Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuğunuzun bel ağrısına dikkat!

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
41
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocuklarda ağır sırt çantası taşımanın bel ağrısı nedeni olmadığını belirterek, ebeveynleri çocuklarda görülen bel ağrısı şikayetlerinin tümör ya da iltihap gibi başka hastalıkların nedeni olabileceği konusunda uyarıyor.

Çocuklarda bel ağrısının olmadığını belirten Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, “Eğer bir çocuk belinin ağrıdığını söylüyorsa nedeni bulunana kadar araştırılmalıdır. Halk arasında yaygın olan ‘büyüme ağrısı’ diye bir kavram da yok. Ebeveynler, çocuklarının bu tür ağrılarını sırt çantalarına ya da büyüme ağrılarına bağlamadan ağrının nedeni üzerinde önemle durmalıdırlar” diye konuşuyor.

Toplumun özellikle 20 yaş üzerinde çok yaygın olarak görülen bel ağrısı sorununun çocuklarda görülme sıklığı sıfıra yakın. Bugüne kadar özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen bel ağrısı sorununun nedeni olarak ağır sırt çantaları gösteriliyordu… Ancak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocuklarda bel ağrısının olmayacağını belirterek, ebeveynleri “Eğer bir çocuk belim ağrıyor diyorsa bunun sebebi mutlaka araştırılmalı. Bu durum, iyi ya da kötü huylu tümör ya da iltihap gibi patalojik başka bir sorunun nedeni olabilir” diyerek uyarıyor.

Toplumda 20 yaşına gelen bireylerin yüzde 50’si, 60 yaşına gelen bireylerin ise yüzde 80’inin en az bir kez bel ağrısı sorunu ile karşılaştığını anlatan Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocuklarda ise bel ağrılarının olmadığını özellikle vurguluyor. Çocukların kısa süreli değil, ısrarcı ve uzun süreli bel ağrılarının üzerinde önemle durulması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, şunları söylüyor:

“Çocuklar belinin ağrıdığını söylediklerinde ebeveynler genellikle bunları ağır sırt çantalarına ya da halk arasındaki ifadesiyle büyüme ağrısına bağlıyor. Oysa bu çok yanlış. Çocuklarda bel ağrısı olmaz. Üstelik büyüme ağrısı denilen bir kavramda yok. Böyle bir ağrı söz konusu değil. Eğer çocuk belinin ağrıdığını söylüyorsa bunun nedeninin anlaşılana kadar tüm tıbbi gerekler yerine getirilmeli. Çünkü bu ağrıların nedeni iltihap ya da iyi ya da kötü huylu tümör gibi başka hastalıkların nedeni olabilir. O nedenle çocuğun belinin ağrıdığını söylemesi gerçekten önemli.”

Yapılan bazı çalışmaların çocuklarda ağır sırt çantası taşımanın bel ağrısı ya da omurgada şekil bozukluğunun nedeni olmadığını ortaya koyduğunu kaydeden Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, “Özellikle bu konuda Amerika’da iki önemli araştırma yapıldı. Araştırma ağır sırt çantası ile çocuklarda görülen bel ağrısı arasında bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Bu konuda istatistiksel bir ilişki de yoktur. Dolayısıyla bir çocuğun belinin ağrıması başka araştırmaları gerektiren önemli bir konudur” açıklamasında buluyor.

Aynı araştırmada çocukların yüzde 50’sinin çantalarında gereksiz yük taşıdıklarının da ortaya çıktığını ifade eden Prof Dr. Ufuk Aydınlı, bu tür çantaların zaman zaman kas spazmı yaratarak ağrı oluşturabileceğini belirtiyor. Ebeveynlerin çocukların gereksiz yük taşımadıklarını sürekli kontrol etmeleri gerektiğini belirten Prof Dr. Ufuk Aydınlı, uygunsuz okul sıralarının da oturma bozukluklarına neden olabileceğini ifade ediyor.

Egzersiz ve yüzme
Çocukların ileride dönük bel ağrısı sorunu yaşamamaları için ebeveynlerin yanı sıra eğitimcilerin de alması gereken önlemler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocukların sırt ve bel kaslarını güçlendirici egzersizlerin düzenli olarak yaptırılmasının ileri hayatları açısından bir alışkanlık elde etmelerini sağlayacağını belirtiyor.

Yüzmenin yetişkinlerin yanı sıra çocukların ileriye dönük bel ağrısı yaşamamalarında en uygun spor dalı olduğunu da belirten Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, şunları söylüyor:

“Her türlü spor dalı öncesi mutlaka kasları ısındırıcı ve güçlendirici egzersizlerin yapılması gerekiyor. Jimnastik, futbol, bale, halter, golf, su kayağı, güreş ve basketbol gibi spor dallarında ileriye dönük bel ağrısı sorunun yaşanması daha sık görülüyor. Ancak vücut ağırlığını ortadan kaldıran ve karın, sırt ile omuz adalelerini güçlendiren yüzme sporu ise bel ağrısı konusunda yapılabilecek en iyi egzersizdir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst