Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

BENİ TANIYIN

Katılım
3 May 2006
Mesajlar
238
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
55
BENİ TANIYIN ; -Çocuğunuzdan size
* Ben tekim, özelim ve farklıyım. Ben sizin yaşadığınız dün için de, sizin hazırladığınız bugün için de doğmadım. Benim bugünümü kendi fiziksel, zihinsel ve ruhsal gerçeklerim, gereksinim ve bütünlüğüm içinde yaşamam gerekiyor. Kendinizi bana ikide bir örnek göstermenizin ya da başkalarını benimle karşılaştırmanızın doğru olmadığını biliyor musunuz?
BEN BÜYÜYORUM
Yetişkin bir insan olma yolunda kişiliğimin temelleri atılıyor. Bana olumsuz göndermeler yaparak, beceriksiz, güçsüz, özgüvensiz ve içe dönük olmama yol açacak bir ayna tutmayın. Kafamda kendim hakkında olumsuz kalıplar yaratırsanız, yarın benden alacağınız sonucun da bundan farklı olmayacağını, biliyor musunuz?
BENİM MODELİM SİZSİNİZ
Yarın nelerden yakınacak ve yapmamı istemeyecekseniz, bugün onları siz de yapmayın. Yemek seçmemden ve besleme alışkanlığım gibi birçok huyumdan bugün yakınıyorsanız, bana bunları sizin kazandırdığınızı, çünkü benim her gün özdeşleştiğim bir model olduğunuzu biliyor musunuz?

BAĞIMSIZLIĞIMI DESTEKLEYİN
Bebekken sesinizi, teninizi, kokunuzu verdiniz. Onlar benim en temel besin kaynaklarımdı. Giderek bunlara daha az gereksinim duyarsam, bu sizden uzaklaştığım kaygısı yaratmasın.. Dizinizin dibinde, elinizin altında bir yetişkin olamam. Size " bağlı " olmayı sürdürebilirim, ama " bağımlı " kalamam... Size bağımlı kalmadan yaşarsam, daha mutlu ve başarılı olabileceğimi biliyor musunuz?
SORULARIMA KIZMAYIN
Doğal yapım, ilgi, merak ve öğrenme güdülerim, sık sık soru sormamı gerektiriyor. Bunlar size anlamsız ve gereksiz gelebilir. Hatta bazen canınızı da sıkabilirim, ama sorular öğrenme ve olgunlaşma sürecinin önemli bir parçası. Onları bastırırsanız, bu ayrı bir kimlik geliştirmemi ve özgür düşünmemi güçleştirir. Bırakın her şeyi sorarak öğreneyim... Soran ve sorgulayan bireyin daha üretici ve yaratıcı olduğunu biliyor musunuz?

BENİM YERİME GEÇMEYİN
Çoğu kez bir şeye uzansam, bir adım atmaya kalksam, söz söylesem, hemen engelliyorsunuz. Bu benim için, " Sen bilemezsin, sen beceremezsin " anlamı taşıyor. Eğer bu tutumda ısrar ederseniz, kendine güven duygusunu yitirmiş, her şeyi başkalarından bekleyen ve sorunlarını çözemeyen birisine dönebilirim.
Her sorunumu sizinle çözemeyeceğimi ve yaşantımı koltuk değneklerinizle yürüyemeyeceğimi biliyor musunuz?


SOYUT KAVRAMLARI BANA ÖĞRETİN ;
Bu soru bir çok sorunda açık ya da üstü kapalı biçimde öne çıkıyor ve bu durumlarda çoğu kez hep siz ağır basıyorsunuz. Sadece yetişkin olduğunuz, benim üzerimde emeklerinizin ve yetişmem için özverilerinizin bulunması, her zaman sizin haklı olduğunuzu kabul etmemin gerekçesi olamaz. Çünkü böyle bir durum kızgınlık duymama ve tepkisel davranışlara yol açar. Eğer haklarımı, birlikte tanımlar, bunlara karşılıklı anlayışla birlikte uyarsak çatışma yerine sorun çözme alışkanlığını kolaylıkla kazanabileceğimi biliyor musunuz ?
SÜREKLİ BÜYÜME VE DEĞİŞİM
Sürekli büyüme ve değişim içinde olduğumu unutmayın. Bazen her şey birdenbire durabilir, söylenileni duymayabilir, önümdeki duvarı görmeyebilirim... Okumayı arkadaşlarımdan, hatta öz kardeşimden daha geç sökebilirim; çünkü ben ayrı ve başkayım. Bu durumda telaşlanmayın; yoksa ben de etkilenirim. Hemen kızmayın, bağırmayın; öyle yaparsanız bu yanlışlarım kemikleşir. Sabır, şefkat ve hoşgörüyle sorunları birlikte aşarsak; bana yanlışlarımı düzeltme şansı verirseniz, size daha çok güvenir, daha çok bağlanırım. Bana nasıl davranırsanız, öyle olmayı öğrenirim. Başarının da başarısızlığın da ortak çabalarımız ölçüsünde oluşacağını biliyor musunuz?
BEDENİM BÜYÜYOR
Benim çok gereksinim duyduğum şeylerden biri de hareket... Benden sus pus, eylemsiz, uslu uslu oturmamı beklemeyin... Eğer öyleysem, bir sorun olabileceğini düşünün, ama sınırsız, kural tanımayan bir hareketlilik de sağlıklı olmayabilir. Bu dengeyi kurmakta yardımınıza gereksinim duyuyorum. Sportif etkinlikler bunun en iyi yollarından biridir. Beni bu yolda engellemeyin, başarılarımı küçümsemeyin, tersine yüreklendirin. Böyle yaparsanız sağlıklı bir gelişim göstereceğim gibi, zihinsel ve ruhsal olarak da olgunlaşacağımı biliyor musunuz?
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst