Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

YEME BOZUKLUKLARI

Tepki Skoru
0
Yeme davranışında şiddetli bozuklularla tipiktir.Genellikle 2 tipte incelenir: Anoreksiya Nervoza ve Bulimia Nervoza.
Anoreksiya Nervoza:Başlıca özelliği bireyin kilo almaktan aşırı korkusu ve vücudunu algılamada bozukluk sergilemesidir.

Endüstriyel toplumlarda daha yaygın olabileceği düşünülür.% 90 dan fazlası kadınlarda ortaya çıkar ve sıklıkla ergenlikte başlar.Belli bir vücut ağırlığında kalmaya yönelik gıda almayı azaltma,egzersiz yapma,kendini kusturma ve idrar söktürücü,barsak boşaltıcı gibi ilaçların kullanımı sık gözlenir.Vücut ağırlığının ve biçiminin değerlendirilmesi çarpıtılmıştır.Ciddi bir zayıflama sonrası depresif duygudurum,sosyal çekilme,uykusuzluk ve cinsel ilgi azalması eşlik edebilir.
Bulimia Nervoza:Başlıca özelliği tıkınırcasına yeme ve kilo almaktan kaçınmaya yönelik uygunsuz yöntemlere başvurmadır.%1-3 sıklıkta gözlenir ve kadınlarda erkeklerden 10 kat fazladır.
Bu bozuklukların tedavisinde ilk basamak,sık gözlenen bedensel problemlerin düzeltilmesi ve bilişsel-davranışçı tedavi yöntemleridir.

Tepki Skoru
0
yeme bozukluğunun çözümü için:
* düzenli beslenme alışkanlığı kazandırılmalı
* döküp saçsa da kendisinin yemesin izin verilmeli
* yemesi için yalvarılmamalı, azarlanmamalı, kıyaslanmamalı
* seçme hakkın tanınabilir. 'sen seçiyorsun ben karar vermiyorum demek'
* yemesi için belli bir süre ayrılmalı(bir öğün yemediyse acıksa bile diğer öğüne kadar yemek yerilmemeli)
* yemek masasında problemler tartışılmamalı
* masada çocuğa mutlaka yer , tabak, v.s ayrılmalı
* premack ilkesi kullanılmalı
* yemekten önce ve sonra çocuğun başarabileceği sorumluluklar verilmeli. (masaya çatal , kaşık koyması gibi)

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Tepki Skoru
25
paylaşımın için sağol ellerine sağlık...

Tepki Skoru
0
komşumuzun oğlu var 2 yaşında.çocuk hiç bişi yemiyo.annesi zorla tıka basa yediriyo.her öğünde ağlayarak yemek yiyo.annesine genelde önerilerde bulunuyorum ama sanırım nafile.gerçi daha çok küçük düzenli bi yeme alışkanlığı kazanması için ama olsun.çocuğum aç kaldı diye kıyamayıp yemek vermek bence de çok yanlış...bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar...

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle