Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

EBRU

Tepki Skoru
0
ebruyu çok seviyorum. daha öncede hiç denemedim. zahmet olmazsa nasıl yaptığınızı kısaca anlatabilir misin?

Tepki Skoru
0
karışımı öğretmen arkadaşım hazırladı elindeki malzemelerle.su,beyaz tutkal ve yağlı boyayı karıştırdı.renk renk ayırdı.daha sonra leğene ilk olarak biraz fazla döktü karışımı.daha sonra biz çocuklarla boyalı karışımı damlatarak leğeni salladık ve en son da beyaz kağıdı yavaşca leğene bıraktık.daha sonra üzerinden hafifçe bastırıp kağıdı dikkatlice kaldırdık.

Tepki Skoru
0
bayılıyorumm ebruu sanatınaa..ne asaletli bir çalışma yaa..suya yazı yazma sanatı sanki:D:D
çokk güzell yaa..ellerinizee,emeğinizee sağlıkk sevim öğretmenimm...evett nasıll yaptınızzz...bizimle paylaşır mısınn??
sevgilerr..

Tepki Skoru
0
teşekkür canım açıklaman için. en kısa zamanda deniycem..

Tepki Skoru
0
Bende çocuklara ebru sanatını yaptırmak istiyordum.Açıklamanız için teşekkür ederim.Ama biraz daha ayrıntılı anlatırsanız memnun olurum.Mesela miktarları nekadardı.Her renk için ayrı ayrı tutkal ve yağlıboya karışımımı hazırlandı.Bilgi verirseniz sevinirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

Tepki Skoru
1
Çok güzel olmuş ellerinize ve emeğinize sağlık:):):)

Tepki Skoru
0
Ebru yapımına başlamadan önce tekne kitreli su ile doldurulur.

Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre bir bitkinin özü olup baharatçılarda (attarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.

Ebru yapımında toprak boya kullanılır.

Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir.Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır.

Bir ebru bir defa yapılabilir.

Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır.Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak bilemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır.

Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır.

Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır, görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır.
ARKADAŞLAR BİZ BU TARİFİ LİSEDEYKEN UYGULAMIŞTIK ŞİMDİ DE YAPMAK İSTİYORUM.DAHA DENEMEDİM İLK FIRSATTA DENİYCEM..

Tepki Skoru
0
arkadaşım ellerine sağlık çok güzel ama ayrıntılı bilgi verirsen bende sevineceğim

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Tepki Skoru
25
bende yapmıitım çok keyifli bir çalışma

Tepki Skoru
0
teşekkürler. ben kitreyi blendırda eziyorum. biraz bekletiyorum.kabarcıklar kaybolunca, ebruya başlıyoruz.biz kumaş boyası kullanıyoruz. güzel oluyor ama üstünüze değmemesi lazım. çıkmıyor. bu daha pratik, çocuklar için.

Tepki Skoru
0
malzemeleri göz kararı karıştırdık.yoğunluğu olması gerekiyor.koyu akışkan bir hal alana kadar malzemeleri göz kararı karıştırabilirsiniz.boya olarak ta yağlıboya.

Tepki Skoru
0
hocam gerçekten mi ""su,beyaz tutkal ve yağlı boya""" ile mi oldu ????????? çok teşekkürler

Tepki Skoru
0
birkaç gün önce forumda görmüştüm.misket ebrusu diye. çokta kolay bulunur malzemelerdi ama unuttum. hatırlayan varsa yardımcı olabilirmi. ılık tuzlu suya damlatılıp( ama orası ne idi unuttum) misket atılıyordu içine ve o şekil oluşan desenlere kağıt konulup desen akğıda çıkıyordu:(

bu arada sizin çalışmanızda çok güzel elinize sağlık.

Tepki Skoru
0
şu ebru sanatına bayılırım yaa hatta kursuna bile gitmeyi istiyorumm
teşekkürler canımm çok güzell

Tepki Skoru
0
sınıfta kolaylıkla yapılabilicek bir çalışma...teşekkürler...

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle