Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

HİPERAKTİVİTE İLE DİKKAT EKSİKLİĞİ AYRI ŞEYLER!

Katılım
23 Tem 2006
Mesajlar
290
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
Hiperaktivite Nedir?
Hiperaktivite bir öğrenme bozukluğu değil, bir davranış sorunudur. Bir başka deyişle, Hiperaktivite davranış sorunlarına sebep olabilen bir kişilik özelliğidir. Hiperaktif çocuklar gereğinden fazla hareketlidirler, düşünmeden davranır ve dikkatlerini (ilgilerini çekmeyen konularda) birkaç dakikadan fazla yoğunlaştıramazlar. Hiperaktivite okul çağındaki çocukların %3-5’inde bulunan ve erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir problemdir. Hiperaktivite aile için olduğu kadar çocuğun kendisi için de büyük bir stres kaynağıdır. Hiperaktif çocuklar genellikle davranışlarının dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olduğunu bilirler, fakat bu konuda ellerinden bir şey gelmez. Anne-babaların bunu anlamaları ve çocuklarına sevgi ve destek vermeleri gerekir. Anne-babalar hiperaktivitenin getirdiği zorlukları aşabilmek için çocuklarının doktoru, öğretmenleri ve danışmanlarıyla işbirliği yapmalıdırlar.

Hiperaktivitenin Bulguları:
Hiperaktivite başka pek çok sorunla ortak belirtilere sahip olduğu için kesin tanı koymak çok zor olabilir. Tanı konmadan önce ayni belirtilerle kendini gösterebilecek olan diğer tıbbi ve duygusal sorunların saf dışı edilmesi gerekir. Bu problemin belirtilerine, pek çok çocukta stres anlarında kısa sürelerle rastlanabilir. Dolayısıyla her belirti gösteren çocuk otomatik olarak Hiperaktif sayılmamalı, problemin geçmişi ve ayrıntıları anlaşılmalıdır. Hiperaktivitenin belirtileri genellikle çocuk yedi yaşına basmadan ortaya çıkar. Hiperaktif çocuklar dikkatlerini toplamakta zorlanırlar, davranışlarını düşünmeden gerçekleştirirler ve genellikle fazla hareketlidirler. Bazılarında ise, dikkat eksikliği ve düşüncesiz davranışlar olmakla birlikte aşırı hareketlilik yoktur. Aslında her çocuk zaman zaman bu şekilde davranabilir, fakat Hiperaktif çocuklar hemen her zaman böyle hareket ederler. Diğer yandan hiperaktif çocuğun kısa süreli islerde ya da TV, bilgisayar oyunu gibi eğlenceli işler sırasında çok dikkatli olduğunu gözleyebilirsiniz. Bu sizi şaşırtmasın. Aşağıdaki liste çocuğunuzda Hiperaktivite belirtilerinin bulunup bulunmadığını anlamanızda size yardımcı olacaktır. Eğer çocuğunuzda bu belirtileri kayda değer bir kısmına rastladıysanız ve bu belirtiler 6 ay ve daha fazla sürdüyse gözlemlerinizi doktorunuzla konusun.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Aşırı Hareketlilik bozukluğunun belirtileri:
Hiperaktivite ön plandaysa,
* Yerinde duramaz,
* Oturması gerektiği halde oturamaz,
* Yerli yersiz koşup tırmanır,
* Aşırı konuşur,
* Sessiz sakin oyun oynamakta güçlük çeker,
* Her zaman bir şeylerle uğraşır,
* Cevapları ağzından kaçırır,
* Sırasını beklemekte zorlanır,
* Olaylara veya konuşmalara müdahale yarıda keser.

Dikkat Eksikligi ön plandaysa,
* Yönergeleri basından sonuna kadar takip edemez,
* Dikkatini yaptığı ise veya oyununa vermekte zorlanır,
* Evde veya okulda yapacağı isler ve aktiviteler için gerekli malzemeleri kaybeder,
* Dinlemez,
* Detayları gözden kaçırır,
* Düzensiz görünür,
* Uzun süre zihinsel çaba gerektiren isleri yapmakta zorlanır,
* Unutkandır,
* İlgisi kolayca başka yönlere kayar.

Hiperaktiviteye Neler Sebep Olur?
Hiperaktivitenin sebepleri tam olarak anlaşılmamıştır. Bazı araştırmalar aşağıdaki sebepler üzerinde durmaktadır:
- Hiperaktif çocukların beyinlerinde mesaj alış verisini gerçekleştiren kimyasal maddelerde bir sorun vardır.
- Anne – babadan birinde veya her ikisinde de hiperaktivite varsa, bunların çocuklarında da hiperaktivite belirtilerine rastlanabilir.
- Hiperaktivite çocukluk çağı hastalıklarından sonra görülebilir.
- Gelişimsel sorunlar hiperaktivite ile bağlantılı olabilir.
- Beyin dokusundaki doğumsal ya da sonradan olma zedelenmeler hiperaktiviteye sebep olabilir.

Hiperaktif Çocuğa Evde Yaklaşım:
Çoğu anne-baba çocuklarına hiperaktivite tanısı konduğunda hayrete düşer, çünkü bu çocukların evde aileleri tarafından gözlemlenen herhangi bir problemleri yoktur. Gerçekten de bu çocuklar evde hiçbir dikkat bozukluğu bulgusu göstermeden saatlerce televizyon seyredebilir veya video oyunları oynayabilirler. O halde böyle bir çocukta nasıl hiperaktivite olabilir? Cevap basittir. Video oyunları ve televizyon çocukların dikkatlerini odaklamalarına yârdim edecek şekilde uyarı gönderir, yani bu çocuklar televizyon seyrederken veya video oyunu oynarken pasif konumdadırlar ve dikkatlerini dışarıdan gelen uyarılar sayesinde toplayabilirler. Başka bir deyişle bu tür işler sırasındaki dikkat süresi hiperaktivite tanısı koymada önemli bir ölçüt değildir. Hiperaktif bir çocuk hem anne-baba, hem de ailenin diğer bireyleri için büyük bir sıkıntı kaynağı olabilir. Tedavi edilmeyen hiperaktif bir çocuk aile için rahatsızlık kaynağı olmaya devam edecektir.

Burada çocuğunuza davranışlarını kontrol etmesinde yardımcı olabilmeniz için yapabilecekleriniz şunlar;
* Çocuğunuz için günlük bir program yapın. Çocuğunuzun uyandığı, yemek yediği, yıkandığı, okula gitmek için evden çıktığı saatlerin her gün belirli ve ayni olmasını sağlayın. *Çocuğunuzu kalabalık alışveriş merkezleri gibi çok fazla uyaranın bulunduğu ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalısın.
*Hiperaktif çocuklar büyüklerinin dikkatini genellikle ancak yanlış bir şey yaptıklarında çekerler. Çocuğunuzu güzel sözlerle, kucaklayarak ödüllendirmeniz, olumlu davranışları için küçük armağanlar vermeniz çok önemlidir. Anne-baba, aile bireyleri ve arkadaşlardan gelen bu tür olumlu destek ve sevgi çocuğunuzun kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır.
*Büyükler hiperaktif çocuklarının davranışlarına çok zaman sinirlenir ve fiziksel cezalara dahi başvurabilirler. Dayaktan kaçınılmalıdır. Bunların yerine daha etkili disiplin teknikleri uygulayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun hiperaktif davranışları sizi fazlaca rahatsız ederse, ona o an için sırtınızı dönerek davranışına karsı kayıtsız kalın.
*Çocuğunuzun çok fazla heyecanlı veya hareketli olduğu anlarda başka bir aktiviteyle dikkatini dağıtmaya çalısın.
*Çocuğunuzun çevresine yönelik tekmeleme, ısırma vs. gibi davranışlarına müdahale ederek engel olmanız gerekebilir. Onu sakinlesene kadar bir süre yalnız başına bırakmanız fiziki cezalandırmadan çok daha iyi etkili bir yöntemdir. *Davranışlarını çocuğunuzla sakin olduğu anlarda tartışın ve onun bu davranışlarının sonuçlarını anlamasını sağlayın.
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
604
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
sevgili şule güzel paylaşımın için teşekkür ederiz.yararlandığın kaynağı merak ettim güzel açılım yapmış.en önemli noktaları vurgulayan bir yazı... anlayamadığım şey ise böylesine önemli ve biz okulöncesi öğretmenlerinin sıkça rastladığı bir durum olan hiperaktivite ve dikkat eksikliği ile ilgili bu yazıya karşı niye bu kadar ilgisiz kalındığı...?tekrar teşekkür ederim
 
Katılım
23 Tem 2006
Mesajlar
290
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
ben teşekkür ederim neslihan. ama hangi kaynakdan aldığımı unuttum zaten sadece bir kaynak değil bu yazı ben bikaç kaynağı birleştirerek yazdım...
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
604
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
en güzeli ,tropikal bir karışım olmuş.tekrar teşekkürler...
 
Katılım
11 Tem 2006
Mesajlar
732
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
33
BENİM DE BİR ÖĞRENCİM VARDI AMA HİPERAKTİF DEĞİLDİ AMA BU BELİRTİLERİN ÇOĞUNU GÖSTERİYORDU. NELER ÇEKMİŞTİM YA HİÇ SORMAYIN ADIDA FURKAN DI ALLAHIM GÜNDE EN AZ 50 KEZ BU İSMİ SÖYLERDİM. HERŞEYDEN ÖNCE MESLEĞİMİZ SABIR İŞİ. BEN ARTIK SABRIMI KONTROL EDEBİLİYORUM MESLEĞİMİN BÖYLEDE BİR FAYDASI OLDU BANA. PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ŞULECİM.
 
Katılım
6 Kas 2012
Mesajlar
9
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu hakkında Çocuk Psikiyatr Dr. Gökçe Küçükyazıcı'nın bir makalesinde soru-cevaplar buldum:

Dikkat eksikliği bozukluğunda temel sorun, kişinin belirli bir şeyle ilgilenirken o sırada içinden gelen başka bir şey yapma isteğine engel olamamasıdır.

1. Dikkat Eksikliği Bozukluğu nedir?

Dikkat Eksikliği, dikkat süresinin ve yoğunluğunun kişinin yaşına göre gerekenden az olmasıdır. Dikkatin belirli bir noktaya toplanamaması ve kolayca dağılmasıdır. DEHB tanısında dikkat eksikliği önde olan tipte, dikkat eksikliği belirgindir ama aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ya yoktur ya da tanı koyacak kadar şiddetli değildir.


2. Dikkat Eksikliği Bozukluklarının belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

Dikkat eksikliği 7 yaşından önce başlar ama okulu döneminin başlamasıyla dikkat eksikliği ve buna bağlı öğrenme sorunlarıyla ortaya çıkar. Dağınıklık, unutkanlık, eşyaları kaybetme, dikkatsizce hatalar yapma gibi belirtilerle kendini gösterir. Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip çocuklar, konsantre olduğu işi bırakır ve diğer şeye yönelir, bu da dışarıdan dikkatin dağılması olarak nitelendirebilir ama dikkat eksikliğidir. Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip çocuklar sıklıkla dersi dinlemez ve hayal kurar, kendisiyle konuşulurken dinlemiyormuş gibi görünür, görev ve etkinlikleri düzenlemekte zorlanır, yoğun zihinsel çaba gerektiren işleri yapmaktan kaçınır (ev ödevi, okul etkinlikleri vs.), içe dönüktür, düşük enerjilidir, dalgındır, başladığı işi bitiremez, sınavda dikkatsizce hatalar yapar çünkü soruları okumadan cevaplamaktadır.


Kaynak: http://cocukvegenc.com/icerikdetay-117/soru-ve-cevaplarla-dikkat-eksikligi.html
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst