Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuğunuzu Cezalandırıyorsanız...

Tepki Skoru
0
ben oğluma ceza verdiğim zaman çok vicdan azabı yaşıyorum.hatta verdiğim cezayı bile hafifletiyorum bazen.ama çocuğun yaptığı hataları anlaması ve düzeltmesi için tabiki ceza veriyorum.genellikle aşağı inmeme veya bisiklete binmeme cezası veririm.yanlız verdiğim ceza 1 ile 2 günü geçmez.

Tepki Skoru
0
ben ceza vermiyorum. ama cok tehdit ediyorum ya ne olucak bu isin sonu..orngn..soyle

Dersini yapmazsan TV YI Kaparim..
Guzel oynamazsaniz arkadasin bidaha gelmez..

Tepki Skoru
0
UYAR' Alıntı:
ben ceza vermiyorum. ama cok tehdit ediyorum ya ne olucak bu isin sonu..orngn..soyle

Dersini yapmazsan TV YI Kaparim..
Guzel oynamazsaniz arkadasin bidaha gelmez..
Kullandığınız yöntem premack ilkesini.Yeri ve zamanı gelince kullanmanın çok faydalı olabileceğini düşünüyorum.ancak sürekli kullanmak da ne kadar faydalı olur tartışılır...

Tepki Skoru
0
ÇOCUĞU UYARMAK ONA NEDEN YAPMAMASI GEREKTİĞİNİ ANLATMAK MI YOKSA CEZA VERMEKMİ YADA İKİSİNİBİRMİ UYGULAMAK MI DOĞRU BİR DAVRANIŞ BEN PEK KARAR VEREMEDİM OĞLUM BAHA 14 AYLIK ONA NASIL DAVRANMALIYIM BANA TAVSİYELERİNİZ OLURSA ÇOK SEVİNİRİM

Tepki Skoru
0
Benim oğlum 3 yaşında.Çok fazla ceza vermiyorum.Sık sık uyarıyorum.Ama (lütfen bunu yaptığını başkaları da söylesin)yorgun olduğumda tahammülüm azalıyor.Buna bir çare var mı?

Tepki Skoru
0
Ben Fazla Ceza Vermİyorum Ama Ço Kyaramazli KyaptiĞinda Duvarin ÖnÜne Dİkİyorum Arkasini DÖndÜrÜyorumm Orada Beklİyor Cezalİ OlduĞunu Bİlerek Bunu İÇİnden Tekrar Edİyor BÖylece Bİr Daha Yapmiyor Pekİ Sİz Nasil Cezalar Verİyorsunuz

Tepki Skoru
0
Benim oğlum 3 yaşında.Çok fazla ceza vermiyorum.Sık sık uyarıyorum.Ama (lütfen bunu yaptığını başkaları da söylesin)yorgun olduğumda tahammülüm azalıyor.Buna bir çare var mı?
3 yaş çocukta girişkenliğin, merakın, hareketliliğin, çevreyi tanımanın ve keşfetmenin yoğunlaştığı bir dönemdir. bu yaşlarda sık sık uyarılan, engellenen çocuklarda kendine güvensizlik, içe kapanıklık ve bağımlı davranışlar gibi olumsuz sonuçlar çıkabilir. onu engellemek ve uyarmak yerine oyun kurarak yönlendirmeyi denemelisiniz. çocuğu oyun içinde yönetmek, dışardan uyarı biçiminde direktif vermekten daha kolay ve çocuğun doğasına daha uygun bir yöntemdir.
çocuğunuzu ne için ve nasıl uyardığınızı bilmiyorum ama oyunu hayatınızdan çıkardığınızda, daha fazla yorulacağınızı ve çocuğunuzu duygusal anlamda örseleyebileceğinizi unutmayın. kendimce görüşlerim böyle..

Tepki Skoru
0
Arkadaşlar,ben velilerimle konuştuğum kadarıyla çocukları bir hata yaptıkları zaman onlrı uyarıyorlar 1-2-3 derken sonunda ona yaptığı hata nedeniyle ceza aldığını anlatıyor ve bizim okulda uyguladığımız mola yöntemini onlar koltuğun ya da saksının yanında falan bekleterek uyguluyorlarmış.Bana bunun olumlu olup olmadığını sordular.Bence evlerde ceza değil de,bunu çocuğa ceza olduğunu belli ettirmeden mola yöntemi ya da mahrum bırakma uygulanmalı çünkü böyle yapıldığı zaman çocuk kendisinden nefret edecek

Tepki Skoru
0
Katılıyorum.Okulda görüştüğüm velilerimden bazıları çocuk

Tepki Skoru
0
Okulda görüştüğüm velilerden bazıları çocuklarıyla doğrudan iletişim kurmayı başarabilmişken,bir kısmı da onur kırıcı cezalar verdiklerini anlattılar.Onur kırıcı cezalar vermek,asla caydırıcı değildir.Çocuğunuzu herhangi bir aile bireyinin veya bir arkadaşının yanında kesinlikle azarlamayın,onurunu kıracak cezalar vermeyin.

Tepki Skoru
1
3 yaş çocukta girişkenliğin, merakın, hareketliliğin, çevreyi tanımanın ve keşfetmenin yoğunlaştığı bir dönemdir. Bu yaşlarda sık sık uyarılan, engellenen çocuklarda kendine güvensizlik, içe kapanıklık ve bağımlı davranışlar gibi olumsuz sonuçlar çıkabilir. Onu engellemek ve uyarmak yerine oyun kurarak yönlendirmeyi denemelisiniz. çocuğu oyun içinde yönetmek, dışardan uyarı biçiminde direktif vermekten daha kolay ve çocuğun doğasına daha uygun bir yöntemdir.
çocuğunuzu ne için ve nasıl uyardığınızı bilmiyorum ama oyunu hayatınızdan çıkardığınızda, daha fazla yorulacağınızı ve çocuğunuzu duygusal anlamda örseleyebileceğinizi unutmayın. Kendimce görüşlerim böyle..

atalay yÖrÜkoĞlu nun bİr semİnerİne katilmiŞtim ve ŞÖyle bİr aÇiklama yapmiŞti" ÇocuĞunuza yapma demek yerİne ne yapacaĞini anlatirsaniz (yada yapmasi gerekenİ-Şİmdİ oyun oynayalim -temİzlİk yapalim bana yardim eder mİsİn?-vb arttirilabİlİr)ona ceza vermek zorunda kalmazsiniz.bÖylece adini yaramazlik koyduĞunuz Şeyİ yapmamiŞ olur kİ bİr İŞe yaradiĞini hİsseder"demİŞtİ.ben kendİ Çocuklarimda denİyorum ve etkİsİnİ oldukÇa fazla
oranda gÖrÜyorum tavsİye ederİm.

Tepki Skoru
0
Fikrinize katılmıyorum yasmin26.Ceza ve sorumluluk aynı şey değildir.Ancak uyguladığınız yöntemde çocuk bir hata işlediğinde başka bir sorumluluğunu yerine getiriyor..Normal zamanda zaten size yardım ediyor olmalı.Sorumluluk yapmayı ceza gibi algılarsa,gelecek hayatında büyük zorluklarla karşılaşabilir.Bu nedenle gerektiği zaman ceza verilmesini uygun buluyorum.Ancak kendi fikrinizi de şu şekilde uygulayabilirsiniz,çocuğunuz iyi bir şey yaptığı zaman yemek yapmanıza yardım edebilir veya istediği herhangi bir işi yapmada size yardımcı olabilir.

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle