Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocuğunuz topluluk önünde rahatlıkla konuşabiliyor mu?

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
Her anne-baba çocuğunun kendine güvenli bir birey olarak yetişmesini ister ve anne babalar genellikle çocuğun topluluk önünde çekinmeden konuşabilmesini özgüvenin bir kanıtı olarak görürler.

Ancak aslında topluluk önünde korkusuzca konuşabilmek çocuğun özgüvenin veya gelecekteki başarısının bir ölçüsü değildir. En başarılı ve kendine güveni en yüksek, mükemmel hatipler dahi topluluğa hitap etmeden önce belli bir gerginlik yaşarlar. Hatta çok başarılı bazı tiyatro oyuncuları bile oyun başlamadan hemen önce korkulu anlar yaşarlar.

Öte yandan topluluğa hitap ederken bacakları ve sesleri asla titremeyen çok iyi hatipler de her zaman en başarılı kişiler olmayabilirler.

Tedirginlik yaşaması normal
Topluluk önünde herhangi bir konuşma yapmadan önce tedirginlik yaşamak son derece doğaldır. Bazı kişiler bu tedirginliği zaman içinde aşarlar, bazıları da hayat boyunca bu tedirginlik hali ile birlikte yaşarlar. Ancak bu tedirginlik hali onların işlerini yapmalarına engel olmaz! Çocuğunuza öğretmeniz gereken en önemli şey bu tedirginliğin kendisine engel olmasına izin vermemesi ve topluluk önünde konuşma çabalarına devam etmesidir.

İşe evdeki topluluğa hitap ederek başlayın
Çocuğunuz daha önce hiç topluluk önünde konuşmadıysa, ilk seferde kalabalık bir kitleye hitap etmesi doğru olmaz. Aksi halde bu deneyim çocuğunuzu çok fazla sarsarak uzun bir süre bunu tekrar denemek istememesine neden olabilir. Çocuğunuzun topluluğa hitap etmeye alışmasının en iyi yolu önce resmi olmayan, rahat ortamlarda konuşma yapmaya başlamasıdır.

İlk olarak siz çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzla karşılıklı oturarak konuşmanız ile çocuğunuzun ayakta durarak size hitap etmesi çok farklı şeylerdir. Hergün size ufak bir konuşma yapması için teşvik edebilirsiniz. Kısa bir şiiri okuyarak başlangıç yapabilir. Daha sonra beş dakika boyunca okulda olanlar hakkında konuşma yapabilir. Sizin karşınızda sadece iki dakika boyunca ayakta durması ve konuşması bile topluluğa hitap etme becerilerinde önemli bir iyileşme sağlayacaktır.

Yavaş yavaş daha fazla sayıda insanın çocuğunuzu dinlemesine isin verin. Birden fazla çocuğunuz varsa, hepsi sırayla konuşma yapabilir. Büyükanne ve büyükbabalar dinleyiciler arasına katılabilir veya çocuğunuz evinize gelen ziyaretçilere konuşma yapabilir. Ancak bunu büyük bir olay haline getirmemeniz ve doğal bir şekilde, o ayaktayken örneğin okulda olanları anlatmasını isteyip etrafına oturmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca sınıf ortamında ayakta durarak ve yüzü sınıfa dönük olarak kitaptan pasajlar okuması da topluluğa hitap etmeye alışmasına ve topluluk karşısında konuşurken kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Konuşma becerilerini geliştirerek korkuyu azaltın
Çocuklara erken yaşlarda topluluk önünde konuşmayı öğretmeniz, iletişim dünyasında daha donanımlı olarak yer almalarına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun topluluk önünde rahatça konuşabilmesi için şu teknikleri deneyebilirsiniz:

Erkenden onunla konuşmaya başlayın. Beyin gelişiminin önemli bir kısmı sıfır ile 2 yaş arasında gerçekleşir. Dolayısıyla bu dönemde dil ve konuşma açısından kaliteli bir ortama gereksinimleri vardır.

Televizyonu kapatın. Yakın tarihlerde yapılan bir araştırmaya göre üç yaş çocuklarında dil ve iletişim kabiliyetindeki eksiklik direkt olarak çocukların TV izleme ve video oyunları oynama süresi ile bağlantılı. Bu aktiviteler çocuğun konuşarak ve ebeveynleri ile karşılıklı etkileşim içerisinde geçireceği zamanın azalmasına neden olur.

Tam dikkatinizi verin. Çocuğunuz konuşurken yaptığınız işi bırakın ve onu dinleyin. Söyledikleri ile ilgilendiğinizi hissederse konuşma konusunda daha rahat ve daha güvenli olacaktır.

Örneğin, "bugün hayat bilgisi dersinde hangi konuyu ele aldınız?" gibi sorular sorarak sohbetler başlatın. Bir konu hakkında düşüncelerini sorun ve daha sonra konuşmasına izin verin. Sözünü kesmeyin ve sizinkinden farklı olsa dahi fikrini küçümsemeyin. Fikirlerinin değerli olduğunu anlamasını sağlayın

"İşte...", "hı-hıı..." gibi cevapları günlük konuşmanızdan çıkarın, açık cevaplar vermeye teşvik edin.

