Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Dil Gelişimi

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
Dil insanlarin birbirlerine bilgi, düsünce ve egilimlerini aktarabilmelerinin yani sira, fikirlerini düzenleyebilmelerine olanak hazirlar. Kültür degerlerimiz ve bilgilerimizin çogu kusaktan kusaga sözlü yada yazili sözcükler yolu ile iletilmektedir. herkes dogrudan kendi yasantisi yoluyla ögrendiginden çok daha fazlasini dil yolu ile ögrenir. Dil ayni zamanda düsünme, bellek, muhakeme, problem çözme ve planlama gibi bilissel süreçleri de içermektedir.
Dil çocugu egosundan uzaklastirip onun sosyal bir kisi olmasini saglayan kendisini kontrol ve takip ettirebilen düsüncelerini ve davranislarini yavas yavasögretebilen ve kendini güvenli hissetmsine yardim eden bir davranistir.

Dil gelisimine iliskin incelemeler çagdas çocuk psikolojisi arastirmalari arasinda en heyecan verici ve yogun olan çalismalari olusturmaktadir. Çünkü, çocugun dile iliskin yeteneklerinin gelisimi akil almaz bir hizla gerçeklesmektedir. Tüm kültürlerdeki hemen hepsi ilk sözcüklerini hemen hepsi ortalama olarak 12-18 ay dolaylarinda söylerler. Dört yasina geldiklerinde çogunlugu iyi düzenlenmis cümleler kurarlar, hatta zaman zaman düsüncelerini süpriz sayilacak kadar karmasik cümlelerle ifade edebilirler. 6 yasindaki bir amerikali çocugun sözcük dagarcigi 8.000-14.000 sözcügü içermektedir. Bu da 1 yasindan 6 yasina kadar çocugun sözcük dagarcigina her gün 5-8 sözcügün eklenmesi anlamini tasir. Dilin yapitaslari sözcüklerdir. Fakat her sözcük fonem adi verilen dilin ilkel seslerinden olusur.

Her çocuk önce bu sesleri çikarmayi ögrenir. Örnegin "be" ve "me" seslerini öncelikle çikarir. Her dil fonem kombinasyonlarina hükmeden bazi kurallara sahiptir. Yönsellik kavrami gelismemis çocuklar "p" "q" "b" "d" gibi harfleri karistirirlar.

dil yeteneginin gelisimi de diger gelisim yüzlerinde oldugu gibi belli bir sira izler. çocuklar üzerinde yapilan dil gelisimi arastirmalari konusmanin ilk ögrenildigi dönemlerde hemen tüm dünya çocuklarinin ayni gramer kurallarini kullandiklarini ortaya koymustur.KAYNAK:ÇOCUK PSIKOLOJISI(HALUK YAVUZER)
 
Katılım
2 Eki 2006
Mesajlar
1
Tepki Skoru
0
Puanları
0
çok sağol arkadaş ya bi de elinde varsa görsel aldı ile ilgili bişiler gönderebilir misin k.i.b..
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
araştırıyım bulabilirsem seve seve paylasırım tabi ki
 
Katılım
12 Ara 2006
Mesajlar
2
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
teşekkürler, çocuklarda sesbilgisel edinim hakkında birşeyler paylaşırsanız çok mutlu olurum.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst