Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

tutum yatırım ve yerli malı

Katılım
26 Eki 2009
Mesajlar
1
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
tutum yatırım ve yerli malı ile ilgili günlük plan örnegi olanlar yardımcı olabilirmi ?
 
Katılım
3 Eki 2009
Mesajlar
2,858
Tepki Skoru
0
Puanları
36
Yaş
37
Okul Adı
: ……………………………………
Tarih:…24…/Aralık/………..
Yaş Grubu (Ay)
: 60-72 ay

Öğretmen Adı
: ……………………………..

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
[h=2]Psikomotor Alan[/h]Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanımlar
7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.
8. Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir.

Sosyal-Duygusal Alan
Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme
Kazanımlar
6. Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır.
Amaç 7. Hoşgörü gösterebilme
Kazanımlar
3. Kendisini başkalarının yerine koyarak duygularını açıklar.
4. Başkalarının hatalarını uygun yollarla ifade eder.
5. Başkalarının hata yapabileceğini kabul eder.
Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme
Kazanımlar
2. Özgün şiir, öykü, şarkı vb. söyler.
Amaç 13. Çevreyi estetik bakımdan düzenleyebilme
Kazanımlar
3. Çevresini farklı biçimlerde düzenler.
[h=2]Bilişsel Alan[/h]Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme
Kazanımlar
1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.
2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Amaç 9. Nesneleri sayabilme
Kazanımlar
5. Nesneleri sayarak miktarlarını az ya da çok olarak söyler.
6. Sayıca 10’dan az olan bir gruptaki nesnelerin sayısını söyler.



[h=2]Dil Alanı[/h]Amaç 6. Sözcük dağarcığını geliştirebilme
Kazanımlar
2. Yeni sözcüklerin anlamlarını sorar.
3. Verilen sözcüğün anlamını açıklar.
4. Yeni öğrendiği sözcükleri anlamlarına uygun olarak kullanır.
5. Zıt anlamlı sözcüklere örnek verir.
[h=2][/h]
[h=5]Özbakım Becerileri[/h]Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanımlar
3. Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar.
5. Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.
7. İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.
Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme
Kazanımlar
1. Yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yer / içer.
3. Yiyecekleri yerken sağı›k ve görgü kurallarına özen gösterir.



ETKİNLİKLER
ÖĞRENME SÜRECİ
SERBEST ZAMAN
SDA A7:K3,4,5
SDA A13:K3
BA A2:K1,2
ÖB A3:K1,3

Velilere ve çocuklara Yerli Malı Haftası’nı kutlayacakları o nedenle okula gelirken meyveler, kuru yemişler vs. getirmeleri söylenmiştir.
Çocuklar “Günaydın!” denilerek karşılanır.
Daha önceden temin edilen küçük meyve kasalarını da kullanarak çocuklarla beraber bir manav köşesi hazırlanır. Sayışma ile bir iki çocuk manav seçilir.
Diğer çocuklar manavdan meyve almak istediklerinde o meyvenin özelliklerini söyler (Yuvarlak, kırmızı renkli, tatlı, bir tadı var vb). Almak istediği meyveyi doğru anlatan çocuk manavdan meyve alabilir.
Meyve alan çocuklar meyvelerini yerler.
İsteyen öğrenciler sınıftaki diğer köşelerde oynayabilirler.
TÜRKÇE
DA A6:K2,3,4,5



Öğretmen bugün “Tutum Yatırım ve Yerli Malı Haftasını” kutladıklarını anlatır
Tutum ne demek?
Yerli malı ne demek?
Cimri ne demek?



TUTUMLU ÇOCUK
Yerli yiyecek yerim Paralarımı içine koyarım Boşa gitmesin yurdumun enerjisi
Yerli giyecek giyerim Şıngır şıngır sallarım Sadece bugünü değil
Ben yurdumu severim Gerekmiyorsa söndürürüm ışığı Düşünmeli geleceği
Bu yüzden tutum derim Kapatırım çeşmeyi
(B. KARACA)

Şiir hep birlikte tekrar edilir.
Kitap köşesinden seçilen bir hikâye okunur.
SANAT
PMA A2:K7,8
ÖB A1:K3,5,7

  • Çocuklardan para biriktirebilecekleri bir kumbara tasarlamaları istenir.
  • Sanat köşesindeki malzemeleri kullanarak çocuklar kumbara yaparlar.
  • Kumbarada neden para biriktiririz?
  • Biriktirdiğin para ile ne yapmak istersin?
MÜZİK
SDA A11:K2




YERLİ MALI
Yerli malı,yerli malı
Her Türk onu kullanmalı
Al eline bir kumbara
Koy içine az az para
Az paralar çoğalacak(alkış)
Fabrikalar kurulacak(alkış)
Ritim aletleri kullanılarak şarkı öğrenilir.

OYUN VE HAREKET
SDA A6:K6

  • Öğretmen çocuklara elma-muz oyunu oynayacaklarını söyler.
  • Elma dendiğinde çocuklar göğüslerini şişirir, muz dendiğinde incecik olmaya çalışırlar.
  • Öğretmen çocukları şaşırtmaya çalışır.
  • En son öğretmen meyve sepeti der ve çocuklar yere uzanır. Çocukların 1-2 dakika dinlenmelerini sağlayarak oyunu bitirir.
OKUMA YAZMAYA
HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
BA A9:K5,6

  • Çocuklardan masaya 6 tane lego getirmeleri istenir.
  • 6 rakamı ile ilgili bir çalışma yapılır.




DEĞERLENDİRME

  • Çocuk açısından;


  • Öğretmen açısından


  • Program açısından


Sınıf Öğretmeni Uygundur… / … / …
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst