Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

BEBEĞİNİZ VE BANYO

Katılım
15 Tem 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
Bebeğin banyosu için bebek sabunu, bebek şampuanı ve yumuşak bir yıkama beziniz olsun.

Bebeği yıkayabileceğiniz bir küvet almanız iyi olacaktır. Ayrıca, bebeği yalnız başınıza da yıkamanıza yardım edecek file, sünger gibi malzemeler satılmaktadır.

Suyun sıcaklığını kontrol etmek için termometre de alabilirsiniz. Piyasada ayaklı küvetler de vardır. Bunlar daha rahat etmenizi sağlayabilir.

Banyodan sonra bebeğin cildini bebek kremi veya yağı ile ovmanız da bebeği hem rahatlatabilir hem de cildinin kurumasını önler.

Bebeğe her gün banyo yaptırabilirsiniz. Yalnız, göbek bağı tam olarak düşene kadar silmeniz de yeterli olur.

Banyoyu her gün aynı saatte yaptırmanız iyi olabilir. Çünkü bebekler hep alıştıkları şekilde yaşamaktan hoşlanırlar. Akşam saatlerinde yaptırmak her zaman daha mümkün olacağından ve bebeğin gece biraz daha rahat uyuması için iyi olabilir.


alıntı
 
Katılım
2 Tem 2006
Mesajlar
70
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
35
çok teşekkürler belki ilerde kreşte görev yaparsak yardımcı olur bu bilgileriniz.
 
Katılım
23 Tem 2006
Mesajlar
290
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
38
:):):)BUNLARDA BENDEN:):):)
Banyo Zamanı
Bebeğinizi beslenme sırasında ve bezini kirlettiğinde onu temizlemeniz halinde haftada bir kaç defa banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Bebeğiniz banyo yapmaktan hoşlanmıyorsa banyo zamanlarını azaltın. Onu sabunlu bezlerle silerek temizlemeye çalışın. Banyo zamanlarına dikkat edin. Aç olarak yapılan banyolar bebekler tarafından istenmeyebilir aynı zamanda beslenme sonrası yapılan banyolarda bebeklerin rahatsız olmasına neden olabilir. En iyi banyo zamanı uyumadan önceki zamandır. Bebeğiniz banyo yaptıktan sonra rahatlayacak ve daha iyi uyuyacaktır.

Bebeğin banyo yapacağı yerin yeterli derecede sıcak olmasını sağlayın. Bebeğinize banyo yaptırırken acele etmeyin ve nazik hareketlerde davranın. Kendinizi banyo için hazırlayın ve banyo sırasında başka hiç bir şeyle ilgilenmeyin. Kapı ya da telefon çaldığında bebeğinizi küvette yalnız bırakmayın. Bu nedenle bebeğinizi yıkarken yanınızda birinin daha olması size yarar sağlayacaktır.

Yenidoğanların göbek kordonu iyileşene kadar onlara banyo yaptırılmaz bu nedenle bebeğinizi silmeniz gerekecektir. Bu aynı zamanda sünnet yarası olan bebekler içinde geçerlidir. Bebeğinizi temizleyeceğiniz bölümü bu işlem için hazır hale getirin. Odanın ya da banyonun sıcaklığını bebeğiniz için uygun gelecek hale getirin. Sıcaklıktan emin olduğunuz taktirde bebeği sadece bezi kalacak şekilde soyun. Bulunduğunuz ortamın yeterince sıcak olmadığını düşünüyorsanız temizlemeyeceğiniz yerleri açmayın, böylece üşümesini engellemiş olursunuz. Banyo hazırlıklarını bebeğinizi soyundurmadan önce yapmanız yararlı olacaktır. Sıcak suyunuzu, silme bezinizi, sabununuzu ve şampuanınızı, steril ve alkollü pamukları banyo sonrasında giydireceğiniz giysileri ve de pişik kremi ile pudrayı mutlaka banyo öncesinde yanınızda bulundurun.,

Bebeğinizi temizlemeye ilk önce en temiz yerinden başlayın. Bebeğinizin başını temizlemek istiyorsanız onu bir lavabo ya da derin bir kap içinde yıkayın. Bebeğinizin başını ellerinizin arasına alarak yıkamanız rahat olacaktır. Bebeğinizin başını yıkadıktan sonra hemen kurulayın ve temizlemeniz gereken bölümlere geçin.
Bebeğinizin yüzünü steril pamuklarla temizleyin. Bu pamukları sıcak suda biraz ıslatın ve bebeğinizin göz kapaklarını bu şekilde temizleyin, bu temizleme işlemini burun içinde kullanın. Kulaklarının ise içine pamuk sokmayın ve sadece dışını temizleyin.

Sabunladığınız bez ile bebeğinizin boynunu ve göğsünü silin. Silmek için kullandığınız bezi çok fazla sabunlamayın ve sabunlu bez ile sildikten sonra mutlaka durulama bezi de kullanın. Bebeğinizin kollarını temizlerken avuç içlerinin açmakta zorlanabilirsiniz. Bunu için avucunu parmağınızla gıdıklar gibi yapın, bu şekilde parmaklarını açacaktır. Daha sonra da ellerini rahatlıkla temizlersiniz.

Bebeğinizi sol kolunuzun üzerine yüz üstü yatırın ve diğer elinizle sırtını ve boynunun arka kısmını temizleyin. Bu durumdayken bacaklarının arka kısmını da temizleyin. Daha sonra sırt üstü çevirerek bezini çıkartın. Kız bebeklerde vajina temizliğine dikkat edilmelidir, burayı temizlerken önden arkaya doğru temizleyin ve dudakların arasını açarak dikkatlice temizleyin. Erkek bebeklerde de penis temizliğine dikkat edilmeli, penisin bütün bölümlerini özenli bir şekilde temizlenmelidir. Bebeklerin cinsel organlarını temizlerken mutlaka sabun kullanmaya özen gösterin.

Her temizlik aşamasından sonra bebeğinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız, temizlediğiniz bölümleri giydirin. Bebeğinizin göbek bağına oldukça dikkat edin ve bu şekilde banyo işlemini sona erdirin. Bütün işlemler sona erdiğinde bebeği giydirin.

Banyo İçin Seçilen Yer
Bebeğinizin göbek kordonu ve sünnetli olan penisi iyileştiğinde artık normal bir banyoya hazır demektir. Küveti bebeğinizin girebileceği kadar sıcak suyla doldurun. Küvet taşınabilir ise sıcaklığının yeterli olduğundan emin olduğunuz bölüme getirin. Ayrıca bulunduğunuz yerde gerekli olan bütün malzemeleri bulundurun.
Küvetin içini fazlasıyla su ile doldurmayın ve içine de banyo köpüğü ve sabun koymanız halinde bebeğinizin cildinin kuruduğunu gözleyebilirsiniz.
Bebeğinizi birden küvete sokmayın bu şekilde korkabilir, bu nedenle bebeğinizi yavaş yavaş küvetin içine sokun. Bebeğiniz küvette iken mutlaka sırtından tutun bu şekilde kaymasına engel olursunuz. Diğer elinizle bebeğinizin ilk önce başından başlayarak temizlemeye başlayın. Tıpkı bebeğinizi silerek temizlediğiniz gibi yine gözlerini steril pamuklarla temizleyin ve bir pamuğu iki gözde kullanmamaya özen gösterin. Aynı şekilde gözlerini ve kulaklarını temizleyin. Sabun kullanırken bunu bebeğin tenine direk uygulamayın temizleme bezinize sabunu sürüp daha sonra bebeğin vücuduna sürün. Bebeğin ellerini ve cinsel organını her temizlediğinizde sabun kullanın. Daha sonra bebeğinizi başka bir bezle durulayın ve sonrada havluyla nazikçe kurulamaya başlayın. Üşümesine engel olmak için hemen giydirin.
 
Katılım
20 May 2006
Mesajlar
2,193
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
arkadaşlar teşekkür ederim...bizde yeğenimi her gün yıkıyoruz..:) çokta hoşuna gidiyor...banyodan sonra bebe yağı kullanıyorduk...bir süre sonra bebeğin vücudunda kızarıklıklar oluşmaya baladı...biz sıcaktan zannettik tabi...iyice artmaya başlayınca doktora götürdük ve bebe yağını ve şampuanı yasakladı...içindeki bir madde alerji yapaliyomuş...annelerin dikkatine...
 
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
298
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
42
canım benim ya.geçmiş olsun.bende yeni bebek yağı aldım.ama henüz kullanmadım.acaba bu bebeği bu hale getiren o yağı ve şampuanı yazarmısınız...dikkatli olalım
 
Katılım
20 May 2006
Mesajlar
2,193
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
gülsüm' Alıntı:
canım benim ya.geçmiş olsun.bende yeni bebek yağı aldım.ama henüz kullanmadım.acaba bu bebeği bu hale getiren o yağı ve şampuanı yazarmısınız...dikkatli olalım
saol canım..dalinin şampuanı ve yağını kullanıyorduk...her bebekte aynı almaz tabi bizmkinin cildi hassasmış...
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst