Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

İlaç kullanımı ve alerjisi

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
* İlaç alerjisi nedir?
İlaç alerjisi başta antibiyotikler ve ağrı kesiciler olmak üzere pek çok ilaç ile gelişebilen vücudun verdiği alerjik tepkidir.

* İlaç alerjisinin belirtileri nelerdir?
İlaç alerjisi ilaç alımından sonra kaşıntı, vücudun çeşitli bölgelerinde kızarma, şişme, dudaklarda, göz kapaklarında şişme veya alerjik şok ile bu belirtilerden biri veya tümü ile kendisini gösterebilir.

* İlaçlarla oluşan tüm reaksiyonlar alerjik midir?
İlaç alımından sonra rahatsızlık hissi, çarpıntı, mide rahatsızlığı vb. şeyleri, ilacın beklenen yan etkileri arasında saymak ve ilaç alerjisi olarak kabul etmemek gereklidir.

* İlaç alerjisinde nelere dikkat edilmelidir?
Gerçek bir ilaç alerjisi kişide gelişmiş ise, o ilacın mutlaka hasta ve yakınları tarafından bilinmesi, ilacın veya türevlerinin kullanılmaması, hastanın her doktor muayenesinde bu ilaç alerjisini belirtmesi gerekmektedir.

* İlaç alerjisi ilerde ne gibi sorunlar yaratabilir?
Alerjisi belirlenmiş bir ilacın yeniden kullanımı alerjik şok ve solunum yetmezliği, dolaşım yetmezliği gibi çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

* Hangi ilaçlar alerji yapabilir?
Özellikle antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar, aspirin alerjik potansiyeli yüksek gruplardır.

* Hastalık nasıl tedavi edilmektedir? İlaç alerjisi geliştikten sonra alerji ilaçları gereğinde kortizon tedavisi, yaşamı tehdit eden boyuttaki reaksiyonlarda ise ileri tıbbi tedaviler yapılmaktadır.

* Annelerimize önerileriniz nelerdir? İlaç sonrası alerjik reaksiyon gelişmiş ise ilacın ismi, içeriği mutlaka öğrenilmeli ve tüm doktor ve hastane başvurularında belirtilmelidir.

Uzm. Dr. Nur Öztürk
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

* İlaç alerjisinden doğan hastalıkların hamilelik, bebek ve doğum üzerindeki etkileri nelerdir?
İlaç alerjisinden doğan problemler eğer annenin hayatını tehlikeye sokacak kadar şiddetli değilse etkilenme minimal olur. İlaç alerjisinin şiddeti ve anne üzerindeki etkilerine göre değişen oranlarda bebeğini de etkileyebilir. Fakat yüksek oranda döküntü ve cilt üzerine etkili olan ilaç alerjilerinde çok fazla bir sorun yaşanmaz.

* Hamilelikte ilaç kullanımının zararları nelerdir?

Hamilelikte doktorun önerisi olmadan kullanılan tüm ilaçlar çok sakıncalıdır. Fakat doktor önerisiyle hastaya daha fazla yararlı olabilecek tedaviler açısından annelerin endişelenmesine gerek yoktur. Zaten kullanmadan önce doktoru gerekli açıklamaları, olası yan etkileri anlatarak anneyi yönlendirir.

* Hamilelikte kullanılabilecek ilaçlar nelerdir?
Hamilelikte anne ve bebek açısından faydalı olacak rutin demir preparatları folic asitle birlikte, multivitaminler, kalsiyum, magnezyum rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca her gebeye özel tedavi amaçlı ilaçlar da doktor önerisiyle kullanılabilir.

Op. Dr. İnci Öz
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Alıntı
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst