Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

BABALARIN ÇOCUK EĞİTİMİNDE ÖNEMİ NEDİR?

Tepki Skoru
0
BABALARIN ÇOCUK EĞİTİMİNDE ÖNEMİ NEDİR?

Geleneksel olarak annelerin çocuk bakımında önemli rolü vardır.Buna
rağmen çocuk eğitimi ve bakımı anne babaların her ikisinin de karşılıklı
sorumluluk paylaşımı ile yürütmesi gereken bir durumdur. Özellikle
annenin bebeklik dönemindeki yeri tartışılamaz olmakla birlikte uygun baba modelinin varlığı çocuğun her dönem için sağlıklı gelişmesine yardımcı
olacaktır.ilerleyen yıllar içinde çocuk, büyüdükçe ona verilen değerleri ve eğitimsel becerileri anne babanın katkısı ile önemli miktarda artıracaktır.Uygun anne baba modelleri ile çocuğun eğitimi ve psikolojik gelişimi bir bütün içinde devam edecektir. Çalışma şehir hayatında babaların çocuklarını az görmesi, çocukların eğitimi ve bakımını tamamen annelerin üzerine bırakması hem anneler hem çocuklar açısından büyük sorunlara yol açmaktadır.Anneler bu durumda çocuğa uygun eğitim ve disiplini vermekte zorluk çekerken (babanın desteği olmadığı için), çocuklarda babalarını seyrek gördükleri ve babanın etkinliğini hissetmedikleri
için bazı psikolojik sorunlara girmektedirler.Bu durum anneyi ve çocuğu
etkilemektedir.Anneler evin sorumluluğu, çocuğun bakımı gibi konularda
yalnız kalıp strese girmektedirler.Ayrıca sürekli duygusal destek, sevgi ihtiyacı
hisseden çocukta da bazı davranış ve duygusal problemler oluşabilmektedir.
Mümkün olduğunca babanın da hamilelikten itibaren bu konuda anneye gerekli
psikolojik destek sağlaması gerekir.Babanın anneye verdiği destek, çocuklara
ayırdığı zaman, çocuk eğitimine doğrudan veya dolaylı katılımı birçok problemi
oluşmadan engellemektedir. Özet olarak babalar da çocuklarına; sevgi, oyun,
eğitim gibi konularda gerekli desteği vermelidirler. Babanın bu rolü oldukça önemlidir. Çalışma ve şehir hayatının getirdiği imkanlar ile birlikte, kaybettirdiği güzelliklerin de olduğunu unutmayarak bütün babaların yeterince duyarlı olması gerekir.Aksi takdirde elde edilen bir çok maddi imkan bile çocukların mutluluğunu sağlamaya yetmeyecektir. Diğer yandan çocukların imkanları sınırlı bile olsa ilgili ve sevgi dolu anne baba, uygun ebeveyn modelini görerek birçok
zorluğu aştıklarını ve psikolojik açıdan mutlu bir birey olarak hayatlarını devam ettirdiklerini görmekteyiz.

Dr. Hasan Aydınlı

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Tepki Skoru
25
paylaşımın için sağol ellerine sağlık

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00