Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Hamilelere uyarı!

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
Hamilelik boyunca dikkat edilmesi gereken konulardan biri de yolculuklar. Yolculuk yaparken iki saatte bir kalkılıp yürünmesi gerekiyor.

Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde görevli, Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği Başkanı Dr. Sema Soysal, yaptığı açıklamada, hamilelikte yolculuğun riskli olabileceği için hamile kadınların özellikle son haftalarında uzun süreli yolculuklar konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Özel otomobille yapılan uzun yolculuklarda hamilelerin sürekli aynı pozisyonda oturduğunu ifade eden Soysal, bu durumun hamilelerde kan dolaşımını yavaşlatacağını, bel ağrısı ve aşırı yorgunluk haline yol açabileceğini, hatta molasız yolculukların annede kramplara neden olabileceğini belirtti.

Bu duruma sıcak da eklenince annenin nefes alıp-vermesinin düzensizleşeceğini vurgulayan Soysal, şunları kaydetti:

"Kan dolaşımının yavaşlaması, kramplar, nefeste düzensizlik bebeğe giden oksijen miktarını azaltacağı için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden hamilelerin 2 saatte bir mutlaka mola vermesi, araçtan inip yürüyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaları ve bir süre dinlenmeleri gerekir.

Ayrıca araç içindeyken hareketsiz kalmaktansa, arada bir ayakları oynatarak da yapılabilecek hafif egzersiz hareketleriyle kan dolaşımı normal seviyeye getirilebilir.

Özellikle son haftalarda çıkılacak yolculuklarda muhtemel sağlık sorunlarına karşı güzergah üzerinde sağlık merkezlerinin telefon ve adresleri mutlaka alınmalıdır."

Zorunlu otobüs yolculuklarında ise 2 saatte bir mola ve araçtan inme imkanı bulunmayabileceğini vurgulayan Soysal, "Bu tür durumlarda ise anne, alacağı yardımla otobüs içindeki boşlukta yürüyüp kan dolaşımını biraz olsun hızlandırıp riski ve yaşanacak bel ağrısını ortadan kıldırabilir. Ayrıca yolculuğa çıkmadan önce ağır yiyecekler yerine taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi annenin de bebeğin de daha rahat olmasını sağlayacaktır" dedi.

Hamilelerin yolculukları sırasında emniyet kemerini kesinlikle unutmaması ve önerilen şekilde takması gerektiğini belirten Soysal, "Kemer, karnın altından geçirilmeli, muhtemel sert frenlerde bebeğin baskı sonucunda zarar görmesi önlenmelidir. Anne ve adayları, kendisi ve bebek için daha rahat kıyafetlerle yola çıkmalı" diye konuştu
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst