Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Bir Eylül Sabahı

Tepki Skoru
0
Bir Eylül Sabahı

Bu gün serin eylül sabahlarından birini daha yaşıyor Ankara... Sabahın erken saatlerinde uyanan yalnız ben değilim. Bu gün okullar açılıyor. Ben her yıl okulların açıldığı günü büyük bir heyecanla bekler ve heyecanla geçiririm. Ama bu gün bir kat daha heyecanlıyım. Çünkü oğlum okula başlıyor. Onun heyecanı benimkine eklenince evde bir telaş yumağı oluşuyor. Onu giydirirken, saçını tararken, kahvaltısını hazırlarken bir hüzün bir sevinç karışık duygular yaşıyorum. Onunla birlikte ben de okula başlıyorum sanki. O benim hayallerim, ümitlerim, beklentilerim, kısacası geleceğim...

Onu okula götürürken de benimle aynı kaderi paylaşan anaları düşünüyorum. Kim bilir neler hissettiler, hangi gözyaşlarını saklamak için kuytu odalara saklandılar. Hangi dualarla, sevgilerle çocuklarını uça ese yolcu ettiler. Ta çocuğun dünyaya gelmesi ile başlayan büyük bir serüven bu. Sabahlara kadar uykusuz geçen geceler, hasta olan çocuklar için üzülen kendini parçalayan anneler... İlk gülüşü, ilk kelimesi, ilk adımı, ilk okulu ve ilk öğretmeni derken büyüyen bir hayat. Hayatın merkezinde olan çocuk bugün okulda hayatın gerçeklerini öğrenmek için diz çöküyor. Onunla birlikte anneler de... Şair ne güzel söylemiş:

''Analar bilirim
Yaslandın mı çınar gibi,
Sığındın mı liman gibi...''

Evet Anadolu'nun toprağından mıdır bilmem. Burada analar da bir başka fedakar. Zaten her anında emek emek büyüyen çocuk, annenin kaneviçe gibi dokuması ile bir kıvama gelir. Ana şefkati o çocuğa mutlulukların doruğunu yaşatır. Ama analar bu arada hangi sözlerini yutmuş, hangi gözyaşlarını dökmemek için dudaklarını ısırmıştır, bilinmez. Çocuk tül perdenin ardında yolunu bekleyen, okulda arkadaşları ile oynarken kendini izleyen ananın farkında değildir. Farkında değildir , ta ki kendisi de anne oluncaya kadar...

Yasemin Babatan
Özel Keçiören Samanyolu Lisesi
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Tepki Skoru
0
ÇOK GÜZEL VE ÇOK DOĞRU BİR YAZI.OĞLUM ANAOKULUNA GİDİYOR.HER SABAH DUA EDİP GÖNDERİYORUM.İNANAMIYORUM BİLE OĞLUM NE ÇABUK BÜYÜMÜŞ DİYE.ONUNLA İLGİLİ HAYALLER KURUYORUM. OKULUN İLK GÜNÜ CANIMDAN BİR PARÇA KOPTUĞUNU HİSSETTİM NE ZORDU BENİM İÇİN OĞLUMU ORADA BIRAKMAK VE AĞLADIM.BİRARA GİDİP OKULDAN ALIP GELMEK GELDİ İÇİMDEN.

Tepki Skoru
0
çok güzel oldugunu daha önce okumus ve gormustum ..fakat oglum oldu şimdi yazıyı anladım sanırım..ellerinize saglık canım hocam
seher

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.