Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ÇOCUĞUM HER GECE YATAĞIMIZA GELMEK İSTİYOR

Katılım
3 May 2006
Mesajlar
238
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
56
“ÇOCUĞUM HER GECE YATAĞIMIZA GELMEK İSTİYOR&


Bunu Neden Yapıyor?
Yaşla ilgili bir sorun:
- 2-3 yaşına ve daha sonra 6-7 yaşına doğru çocuk, kabus yaşını ve korkunun her çeşidini ( hırsız, karanlık, yaratık,…)tanımaya başlıyor.

Neden onun bunu yapmasına izin vermemeli?
- Hangi yaşta olursa olsun, cinsiyeti ne olursa olsun, çocuk kişiliğini kimi kurallara saygı duymadan bulamaz ve geliştiremez. Mekanların karıştırılması ( ana babanın yatağını kendi yatağı ile karıştırması ) herkesin rolünü ve statüsünü karıştırmasına neden olur. Böyle bir karışıklık çocuğu sembolik olarak ana babasının bir partneri konumuna sokar. ( aynı cinsiyette olsa bile )
Oysa ki çocuk hiçbir durumda bu görevi üzerine alamaz. Karı kocanın yatağında yatmaya alışmak ( ister kız ister erkek çocuk olsun, ister annesiyle ister babasıyla uyusun) hiçbir çocuğun bağımsız ve ahenkli bir biçimde gelişmesine olanak tanımaz. Öyleyse ana babanın, çocuğun kendi yataklarına kurulmasına izin vermesi, daha kötüsü salondaki kanepeye ya da çocuğun yatağına , ona kendi yatağında yer açmak için gitmesi söz konusu bile olamaz.

Nasıl Tepki Vermeli?
-Yatağınıza geldiği an…
-Hemen tepkinizi verin ve ona: “ Belki kabus gördün belki de seni başka bir şey korkuttu. Uyanmış olmanı anlıyorum ama bunu seninle sabah olunca konuşacağız.” Deyin.
- Eğer korkuyorsa onu yatağına götürmekle yetinin. Ve ona: “Şimdi gece oldu, gece oyun oynamak ya da masal anlatmak için uygun değildir. Şimdi tekrar uyuyacaksın” deyin. Aynı zamanda gecenin, eşinizle ihtiyacınız olan özel hayatınıza fırsat verdiğini anlamasını sağlayın. “Karı koca olarak biraz rahat olmaya ihtiyacımız var. Senin kendi yatağın var bizim de kendi yatağımız. Bizim yatağımıza gelmen söz konusu olamaz.”
-Sizin odanızda iki kişi olmanızı, buna karşılık odasında tek başına kalmasını adaletsizce mi buluyor? Hemen cevap verin. “ Belki de, ama anne babayla, kardeşle, çocuk bakıcısıyla ya da büyükanne ile aynı yatakta uyumak yasaktır…. Kural böyle, yapılacak başka bir şey yok.

SİZİN EVDE BU ÇOKTAN BİR ALIŞKANLIK MI OLMUŞ?
Çocuğunuza kuralları hatırlatın.
Yasakları ilan etmek ve sınırları koymak için hiçbir zaman geç kalınmış değildir. Ona katı bir şekilde, ama basitçe söyleyin: “Dinle yavrum, sanıyorum ki senin bizim yatağımızda uyumana izin vermek kabul edilebilir bir davranış değil. Şimdiye kadar babanla birlikte bunu yapmana izin verdik ama artık bu mümkün değil.”

Daha sonra prensiplerde çok katı ama pratikte biraz daha esnek olun.
Bu alışkanlığı durdurmak için, kimi gelişmeleri hoş görün. Başlangıçta biberonunu içmesi ya da sevip okşanması için ( yaşına göre ) sabahları yanınıza biraz gelmesine izin verin. Ardından, sadece hafta sonları bunu yapmasına izin verin. Başka bir çözüm; gerekirse bir müddet akşamları sizin yatağınızda uyuyakalmasına toleranslı davranın. Ama hiçbir zaman onu, yatacağınız zaman ya da o uyuduğu zaman kendi yatağına taşıyacağınızı söylemeyi unutmayın.


Direniyor, kapıyı tekmeliyor, gecenin ortasında krizi tutuyor..
Bu normal. Ama siz davranışlarınızdan ödün vermeyin. Size kötü anne muamelesi mi yapıyor? Hemen cevap verin:” İstersen sen böyle düşünebilirsin. Benimle aynı fikirde olmadığını anlıyorum ama kocamla birlikte rahat kalmaya ve uyumaya ihtiyacım var”. Eşinizin de gelip, çocuğa aynı mesajı vermesini isteyin. Saatler süren bir tartışmaya girmeyin, çocuğunuz gece olduğunda uyunduğunu ve bunun herkes için böyle olduğunu anlamak zorundadır. Ne krizlerine karşı meydan okumaktan korkun ne de komşuları rahatsız etmekten. Katı olun:” Bu krizlerin beni rahatsız ediyor ama korkutmuyor.” Uykusuz gecelere hazırlayın kendinizi, kendinizden emin olun. Bazı şeyler sizin kafanızda ne kadar net olursa, çocuğunuz için de o kadar net olur. Belki de birkaç gece boyunca bağırıp çağıracak. Ama sonra herkes için sadece güzel geceler olacak.!

Özel durumlarda yatağa alınabilir mi, örneğin anne babadan biri seyahate çıktığında?
Hayır. Yolculuğa çıkacak anne baba çocuğuna şunu söylemek zorundadır.”Ben burada olmayacağım ama hiç kimse benim yerime geçemez.” Kapı ağzında babanın giderken erkek çocuğuna söylediği “Annene dikkat et, onu sana emanet ediyorum” sözü duygulandırır ama kaçınılması gereken sözlerdir. Bu sözlerin altında çocuğun annesine göz kulak olmak ve onu korumak zorunda olduğu yatar. Bu sözler onun evde hangi rolde olduğu ve evden uzak olan ana babanın yerini alıp almayacağı konusunda kafasında karışıklıklar yaratır.
BATI Koleji
Psikolojik Danışmanlık

KAYNAK: 1-7 YAŞ ARASI ÇOCUĞUN EĞİTİMİ
CHRİSTİNE BRUNET-ANNE SARFATİ
ÇOCUK VE AİLE KİTAPLARI
 
Katılım
17 Ara 2006
Mesajlar
595
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
[size=medium]
Önemli bir konu ve sık karşılaşılan bir sorun teşekkürler :)
[/size]
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst