Puanları
0
Solutions
0
- Katılım
- 14 Nis 2009
- Mesajlar
- 31
- Tepki Skoru
- 0
- Puanları
- 0
- Yaş
- 33
- Konum
- :)...ESKİŞEHİR... :)
GÜNLÜK PLAN Tarih:11/01/2010
Okulun adı: Gazi Kız Teknik ve Meslek Lisesi Uygulama Sınıfı
Yaş Grubu: 60-72 Ay
Öğretmenin Adı: Ersin GÜMÜŞ
AMAÇ VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç2: El göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme.
Kazanım 7: El becerileri gerektiren bazı araçlar kullanır.
Kazanım 8: Nesneleri değişik şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
Kazanım 9: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
Kazanım 10: Yönergeye uygun çizgiler çizer.
Kazanım 12: Çeşitli malzemeleri değişik şekillerde katlar.
Kazanım 13: Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
Kazanım 14: Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.
Kazanım 15: Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 3: Duygularını kontrol edebilme.
Kazanım 3: Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6: Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme.
Kazanım 7: Gerektiğinde lideri izler.
Amaç 9: Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme.
Kazanım 1: Yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan kaynakları verimli kullanır.
Kazanım 2: Başkalarının hata yapabileceğini kabul eder.
Amaç11: Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
Kazanım 1: Estetik bedensel hareketlerle yürür / dans eder.
Kazanım 3: Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar.
DİL ALANI
Amaç 4: Kendini sözel olarak ifade edebilme.
Kazanım 4: Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
Kazanım 5: Söz almak için sırasını bekler.
Amaç 5: Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme.
Kazanım 3
inlediklerine ilişkin sorular sorar.
Amaç 8: Görsel materyalleri okuyabilme.
Kazanım 1: görsel materyalleri inceler.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 3: Dikkatini toplayabilme.
Kazanım 2: Dikkatini nesne/ durum/ olay üzerinde yoğunlaştırır.
Amaç 4: Algıladıklarını hatırlayabilme.
Kazanım 5: Varlıkların sayısını söyler.
Amaç 9: Nesneleri sayabilme.
Kazanım 4: Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar.
Amaç 16: Belli durum ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabilme.
Kazanım 1: Bir olayın olası nedenlerini söyler.
Kazanım 2: Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1:Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanım 1: Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
Kazanım 2: El,yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
Amaç 4
inlenme ile ilgili kurallara uyabilme.
Kazanım 1: Yorulduğu durumlarda dinlendirici bir etkinliğe katılır.
ÖĞRENME SÜRECİ
SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ ( PMA A:2 K:9 ÖZB A:1 K:1,2 )
• Öğretmen sınıfa gelen öğrencileri güler yüzle karşılar.
• Öğretmen masaları daha önceden hazırlar. Birinci masaya yel değirmeni resmi olan sabit boyama sayfaları ve kuru boyalar koyulur.
• İkinci masaya parmak boyaları ve boş çalışma sayfaları koyulur. Serbest resim yapmalarına rehberlik edilir.
• Fen ve matematik köşesine gaz lambası, el feneri, gece lambası gibi ev aletleri koyularak, çocukların incelemesine fırsat verilir.
• Kitaplık köşesine ısı ve ışık veren araçların resimleri koyulur.
• Hikâyede kullanılacak olan yel değirmeni ve rüzgârgülü çomak kuklaları kukla köşesine koyularak köşe zenginleştirilir.
• Parmak boyası yapan çocukların çalışmaları sonrasında ellerini sabunla yıkamalarına rehberlik edilir.
• Öğretmen zaman zaman etkinliklerde yer alarak çocukları gözlemler.
• Etkinlik saati sonunda oyuncaklar, köşeler ve masalar çocuklarla birlikte toplanarak, kahvaltıya geçmek üzere hazırlanılır.
SANAT ETKİNLİĞİ ( PMA A:2 K:7,12,13,14 SDA A:11 K:3 )
• Öğretmen, bugün yel değirmeni yapacaklarını, yel değirmenin rüzgâr estikçe döndüğünü ve içindeki taşların buğdayları ufalayarak un haline getirdiğini, yani rüzgâr enerjisinden yararlanılarak makine gibi üretim sağlandığından bahsedilir. Eski zamanlarda daha çok kullanıldığından, şimdi ise yerini yeni makineler aldığından bahsedilir.
• Artık havlu kâğıt mendil rulolarının dışı boyutunda kullanılmayan gazete ve dergilerden kesilip hazırlanmış olan artık kâğıtlar ve yapıştırıcılar çocuklara dağıtılır. Yapıştırmaları istenir.
• El işi kâğıtlarına çizilip hazırlanmış olan 4 adet daire ve makaslar çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir. Kesilen daireler öğretmen rehberliğinde ikiye katlanır ve rulo üzerine yapıştırılarak değirmenin kolları yapılır.
DRAMA ETKİNLİĞİ (SDA A:6 K:7,8 A:9 K:1,2 )
• Öğretmen çocuklardan öğretmenin yönergelerine uygun olarak hareket etmelerini ister.
• Öğretmen lider görevinde ellerini yıkamak üzere lavaboya gitme, ellerini yıkama, dişlerini fırçalama gibi hareketleri aşama aşama dramatize ettirir. Bu sırada enerjilerden tasarruf etme gibi işlemlere dikkat edilerek çocuklara tasarruf bilinci kazandırılmaya çalışılır.
OYUN ETKİNLİĞİ ( PMA A:1 K:4 SDA A:6 K:7 BA A:3 K:2 )
• Öğretmen çocukların daire oluşturmalarını sağlar.
• Oyunun adının “Elektrik akımı” olduğu söylenir. Kurallar açıklanır.
• Lider bir hareket yapar ve akımı başlatır. Örneğin kolunu kaldırır, yanındaki çocuklar da sırayla aynı hareketi yaparak elektrik akımını sağlarlar. Hareket tamamlandıktan sonra yeni bir öğrenci seçilir ve akımı başlatır.
• “Elektrik akımı” adlı oyun bittikten sonra “Enerjin var mı?” adlı oyuna geçilir. Öğretmen oyunun adını ve kuralları söyler.
• Müzik eşliğinden çocuklar tüm enerjilerini harcamak istermişçesine dans ederler. Kural bir an bile durmamaktır.
• Enerjisi biten çocuklar yere çömelerek enerjim bitti der. En fazla dayanabilen çocuk günün en enerjik çocuğu seçilerek alkışlanır.
• İstenirse yorulan çocuklar dinlendirilmek için oturtularak kulaktan kulağa oyunu oynatılır.
OKUMA YAZMA ETKİNLİĞİ (PMA A:2 K:10 BA A:4 K:5 A:9 K:4 ))
• Öğretmen çocuklara hazırlamış olduğu çalışma sayfalarını dağıtır.
• Çocukların yönergeye uygun olarak resimde kaç çiçek olduğunu saymalarını, çiçeklerin her birini farklı renklerde boyamalarını, sayfadaki rakamlardan “5” i bularak daire “O” içine almaları sağlanır.
FEN VE MATEMATİK ETKİNLİĞİ ( SDA A:3 K:3 DA A:8 K:1 A:16 K:1,2 )
• Öğretmen çocukların karşısına bir sehpa koyar. Üzerine küçük parçalara ayrılmış kâğıt parçaları ve bir adet kalem koyar.
• Çocuklara deneyin adının “Sürtünme ile elektrik oluşturma” olduğu söylenir.
• Daha sonra öğretmen kalemi saçlarına sürter ve hemen kalemi kâğıtların yanına getirir ve kalemin kâğıtları çekip çekmediği gözlemlenir.
• Çocuklar sırayla öğretmenin yanına gelir ve aynı işlemi yaparak gözlemlerler.
• Deney sonunda cisimlerin yün olan maddelere sürtülünce elektrik yüklendiğini ve bu elektriğin kâğıtları çekmesini sağladığı söylenir.
DEĞERLENDİRME
Plan açısından: Plan amaç ve kazanımlarına uygun olarak genel anlamda başarılı bir şekilde tamamlandı. Tüm etkinlikler uygulandı.
Öğretmen açısından: Sınıf hâkimiyeti kurma açısından güzel bir plandı. Başarılı olduğunu düşünüyorum.
Öğrenci açısından: Çocuklar günü eğlenerek ve etkinliklere katılmaktan hoşlanarak geçirdiler. Gün sonunda dağıtılan resimli yapıştırmalar pekiştireç olarak işe yaradı.
Merve BİÇER…
Okulun adı: Gazi Kız Teknik ve Meslek Lisesi Uygulama Sınıfı
Yaş Grubu: 60-72 Ay
Öğretmenin Adı: Ersin GÜMÜŞ
AMAÇ VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç2: El göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme.
Kazanım 7: El becerileri gerektiren bazı araçlar kullanır.
Kazanım 8: Nesneleri değişik şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.
Kazanım 9: Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.
Kazanım 10: Yönergeye uygun çizgiler çizer.
Kazanım 12: Çeşitli malzemeleri değişik şekillerde katlar.
Kazanım 13: Malzemeleri istenilen nitelikte keser.
Kazanım 14: Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır.
Kazanım 15: Nesneleri değişik malzemelerle bağlar.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 3: Duygularını kontrol edebilme.
Kazanım 3: Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.
Amaç 6: Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme.
Kazanım 7: Gerektiğinde lideri izler.
Amaç 9: Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme.
Kazanım 1: Yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan kaynakları verimli kullanır.
Kazanım 2: Başkalarının hata yapabileceğini kabul eder.
Amaç11: Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
Kazanım 1: Estetik bedensel hareketlerle yürür / dans eder.
Kazanım 3: Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar.
DİL ALANI
Amaç 4: Kendini sözel olarak ifade edebilme.
Kazanım 4: Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.
Kazanım 5: Söz almak için sırasını bekler.
Amaç 5: Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme.
Kazanım 3
Amaç 8: Görsel materyalleri okuyabilme.
Kazanım 1: görsel materyalleri inceler.
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 3: Dikkatini toplayabilme.
Kazanım 2: Dikkatini nesne/ durum/ olay üzerinde yoğunlaştırır.
Amaç 4: Algıladıklarını hatırlayabilme.
Kazanım 5: Varlıkların sayısını söyler.
Amaç 9: Nesneleri sayabilme.
Kazanım 4: Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar.
Amaç 16: Belli durum ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabilme.
Kazanım 1: Bir olayın olası nedenlerini söyler.
Kazanım 2: Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
Amaç 1:Temizlik kurallarını uygulayabilme.
Kazanım 1: Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.
Kazanım 2: El,yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.
Amaç 4
Kazanım 1: Yorulduğu durumlarda dinlendirici bir etkinliğe katılır.
ÖĞRENME SÜRECİ
SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ ( PMA A:2 K:9 ÖZB A:1 K:1,2 )
• Öğretmen sınıfa gelen öğrencileri güler yüzle karşılar.
• Öğretmen masaları daha önceden hazırlar. Birinci masaya yel değirmeni resmi olan sabit boyama sayfaları ve kuru boyalar koyulur.
• İkinci masaya parmak boyaları ve boş çalışma sayfaları koyulur. Serbest resim yapmalarına rehberlik edilir.
• Fen ve matematik köşesine gaz lambası, el feneri, gece lambası gibi ev aletleri koyularak, çocukların incelemesine fırsat verilir.
• Kitaplık köşesine ısı ve ışık veren araçların resimleri koyulur.
• Hikâyede kullanılacak olan yel değirmeni ve rüzgârgülü çomak kuklaları kukla köşesine koyularak köşe zenginleştirilir.
• Parmak boyası yapan çocukların çalışmaları sonrasında ellerini sabunla yıkamalarına rehberlik edilir.
• Öğretmen zaman zaman etkinliklerde yer alarak çocukları gözlemler.
• Etkinlik saati sonunda oyuncaklar, köşeler ve masalar çocuklarla birlikte toplanarak, kahvaltıya geçmek üzere hazırlanılır.
SANAT ETKİNLİĞİ ( PMA A:2 K:7,12,13,14 SDA A:11 K:3 )
• Öğretmen, bugün yel değirmeni yapacaklarını, yel değirmenin rüzgâr estikçe döndüğünü ve içindeki taşların buğdayları ufalayarak un haline getirdiğini, yani rüzgâr enerjisinden yararlanılarak makine gibi üretim sağlandığından bahsedilir. Eski zamanlarda daha çok kullanıldığından, şimdi ise yerini yeni makineler aldığından bahsedilir.
• Artık havlu kâğıt mendil rulolarının dışı boyutunda kullanılmayan gazete ve dergilerden kesilip hazırlanmış olan artık kâğıtlar ve yapıştırıcılar çocuklara dağıtılır. Yapıştırmaları istenir.
• El işi kâğıtlarına çizilip hazırlanmış olan 4 adet daire ve makaslar çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir. Kesilen daireler öğretmen rehberliğinde ikiye katlanır ve rulo üzerine yapıştırılarak değirmenin kolları yapılır.
DRAMA ETKİNLİĞİ (SDA A:6 K:7,8 A:9 K:1,2 )
• Öğretmen çocuklardan öğretmenin yönergelerine uygun olarak hareket etmelerini ister.
• Öğretmen lider görevinde ellerini yıkamak üzere lavaboya gitme, ellerini yıkama, dişlerini fırçalama gibi hareketleri aşama aşama dramatize ettirir. Bu sırada enerjilerden tasarruf etme gibi işlemlere dikkat edilerek çocuklara tasarruf bilinci kazandırılmaya çalışılır.
OYUN ETKİNLİĞİ ( PMA A:1 K:4 SDA A:6 K:7 BA A:3 K:2 )
• Öğretmen çocukların daire oluşturmalarını sağlar.
• Oyunun adının “Elektrik akımı” olduğu söylenir. Kurallar açıklanır.
• Lider bir hareket yapar ve akımı başlatır. Örneğin kolunu kaldırır, yanındaki çocuklar da sırayla aynı hareketi yaparak elektrik akımını sağlarlar. Hareket tamamlandıktan sonra yeni bir öğrenci seçilir ve akımı başlatır.
• “Elektrik akımı” adlı oyun bittikten sonra “Enerjin var mı?” adlı oyuna geçilir. Öğretmen oyunun adını ve kuralları söyler.
• Müzik eşliğinden çocuklar tüm enerjilerini harcamak istermişçesine dans ederler. Kural bir an bile durmamaktır.
• Enerjisi biten çocuklar yere çömelerek enerjim bitti der. En fazla dayanabilen çocuk günün en enerjik çocuğu seçilerek alkışlanır.
• İstenirse yorulan çocuklar dinlendirilmek için oturtularak kulaktan kulağa oyunu oynatılır.
OKUMA YAZMA ETKİNLİĞİ (PMA A:2 K:10 BA A:4 K:5 A:9 K:4 ))
• Öğretmen çocuklara hazırlamış olduğu çalışma sayfalarını dağıtır.
• Çocukların yönergeye uygun olarak resimde kaç çiçek olduğunu saymalarını, çiçeklerin her birini farklı renklerde boyamalarını, sayfadaki rakamlardan “5” i bularak daire “O” içine almaları sağlanır.
FEN VE MATEMATİK ETKİNLİĞİ ( SDA A:3 K:3 DA A:8 K:1 A:16 K:1,2 )
• Öğretmen çocukların karşısına bir sehpa koyar. Üzerine küçük parçalara ayrılmış kâğıt parçaları ve bir adet kalem koyar.
• Çocuklara deneyin adının “Sürtünme ile elektrik oluşturma” olduğu söylenir.
• Daha sonra öğretmen kalemi saçlarına sürter ve hemen kalemi kâğıtların yanına getirir ve kalemin kâğıtları çekip çekmediği gözlemlenir.
• Çocuklar sırayla öğretmenin yanına gelir ve aynı işlemi yaparak gözlemlerler.
• Deney sonunda cisimlerin yün olan maddelere sürtülünce elektrik yüklendiğini ve bu elektriğin kâğıtları çekmesini sağladığı söylenir.
DEĞERLENDİRME
Plan açısından: Plan amaç ve kazanımlarına uygun olarak genel anlamda başarılı bir şekilde tamamlandı. Tüm etkinlikler uygulandı.
Öğretmen açısından: Sınıf hâkimiyeti kurma açısından güzel bir plandı. Başarılı olduğunu düşünüyorum.
Öğrenci açısından: Çocuklar günü eğlenerek ve etkinliklere katılmaktan hoşlanarak geçirdiler. Gün sonunda dağıtılan resimli yapıştırmalar pekiştireç olarak işe yaradı.
Merve BİÇER…