Okuduğunuz bir öyküyü kendi cümleleri ile yeniden anlatmasını isteyin. Ayrıca öyküyle ilgili örneğin "sence bundan sonra ne olacak?" gibi açık uçlu sorular sorun.

Asla çocuğunuzun yerine konuşmayın. Yetişkinlerin sorduğu soruları ("kaç yaşındasın" gibi) kendisinin cevaplamasına ve restoran ve bakkal gibi yerlerde kendi siparişlerini kendisinin vermesine izin verin (bu aynı zamanda görgü kurallarını ve yaşam becerilerini öğrenmesine de katkıda bulunur).

Topluluk önünde konuşmak için hazırlanmasına yardımcı olun
Konuşma yapacağı konuda araştırma yapmaya ve bilgi edinmeye teşvik edin. Doğaçlama konuşması ya da soruları yanıtlaması gerekirse, konuyu iyi bilmesi önem taşıyacaktır. Ayrıca konuştuğu konu hakkında bilgili olması kendisini rahat ve emin hissetmesine yardımcı olacaktır..

Yapacağı sunum için bir özet çerçeve çıkarmasına yardımcı olun. Bu özet çerçeve çok kısa olmalı (sadece bazı anahtar kelimelerden oluşmalı) ve kağıt veya not kartlarına iri harflerle yazılmalıdır. Sunum sırasında konuyu dağıtması durumunda bunlara kısaca göz atması yeniden konuyu toparlamasına yardımcı olacaktır.

Ayna karşısında ve sizin karşınızda alıştırma yapmasını sağlayın. Ayna karşısındaki denemeler konuşmasının içeriği konusunda kendisini emin hissetmesini sağlayacaktır. Ayna karşısında bolca deneme yaptıktan sonra sizin karşınızda, sizi hitap edeceği topluluk olarak varsayarak konuşmasını yaptırın. Bu topluluk önünde konuşmak için alıştırma yapmasını sağlayacak ve gereksinim duyduğu güveni kazanmasına yardımcı olacaktır.

Konuşma yaparken gülümsemesi ve göz teması kurmasını isteyin.

Ne olursa olsun konuşmasına devam etmesini tavsiye edin. Kimse mükemmel değildir ve herkes hatalar yapar. Önemli olan konuşmasına odaklanmaya devam etmek ve konuşmasını sürdürmektir.

Tüm bunların da topluluk önünde konuşma yapmadan önce yaşayabileceği gerginliği ortadan kaldırmayabileceğini, asıl ilerleme ve rahatlamanın topluluk önünde konuşma deneyimleri arttıkça sağlanabileceğini de ona hatırlatın.
alıntı
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
460
Tepki Skoru
0
Puanları
0
oğlum ilk karşılaşmada biraz sıkılır fazla konuşmaz.ama daha sonrada onu susturamayız.oğlum biraz geç konuştu.ben ona sakız çiğnettim, pipetle süt içirdim,tıss,şışt gibi sesler çıkarttım.bir kitapta okumuştum bunları.geç konuştu ama daha sonra çok güzel konuştu.kelimeleri tam çıkarttı ve şimdi biz onu susturamıyoruz.
 
Katılım
1 Haz 2006
Mesajlar
474
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Paylaşım için teşekkürler canım...:)
Benim cadı kızımda önceleri pek konuşmuyordu çok üzülüyorduk ama şimdilerde sussun diye yalvarır olduk...:D:D
 
Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
16
Yaş
42
ne guzel ben cok seviyorum boyle kendini anlatan cok konusan cocukları ben de cok konusumazmısım cocukken simdide susmak bilimyorum :) hatta baktıgım bı kız vardı oda ıl zamanlar konusmuyodu şimdi de hiç susmuyomus annesi- babası sana benzedi bu kız diyolar :) :)
 
Katılım
12 May 2006
Mesajlar
97
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
55
Paylaşımın için çok teşekkür ederim.Çok yararlı bilgiler içeriyor.Mutlaka benzer yazılar vardır ama bu forum sayesinde bu yazıları okumak bilgilerimizi tazeleme adına çok yararlı.Eline sağlık.Bu yazını önümüzdeki günlerde velilerimle mutlaka paylaşacağım umarım sakıncası yoktur.
Çalışmalarınızda başırılar dilerim.
 
Katılım
19 May 2006
Mesajlar
147
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Bir öğrencimin aradan 3 hafta geçmesine rağmen daha gerçek ses tonunu duyamadım, arkadaşları ile konuşurkende çok kısık bir ses tonu kullanıyor okula ilk gelişinden daha iyi ama kendini daha iyi ifade edebilmesini sağlamak için neler yapabilirim, şimdi soru sorunca ve çok kısık bir sesle cevap veriyor, kendisinin bana birşeyler sormak için geleceği günleri hangi yöntemleri uygulayarak yakınlaştırabilirim?
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst