Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Katılım
30 Nis 2006
Mesajlar
3,039
Tepki Skoru
47
Puanları
48
Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü okumayı düşünüyorsanız

Bir okul öncesi çocuk için neredeyse her şey yeni, heyecan verici ve henüz keşfedilmemiş gibi görünüyor. Bazıları için bir boya fırçası onlar için sihirli bir değnek olabiliyor ve bu merak duygusunun etrafında olmak kesinlikle hem çocuğa hem öğretmene oldukça güzel şeyler katılıyor.

Belki her daha önce tam anlaşılır değildi, ama küçük çocuklarla çalışmak giderek daha çekici gelmeye başladı. Okul öncesi eğitimi, çocukların öğrenme sevgisini geliştirmelerine yardımcı olan ve onlara büyümeleri için sağlam bir temel sağlayan öylesine ödüllendirici bir meslek olabilir. Ama aynı zamanda zorlu bir iş de olabilir , hayvan sürüsü kedileri, yapışkan elleri olan kediler ve nasıl ifade edileceğini anlayamadıkları birçok duygu ile karşılaştırılabilir.

Okul öncesi öğretmeni olmayı hiç düşünmediyseniz, muhtemelen dünyanın en heyecan verici yaş grubuna ayak uydurmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı merak etmediniz..

Okul öncesi öğretmeninin en önemli niteliklerinin bir listesini derledim.Bunların çoğu zaten sahip olabilirsiniz.

Doğal bir okul öncesi öğretmeninin aktarılabilir becerileri ve nitelikleri ile çocuğun hayatında önemli bir basamaktır.
Küçük çocuklarla çalışmak her zaman kolay değildir.Ancak bu role iyi katkıda bulunan birkaç doğal özellik ve genişçe aktarılabilir beceriler vardır. İşte zaten sahip olabileceğiniz 5 temel yetenek.

1. Denge

Normal hayatta neye nasıl öncelik verileceğini biliyorsunuz. Günlük hayatımızda bir çok olumlu yada olumsuz durumlarla karşılaşıyoruz. Kötü hava planlarınızı bozduğunda, veya salgın virüs gibi beklenmedik bir engeli evde verimli bir güne dönüştürürsünüz. Bir şeyin mükemmel olmaması, bir şeyin kaybedildiği veya zamandan kaybedilen bir sebep olduğu anlamına gelmez.

Okul öncesi için neler yapılabilir?
Her şeyin okul öncesi planlandığı gibi gitmesini bekliyorsanız, yeni yürümeye başlayan çocuklar ile biraz daha fazla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. İşler nadiren planlandığı gibi gider. Ancak bu çocuklara karşı isteğiniz ve veriminizle de ilgilidir. Yapı ve kendiliğindenlik arasında bir denge bulun. Bazen bir konuyla ilgili daha fazla oyun için sınıfın coşkusunu vermeniz gerekebilir. Diğer zamanlarda hikaye zamanını tamamlamak için ekstra yöntemlere başvurabilirsiniz. En önemli olanın ne planlı olup olmadığını bilmekle ilgilidir.

2. Yaratıcılık
Okul öncesi öğretmeni olmak için sanatçı olmanıza gerek yok.Biraz yaratıcı olmamız lazım. Yaratıcılığı tanımlamanın milyonlarca farklı yolu vardır. Sorun çözmeyi seviyorsanız,aynı şeyi yapmak için yeni yollar icat etmeyi seviyorsanız görünüşte ilgisiz görünen iki konu arasındaki noktaları birleştirirsiniz. Farklı fikirler deneyin.

Okul öncesi için neler yapılabilir?
Sınıfta yaratıcı olmaya gelince, yaratıcılığınızı ifade etmenin birden fazla yolu olduğunu göreceksiniz. Yaratıcı öğretim, ilgi çekici bir öğrenme deneyimi oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları kullanmakla ilgilidir. Yaratıcılığı öğretmek ise sınıfınızın kutunun dışında düşünmesine ve yaratıcılığı da kullanarak kendilerini ifade etmesine yardımcı olmakla ilgilidir.

3. İletişim
Sizin için iletişim kelimelerden çok daha fazlasıdır. Bir şey söylemeden önce insanların duygularını yakalayabiliyor. Aktif dinleme önemlidir. Sen dili yerine ben dilini tercih etmelisiniz. Yargılamadan önce diğer insanların tuhaflıklarını öğrenirsiniz. Nasıl iletişim kurduklarını anlamak için zaman ayırın, çünkü iletişimin herkese uyan tek bir boyut olmadığını anlayacaksınız.

Okul öncesi için neler yapılabilir?
Yetişkinlerin çocuklarla sık sık hayal kırıklığına uğramasının nedenlerinden biri, bizim gibi iletişim kurmamalarıdır. Bu okul öncesi öğretmeni için sorun olsa da bunla baş edebilmelisiniz.. Bu yaşta, çocukların hissettikleri her şey için sözleri yoktur. Bazen basitçe “Buraya bak” şeklinde iletilebilecek şey bir çığlıkla ifade edilir. Bir okul öncesi öğretmeni olarak, çocukların iletişim kurmanın daha iyi yollarını bulmasına yardımcı olmak için çocukların dünyasında neler olduğunu keşfetmelisiniz.

4. Enerjik
Öncelikle kendi enerjinizi ve aktivitelerinizi düzenlemelisiniz.Okul öncesi dönemde çok fazla aktif olacağınız alan vardır.Unutmayın çocuklar yorulmayabilirler.Enerjileri gün boyu devam eder.Sizin çocuklara ayak uydurmanız için okul dışında da enerjinize dikkat etmelisiniz. Olumlu ve tek yönün ileri olduğuna inanın.

Okul öncesi için neler yapılabilir?
Çocukların yüksek enerji olması şaşırtıcı değildir, ancak birçok insan ne kadar algılayıcı olabileceklerini kabul eder. Daha önce bir milyon kağıdı çiçek yapmış olsanız bile, yaptıklarıyla meşgul olmak önemlidir. Çocuklar her zaman yeni şeyler keşfederler ve onlar kadar heyecanlı olmanızı ister. Bu çok fazla enerji gerektirebilir, ancak trafiği bile oyuna dönüştürebilecek türden biriyseniz, bir sorununuz olmaz.

5. İşbirliği
Dikkatin merkezi olmanıza gerek yok. Ama bir elbise giymek ve maymun gibi dans etmek, bir çocuğu neşelendirmek için gereken şeyse, bunu yapacaksınız. Yetişkin perspektifinize tutunmak yerine iç çocuğunuza dokunacaksınız. Siz sadece kendiniz için değilsiniz. Çocukların size sunabilecekleri kadar çok şey olduğunu bilmelisiniz.

Okul öncesi için neler yapılabilir?
Öğretmen olarak birlikte çalıştığınız tüm insanlar arasında öğrencileriniz çok önemlidir. Sonuçta, onlar sadece bir eğitimin pasif alıcıları değil. Öğrenme katılmakla ilgilidir. Son kararlar gibi dersler veren bir öğretmeniniz varsa, dışarıda kaldığınızda dikkat etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bir okul öncesi öğretmeni olarak, işiniz sadece okul öncesi çocuklara işlerin nasıl çalıştığını göstermek değil, aynı zamanda kendileri için keşfetmelerine yardımcı olmaktır.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst