Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Ağız sağlığı için 7 temel adım

Katılım
7 May 2006
Mesajlar
273
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
47
1.Dişleri ve Dişetlerini Temizlemek:
İlk dişlerin çıkmasından itibaren çocuğun dişleri sabah ve akşam olmak üzere iki kere fırçalanmalıdır. Çocuklara özeli küçük boyutluve yumuşak kıllı fırçalar kullanılmalıdır.

2. Fluor:
Fluor dişlerin kaderini değiştirebilecek kadar önemli bir maddedir. Dişler oluşurken minenin yapısına girmekte ve dişi çürümeye son derece dayanıklı bir hale getirmektedir. Çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. En iyisi içme sularında fluor bulunmasıdır. Ülkemizde içme suları fluorlu olmadığından, bu maddenin diş hekiminin tavsiyesine göre tablet şeklinde verilmesi, ayrıca altı aylık kontrollerde yüzeysel olarak uygulanması uygundur.

3. Çocukta Diş Hekimi İle İlgili Olumlu Bir İmaj Yaratmak:
Asla diş hekimi bir korkutma unsuru olarak kullanılmamalı, ayrıca anne – babanın bu konudaki kendi korku ve kaygıları çocuğa yansıtılmamalıdır.

4. Diş Hekimiyle Erken Tanıştırmak:
Genel olarak çocuğun ikinci doğum günü geçmeden diş hekimi koltuğuna oturması önerilmektedir.

5. Çocuğun İyi Beslenmesini Sağlamak:
Dengeli bir beslenme sağlıklı dişlere sahip olmanın temel koşullarındandır. Özellikle et, süt, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler dişlerin gelişimi açısından çok önemlidir.

6. Çocuğa Diş Fırçalamayı Öğretmek:
Çocuklar genellikle 2-3 yaşlarında diş fırçalamayı öğrenmeye başlarlar. Ancak en az 5-6 yaşına kadar bu işi anne babanın yardımı ve gözetimi ile yapmaları daha uygundur.
Diş fırçalamak çocuk için asla sıkıcı olmamalı, onun seveceği bir uğraş haline getirlmelidir.

7. Sealant :
Daimi dişler çıktığı zaman, bunlar sealantlar ile koruma altına alınmalıdır. Sealant, diş hekimi tarafından dişin girintili çıkıntılı alanlarına sürülen ve böylece buralarda çürümeyi önleyen bir maddedir. Bunlar bir bariyer oluşturarak, yiyecek parçacıklarını ve bakterileri uzak tutarlar. Arka dişlerde çürüğün önlenmesinde yüzde yüze yakın etkili oldukları bilinmektedir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst