tencere kapakları, kaşıklar...)
●Onlarla beraberken sessiz anlar yaratmaya çalışın, bu sessiz anlarda dışarıdaki sesleri beraber dinleyin.Ona sorular sorarak hangi sesleri duyduğunu öğrenin.
●Çocuğunuzun ilgisini çeken sesleri belirlemeye çalışın ve bu sesleri daha çok işitmesine yardımcı olun.
●Çocuğunuzu duyduğu sesleri anlatması için teşvik edin.(Rüzgarın sesi nasıl çıkıyor bana gösterir misin?)
●Çocuğunuzla ses tahmin etme oyunu oynayın.Çeşitli sesleri taklit edin ya da dinletin ve bu seslerin kime ait olduğunu ona sorun ve tahmin etmesine yardımcı olun.

3.Şarkı söyleyen sesi algılama yeteneği:

Çocuklar etraflarında bir çok ses duyarlar ve belli bir süre sonra (bu sesleri sürekli duymaya başlayınca) bu seslerle seslerin sahiplerini eşleştirmeyi becerirler.Örneğin sizin sesinizi sizi tanımaya başladıktan kısa bir süre sonra algılamaya başlarlar.Bu yeteneğin gelişebilmesi için;

Neler yapabilirsiniz?
●Çocuklar şarkı söylerken onları cesaretlendiren konuşmalar yapın ve kendi sesini tanımasına imkan sağlayın.(Bu şarkını çok beğendim bana da öğretir misin? )
●Onlar şarkı söylerken kayıt yapın ve daha sonra beraber dinleyin

4.Şarkı söyleme yeteneği:

Bir şarkıyı söyleyebilmek, şarkı söylenirken o şarkıya eşlik edebilmek çocukların her zaman çok hoşuna gider.Çocukların bu isteklerini desteklemek için;

Neler yapabilirsiniz?
●Onlarla beraber şarkı söyleyin.
●Onlarla beraber şarkı söylerken ilk önceye şarkıya uyumlu hareketler varsa onları öğrenmesini sağlayın daha sonra şarkının sözlerini öğretmeye çalışın.
●Çocuğunuzu kendi şarkısını yapması için cesaretlendirin(ben şöyle bir şarkı uydurdum , sen de kendi şarkını uydurmayı denesene)

5.Basit müzik aletleri çalma yeteneği:

Bu aşama müzik eğitiminin en üst noktasını oluşturuyor, bu aşamada çocuklar bir müzik aletini çalmayı öğreniyorlar.Araştırmalar küçük yaşta bu tip kabiliyetlerin daha çabuk kazanıldığını gösteriyor,bu nedenle çocukların bu dönem de aldığı eğitim büyük önem kazanıyor.

Neler yapabilirsiniz?
●Bir müzik aleti kullanabiliyorsanız ona canlı olarak bu müzik aletini dinleme imkanı verebilirsiniz.
●Çocuğunuza da çeşitli aletler sağlayabilir ve gerekli eğitimi almasına yarımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun müzik eğitimine erken yaşlarda önem verin ve unutmayın ki küçük yaşta keşfedilmiş bir yetenek gelişmeye her zaman açıktır!!!

İDİL SEDA AK

[

Tepki Skoru
0
Yapılan bir araştırmada mozart dinleyen çocuklarda, IQ oranının % 30 lara varan bir artış gösterdiği, diğer güncel müzikleri dinleyen çocuklarda ise bu artışın çok daha düşük seviyelerde kaldığı bildirilmektedir.Buda çocukların gelişiminde müziğin ne derece önemli olduğu kanıtı olsa gerek.

Tepki Skoru
0
Forumdaki bütün arkadaşlara merhaba
Bende bu yararlı bilgileri paylaşımız için teşekkür etmek istiyorum.Benim 3.5 yaşında bir kızım var . İsmi SU .Su 'nun piyano dersi alması için yaşı uygunmudur sizce?...

Tepki Skoru
0
paylaşımınız için teşekkürler de okul öncesinde çocuklara bale eğitimi vermek yararlı mı çünkü stabilite (denge) tam olarak gelişmemiştir bazı kaynaklar verilmeli bazıları verilmemeli diyor hangisi doğru

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Tepki Skoru
47
iaturgut kardeş yazılarınızı ilgi ile okuyorum teşekkür ederim.

Tepki Skoru
0
iaturgut gerçekten çok faydalı yazılarınız oluyor ve hayranlıkla okuyorum

Tepki Skoru
0
Kusura bakmayn konunun yeri burası olmayabilir. MORPA yayıncılık tarafından şu anda piyasada olmayan bir müzik kitabı var. 5-6 sene önce çıkmış herhalde. müzik cd si ile birlikte. elinde olan varsa benimle iletişime geçebilir mi lütfen. çok önemli benim için. Tşk

Tepki Skoru
0
muzik ruhun gidasidir ve bu gidadan kizimin faydalanmasini istiyorum mukemmel bir muzik kulagi var suan 2 yasinda ona org almak istiyorum dogrumu yapiyorum bilmiyorum bu konuda yardimci olusaniz sevinirim

Tepki Skoru
0
öncelikle müziğin çocuk gelişimi üzerindeki etkisi hakkında iaturgut arkadaşımıızn paylaştığı değerli bilgiler için teşşekür ediyorum.
çocuğun müzik kulağını keşettikten sonra piyano veya org herhangi bir ensrümanla çocuğun kulaklarının notalara aşina olmasını sağlamada bir sakınca görmüyorum. ancak ilk başlarda enstrümanı serbest bir şekilde bir oyuncak gibi kullanmasına izin verin. çok sabırla gelişimini takip etmeniz ve yaşına göre müzik eğitimi veren kurslarla desteklemenizle yeteneğini geliştirmesine öncülük edebilirsiniz.

Tepki Skoru
0
iaturgut hocam paylaşımlarınız bizi çok mutlu ediyor teşekkürler

Tepki Skoru
0
canım acaba bana da kelebeklerin müziğini bulabilirmisin???
çok acil de veya bulabileceğim yerler tavsiye edebilirmisin???

Tepki Skoru
0
paylaşımınız için teşekkürler.
yapılan araştırmalarda müzik zekası yüksek olan çocukların matematik zekalarıda yüksek çıkmış.
3,5 yaşında piyano eğitimi çok erken. kendi fikrim değil. üniversite öğretmenimin fikri.

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle