Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ultrasonografi nedir???

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Ultrasonografi insan kulağının duyamayacağı frekanstaki ses dalgalarının değişik yoğunluktaki dokulardan farklı şekilde yansıması prensibine dayanan bir inceleme şeklidir. Bu yöntemde x-ışını kullanılmayıp sadece ses dalgaları kullanıldığından kişi ve bebek üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.Kadın hastalıkları ve doğum bölümünde karın üzerinden ve vajinal yoldan olmak üzere iki şekilde uygulanır. Bunların kullanım alanları birbirinden farklıdır. Vajinal ultrasonografi rahim değerlendirmesi, yumurtalıkların değerlendirilmesi, yumurtlama takibi ve erken gebelikte son derece faydalıdır. İleri dönem gebeliklerde ve karın içi yapıların değerlendirilmesinde abdominal ultrason daha yardımcı olur.

Gebelikte ultrasonografi gebeliğin başından sonuna dek takibin en önemli yardımcısıdır.Erken dönemde, gebeliğin tespiti,gebelik yaşının saptanması, dış gebelik, mol gebelik gibi anormal gebelik durumlarının olmadığının gösterilmesi, bebeğin kalp atımlarının saptanması, çoğul gebeliklerin tanınması, gebelik ile beraber görülebilen yumurtalık kisti gibi hastalıkların teşhisinde önemli rol oynar. Vajinal kanama varlığında düşük olup olmadığı, bebeğin canlı olup olmadığı anlaşılabilir. Gebelik ilerledikçe ultrasonun kullanım amacı da değişir. 16-20 haftalar arası bebeğin tüm organlarının gelişimi incelenir. Ayrıca doppler ultrasonografi ile kan damarlarında oluşan dolaşım bozuklukları saptanabilir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi, kilosu, amniyon mayiinin miktarı gebeliğin gidişatı hakkında önemli bilgiler sağlar. Fetusun duruş şekli doğum şekline karar vermede son derece önemlidir. İlerlemiş gebeliklerde ultrasonografinin bize sağladığı en önemli faydalardan bir diğeri de plasentanın değerlendirilmesine olanak sağlamasıdır. Plasenta previa ve abrubtio plasenta tanıları ultrasonografi ile konur. Ayrıca plasentadaki yaşlanma belirtileri saptanabilir.

Anne ve baba adayları açısından günümüzde ultrasonun en önemli özelliklerinden birisi bebeğin cinsiyetinin saptanmasıdır. 16-20. haftalar civarında uygun vakalarda cinsiyet gözlenebilir.

Son günlerde popüler olan bir başka konuda 3 boyutlu ultrasonografidir. Burada ses dalgaları değişik açılardan değerlendirilir ve bilgisayara programları ile gelen bilgiler işlenerek ekrana 3 boyutlu tahmini bir görüntü yansıtılır. Bu sayede klasik ultrasonografi ile saptanamayan bazı anomaliler tanınabilir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst