Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ANAOKULUNDA EĞİTİM GÖRENLER %75 DAHA BAŞARILI

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Türkiye’de her 10 kişiden biri anaokulu çağında olmasına rağmen bunların yüzde 85’i okulöncesi eğitim almıyor. Gelişmiş ülkelerde ise 3-5 yaş arası nerdeyse bütün çocuklar okulöncesi eğitimden yararlanıyor.


Uzmanlar, henüz ilkokula başlamamış çocuklara verilecek eğitimin davranış gelişiminden yetenek seviyesine kadar pek çok konuda olumlu etkileri bulunduğunu söylüyor.

Uzmanların dikkat çektiği bir diğer husus da anaokulu eğitiminin ülke ekonomisine sağladığı katkı. Anne Çocuk Eğitim Vakfı (Açev) tarafından yapılan bir saha çalışması bu olumlu etkileri ortaya koydu. Anaokullarının yaygınlaşması ile Gelir Vergisi’nde doğrudan ve dolaylı olarak önemli artışlar elde edilebileceği sonucuna ulaşan araştırma, bunun toplum refahının yükselmesini sağlayacağını da savunuyor. Anaokulu eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması için bir kampanya da başlatan vakıf, yaptığı çalışmada erken çocukluk döneminde eğitim alanlar ile almayan öğrencileri karşılaştırdı. Açev Başkan Yardımcısı Ayla Göksel Göçer, eğitim alan çocukların çok daha kolay iş bulduklarını ve gelecekte çok daha yüksek maaşlarla işe başladıklarını belirtiyor. Araştırma sonuçlarına göre, okul öncesinde eğitim almış çocukların üniversiteye devam etme oranları da diğerlerine göre çok daha yüksek. Aynı şekilde başarısızlık nedeniyle okulu terk edenlerin hayli düşük sayıda olduğu göze çarparken, yine çok az bir kısmı işsiz kalıyor. Araştırmada hesaplanan fayda maliyet analizleri de çocukluğunda anaokulu eğitimi almış, şu anda ise bir meslek sahibi olan gençlerin bu eğitimden mahrum akranlarına göre 6,31 oranında daha avantajlı olduğunu ortaya koyuyor. Ücretlilerin ödediği gelir vergilerine göre yapılan kıyas ise anaokulu eğitimi alanların almayanlara göre yüzde 2,7 daha fazla vergi ödediklerini ortaya koyuyor. Bu çocuklar, bilişim konularına da daha çabuk uyum sağlayabiliyor.


Bu arada Ürdün Kralı Abdullah’ın eşi Kraliçe Reina, vakfın çalışmalarını yerinde incelemek üzere bugün Türkiye’ye geliyor. Kraliçenin kendisi de ülkesinde çocuk eğitimi üzerine vakıf işleriyle meşgul. Vakfın bilgi birikiminden yararlanmak isteyen Reina, özellikle anne eğitimi konusunda teknik destek istiyor. Açev’in katkılarıyla düzenlenecek ‘Toplumsal ve Ekonomik Kalkınma İçin Erken Çocukluk Eğitimi Konferansı’na onur konuğu sıfatıyla katılacak olan Kraliçe, Açev’i ve çalışmalarını tanıtan filmi izleyerek Açev gönüllüleri ile tanışacak.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst