Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUK VE SANAT

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
sanatseverleri bekliyor. İstanbul’un tarihini en iyi yansıtan semtlerinden Balat ve Fener’deki çocuk fotoğraflarını konu alan sergide, bu semtlerin çocuklar için hâlâ oyun alanı olabilme özelliğini sürdürdüğünü belirtiyor.
1968 Elazığ doğumlu olan Çolak, İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesinden mezun olduktan sonra 1992 yılında TRT İstanbul Televizyonunda aktüel kameraman olarak göreve başladı. Bugüne kadar birçok belgeselde ve drama da çalışan Çolak, katıldığı fotoğraf yarışmalarında da birçok ödüle layık görüldü. 2003 yılından itibaren üzerinde çalıştığı bu sergideki amacını “Her zaman oyunun çocuklar için çok ciddi bir iş olduğuna inandım. Yaşanılan çevre oyunun tadını çok etkiler. Çocuklar sokakta herşeyi oyuncak haline getirebilir, geleceğe hazırlanır ve oynarken hayatın kurallarının yanısıra kendilerini de öğrenir. Ancak günümüz çocukları sokak oyunlarını iyi tanımıyor, çünkü onlara oyun oynayacak alan bırakmadık. Sergi, sokakları çocukların dünyasından göstermeyi amaçladı” şeklinde açıklıyor. Ayrıca Berkant Çolak’ın ‘Doğduğum Topraklar’ isimli ilk fotoğraf sergisinden oluşan ‘Şiirle Mübadele Fotoğrafları’ adlı eseri, fotoğrafların yanı sıra, Türkiye’nin tanınmış 48 şairi tarafından fotoğraflara özel olarak yazılmış şiirlerden oluşurak 2005 İzmir Tüyap Kitap Fuarında en çok söz edilen kitaplardan biri olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de çocukların da sergi gezmesi gerektiğini savunan Çolak projesini “Bu sergiyi gezen çocukların fotoğraflarla etkileşime girmelerini hayal ediyoruz. Anlamaları, fotoğrafa katılmalarını istiyoruz” sözleri ile belirtiyor.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst