Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocukla ebeveynin teknoloji savaşı

Katılım
30 Nis 2006
Mesajlar
342
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
Anne- babalar çocukların televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri zaman için endişelenmekte haklılar. Yapılan araştırmalar, uzun süre televizyon ve bilgisayar başında oturan çocukların kitap, resim ve yazı yazmada geride kaldığını gösteriyor.
Günümüzde birçok çocuk için televizyon seyretmek neredeyse hayatın en önemli kısmıdır.

Televizyon için ayırdıkları süre uyku ve okula gitmek dışında herhangi başka bir aktiviteye ayırdıkları zamandan daha fazladır.

Ailelerin televizyon ve bilgisayar ile ilgili haklı endişeleri vardır.

Yapılan bazı araştırma sonuçları bu kadar hareketli uyarıcılara fazla maruz kalan çocukların kitap, resim, yazı gibi hareketsiz uyarıcılara dikkat göstermekte zorlanabildiği yönündedir.

Dolayısıyla okul ve okuldaki performans düşüklüğünde nedenlerden biri olarak da televizyon ve bilgisayar oyunları düşünülebilir.

Sorunlara göre çözüm üretin
Televizyon programları ya da bilgisayar oyunları, özellikle tekrarlanan şiddet sahneleri nedeniyle çocuğun davranış ve tutumları üzerinde zarar verici olabilir.

Televizyon, bilgisayar ve şiddet arasındaki ilişki tartışmalı olsa da, birçok araştırmacının birleştiği konu; bazı çocukların kişilik ve yaşadığı şartlar nedeniyle şiddet öğelerinden diğer kişilere göre daha fazla etkilenebileceğidir.

Yine televizyon ve şiddet arasındaki bağ kızlara oranla erkeklerde daha güçlüdür.

Bu nedenle şiddete eğilimi gösteren erkek çocuk annelerinin bu konuda daha da dikkatli olması gerekir.

Özellikle ‘sempatikleştirilmiş şiddet’ çocukların şiddeti içselleştirmesini hızlandırabilir. Çizgi filmlerdeki bu temel öğenin bazen çok etkili olabileceği unutulmamalıdır.
Çocukların televizyon ve bilgisayarla çok vakit geçirmeleri yüzünden fiziksel egzersiz ya da sosyal aktivitelerden uzak kalırlar, düzensiz beslenirler.

Televizyon ya da bilgisayar oyunu içerik olarak nasıl olursa olsun, çocuklar bunlara çok vakit ayırdıklarında onlar için daha yararlı olabilecek aktiviteleri yapamazlar.

Çocuklar televizyon yada bilgisayar başında herhangi bir fiziksel efor göstermezler.
Bu nedenle bazı kilo problemleri yaşayabilirler.

Çünkü araştırmalar televizyon karşısında daha fazla vakit geçiren çocukların televizyon karşısında daha az vakit geçiren çocuklara oranla daha çok kilo problemi olduğunu göstermiştir.

Televizyonun çocuğun beslenmesi üstünde önemli bir etkisi vardır.

Çok fazla televizyon seyreden bir çocuk reklamlarda gördüğü yiyecekleri seçme eğiliminde olur ve bu yiyecek ve içecekler genellikle yüksek miktarda yağ ve şeker içerir.

Televizyon seyretmek ya da bilgisayarda oyun oynamak için gece geç saatlere kadar oturur , bu yüzden yeterli uykuyu alamazlar.

Televizyon seyretmek yada bilgisayar oynamak için geç saatlere kadar uyanık olmak çocuğun uyku düzenini etkiler ve bu durum çocuğun ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından zararlı sonuçlar doğurabilir.

Birçok çocuğun odasında televizyon vardır, oysa çocukların odasında televizyon olmasına gerek yoktur, çünkü yatak odası uyumak içindir.

Dengeyi tutturun
Televizyonun geniş anlamda uyarıcı ve eğitsel bir yönü varken, bilgisayarda oyun oynamak da el-göz koordinasyonunu ve uzaysal yetenekleri geliştirir. Hepimizin rahatlamaya ihtiyacı vardır.

Önemli olan bu aktiviteler için ne kadar zaman ayrılacağı ve çocukların sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimleri için gerekli diğer fırsatları engellememesidir.

Başka bir deyişle anahtar dengeyi tutturmaktadır.

Peki neler yapabilirsiniz bakalım...

Ne izleyeceğinizi planlayın
Çocuğunuzu televizyon programları ile ilgili pozitif seçimler yapması için teşvik edin. Seçtiğiniz program bittiğinde televizyonu kapatın, arka fonda bile açık kalmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzun odasına televizyon ya da bilgisayar koymadan önce dikkatlice düşünün
Hatırlanması gereken nokta yatak odasındaki televizyon ya da bilgisayarın uykuyla rekabet edeceğidir.

Yemeklerinizi televizyon önünde yemekten kaçınınBazı zamanlar hepimiz televizyon önünde yemek yeriz ancak bu alışkanlık haline gelmemelidir. Her şeyden öte, böyle bir tutum ebeveyn ve çocukların birbirleriyle konuşacakları önemli bir zamanı ortadan kaldırır.

Bazen beraber televizyon izleyin

Beraber televizyon izlemek çocuğunuzla program hakkında konuşmak için size fırsat yaratır ve size gerçek ile televizyon arasındaki farkı anlatma şansı verir.

Bebek bakıcısının yedeği olarak televizyonu kullanmayın

Kendinize bir mola vermek için bazen bunu yapabilirsiniz ama alışkanlık haline getirmeyin.

Kendiniz iyi bir örnek oluşturun
Televizyon karşısında her gece saatlerce oturup sonra çocuğunuz aynısını yaptığında şikayet etmeyin.

Tatil için plan yapın

Okul tatillerinde bazı kurallar koyabilirsiniz. Örneğin, akşamüstü 4’ten önce televizyon seyredemezsin gibi.
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
oğlumla şimdilik bu tür sorunlar yaşamıyoruz.televizyonuda bilgisayarıda çok kullanmıyor.arkadaşımın oğlunu bilgisayarın başından kaldıramıyoruz ve sürekli başını, boynunu hareket ettirir.çünkü boynu tutuluyor.eğer oğlumla sorun yaşarsak bu önerileri gözönünde bulunduracağım.teşekkürler
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst