Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Hatalı Sünnet Sorunlara Sebep Olabilir

Katılım
27 Eyl 2013
Mesajlar
157
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Uzmanlar, uygun olmayan koşullarda ve bilgisiz kişiler tarafından yapılan sünnetin, çocuğun ileriki yaşamını olumsuz etkileyeceğini söylüyor. Çocuk, cinsel işlev kaybı yaşayabiliyor
Ciddi bir cerrahi işlem olan sünnet, hatalı uygulamalar yapıldığı takdirde çocukların ileriki yaşamlarını olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabilir. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden Ürolog Doç. Dr. Adem Fazlıoğlu, sünnetin istenmeyen etkilerini anlattı…
ENFEKSİYON OLUŞABİLİR
Sünnetin istenmeyen etkileri nelerdir?
Sünnet işlemi, çocuk cerrahi uzmanları ve ürologlar tarafından yapılmalıdır. Operasyonun uygun olmayan koşullarda, ehliyetsiz kişilere yaptırılması, çocuğun geleceğini karartabilir. Bugün istenmeyen etki oranı yüzde 0.2-5 arasındadır. Sünnetin istenmeyen etkileri; erken ve geç istenmeyen etkiler olarak sınıflandırılabilir. Hatalı sünnet; cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir. Kanama, enfeksiyon, sarılık, penis başı yaralanması, işeme deliği darlığı, kistik oluşumlar, penis kaybı, his kaybı ve ereksiyon sorunları bu olumsuz sonuçlardan birkaçıdır. Erken dönemde; ağrı, kanama, şişme, yetersiz veya fazla deri çıkarılması gibi istenmeyen etkiler görülebilir. Nadiren penis başının kesilmesi gibi ciddi etkiler de görülebilir. Operasyonun hastane ortamında yapılmasıyla, sterilizasyon koşulları tam olarak sağlanır. Dolayısıyla Hepatit B ve Hepatit C gibi hastalıkların önüne geçilmiş olur.
Sünnet sonrası evde bakım nasıl olmalı?
Yeni doğan döneminde yapılan sünnet için çok özel bakıma gerek yok. İyileşme çok çabuk olur. Bez değişimi sırasında, bir-iki gün antibiyotikli merhem sürmek yeterlidir. Daha büyük çocuklarda ise antibiyotikli merhem veya sıvı kullanılır. Gerektiğinde ağrı kesici kullanılması önerilir. Nadir olarak sünnet öncesi; sünnet derisi penis başına yapışık ise, sünnet sonrası penis başında problem olabilir.
Sünneti kimler yapmalıdır?
Sünnet; önemli ve hassas bir cerrahi işlemdir ancak ülkemizde genellikle hafife alınır. Sünnetlerin büyük kısmı ‘sünnetçi’ olarak bilinen ve çoğunluğu yeterli tıbbi cerrahi bilgiden yoksun olan kişilerce yapılıyor. Ülkemizde genç nüfusun çokluğu da buna sebep olmaktadır. Artık sünnetin, hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu gelişme, ehil ellere teslim edilen sünnet adayı çocuklarımızın da lehinedir.
3-6 YAŞ SÜNNETE UYGUN DEĞİL
3-6 yaş arası, sünnet için neden uygun değildir?
Bu dönemde çocuğun ilgisi cinsel bölgelere yönelir ve anneye duyduğu yakınlık nedeniyle babasının olumsuz tepkisiyle karşılaşacağı endişesi gelişir. Bu karmaşanın sağlıklı bir şekilde çözümlenmesi, erkek ve kız çocukların normal psikoseksüel gelişim süreçleri için gereklidir. Erkek çocukta bu durum babayla özdeşim kurmak ve maskülen özelliklerin yoğunlaşması şeklindedir. Bu dönemde sünnet, baba tarafından cezalandırılmak olarak algılanabilir ve ileriki yaşlarda bu konuyla ilgili çatışmalar yaşanmasına yol açabilir. Bunun için bu yaşlar sünnete uygun değildir.
SÜNNETLE İLGİLİ ŞAKALAR ÇOCUĞU KÖTÜ ETKİLİYOR
Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden Psikiyatrist Dr. Oya Bozkurt, sünnet işleminin psikolojik boyutuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı…
Sünnet olacak çocuğa aileler nasıl yaklaşmalı?
Sünnetin uygun yaşlarda yapılmasının yanı sıra ailenin çocuğa sünnet konusunu nasıl sunduğu, onu bu olaya nasıl hazırladığı, sünnettin nasıl gerçekleştiği gibi faktörler de çocuğun psikolojisinde önemlidir. ‘Pipin kesilecek, pipisiz kalacaksın’ gibi şakalar, çocukta kaygı ve korkuya sebep olabilir. Anlayabilecek yaştaki çocuklara sünnetin ne olduğu, ne gibi faydaları olduğu ve acı çekmememsi için ne gibi önlemler alınacağı aileler ve doktorlar tarafından anlatılmalıdır. Böylece çocuktaki korku, kaygı ve güvensizlik gibi duyguların gelişimi engellenebilir. Sünnet, erkek çocuğun cinsel yaşama ve üreyebilme yeteneğine girişinin bir simgesi olarak algılanır. Aileler, sünnet olan çocuklarını genellikle ödüllendirir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst