Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Çocugunuz altini islatiyorsa

Katılım
9 May 2006
Mesajlar
729
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
Adnan Menderes Üniversitesince (ADÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Nefroloji Bilim dalı Başkanı Doç. Dr. Ferah Sönmez, Aydın merkez ve köylerinde 5-15 yaş arası çocuklarda ?uykuda altına ıslatma? sıklığının saptanması ve bunun sosyo-ekonomik nedenlerinin belirlenmesi amacıyla 1008 çocuğu kapsayan araştırma yapıldığını söyledi.

Uykuda altını ıslatma sorunu yaşayan çocukların oranının yüzde 12.9 olarak saptandığı bildiren Sönmez, şöyle konuştu:

?Bu oran bize göre yüksek. Yani her 8 çocuktan biri altını ıslatma sorunu yaşıyor. Çocukların altını ıslatma sıklığı, ülkeler ve bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Bu oran 9 yaşında yüzde 17.6?ya kadar çıkarken, 15 yaşında yüzde 2.4 olarak bulundu. Uykuda altını ıslatan çocukların yüzde 72?sinde bu durum doğuştan itibaren görülüyor. Yüzde 28?inde sonradan gelişmiş.?

Araştırmada, altını ıslatan çocukların ailelerinin yüzde 68.8?inin hiç hekime gidip bilgi almadıklarının belirlendiğini ifade eden Sönmez, altını ıslatma oranının erkeklerde yüzde 16.9 iken, kızlarda yüzde 8.6 olarak tespit edildiğini söyledi.

Kardeş kıskançlığı ve ekonomik nedenler etken
Sönmez, uykuda altını ıslatan çocukların üçte ikisinde anne veya babanın da çocukluk döneminde aynı sorunu yaşadıklarını, düşük öğrenim düzeyi olan, annesi çalışan çocukların altını ıslatma oranının daha yüksek olduğunu bildirdi.

Sönmez, ?Kardeşini kıskanan, annesi ya da babası otoriter olan çocuklarda ?gece altına işeme? sorunu daha fazla yaşanıyor. Aylık geliri düşük olan ailelerin çocuklarında uykuda altını ıslatma sorununun daha yüksek olduğunu tespit ettik? dedi.

Hastalığın genellikle 15 yaşa kadar kendiliğinden düzelebildiğini belirten Sönmez, anne ve babanın çocuğunu tedavi ettirmekten çekinmemesini, mutlaka hekime başvurması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst