Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Tüp bebekte uygulanan yöntemler

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
IVF(In Vitro Fertilizasyon)
Genelde sperm sayımının normal veya normale yakın olduğu çiftlere uygulanabilen bir yöntemdir. Yumurtalıklar ilaçlar ile uyarıldıktan sonra toplama işlemi ile elde edilen yumurtaların (ovum) sperm ile vücut dışında döllenmesi beklenir. Elde edilen embriyolar yumurta toplama işleminden sonraki 2. veya 3. gün rahim içine (embriyo transferi) yerleştirilir.
ICSI(Mikroenjeksiyon)
Elde edilen yumurtalardan her birine bir sperm mikroskop yardımıyla zerkedilir ve elde edilen embriyolar transfer edilir.

Blastosist Transferi
Özellikle başarısız tüp bebek tedavileri geçirmiş çiftlerde ve çoğul gebelik olmaması için tercih edilir. Bu durumda embriyo laboratuvarda bekletilir ve sonraki aşama olan blastosist haline geldikten sonra (yumurta toplanmasından sonraki 5. veya 6. gün) transfer yapılır.

Assisted Hatching (Yardımcı Yuvalanma)
Yardımcı Üreme Tekniği uygulanan çiftlerin çoğunda kaliteli embriyolar elde edildiği halde gebelik olmamaktadır. Bunun nedeni çoğunlukla embriyonun rahime yerleşememesidir. Embriyonun etrafında "Zona Pellusida" adı verilen koruyucu bir zar bulunur. Embriyo rahim içine verildikten sonra bölünmeye ve büyümeye devam etmekte, belli bir boya erişince bu zarı yırtarak rahim içine tutunmaktadır. Tüp Bebek uygulamalarında embriyo transfer edilmeden önce, onu çevreleyen dış zarın mekanik olarak, asit tyrode kullanılarak veya lazer yardımı ile inceltilmesi, veya tüm olarak delinmesi işlemine Assisted Hatching denilmektedir. Bu işlem yapılarak embriyonun rahim içinde tutunma şansı arttırılır.

Bizim merkezimizde lazer yöntemi kullanılmaktadır. Uygulama süresi çok kısa olan, güvenilir ve kullanışlı bir tekniktir. Assisted Hatching, özellikle daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olanlara, 35 yaş üstü kadınlara, embriyonun zarının kalın olması durumunda(15 mikronun üzeri) ve dondurulmuş embriyo transferinde uygulanır. Ayrıca bu yöntem ile embriyo içinde gelişen istenmeyen hücre artıkları da temizlenerek (defragmantasyon), transfer edilecek embriyoların kalitesi arttırılabilmektedir.

Mikroskopik TESE
Şiddetli erkek kısırlığı alanında son yıllarda görülen en göz kamaştırıcı gelişme kuşkusuz menisinde hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerde görülmektedir. Yumurta kanallarının herhangi bir nedenle tıkalı olması veya yumurtalıklardaki üretimin yetersiz olmasına bağlı bu durumlarda, sperm hücresi elde etmek için başka bir kaynağa başvurmak gerekir. Yumurtalık kanallarının tıkalı olması veya doğuştan yokluğu durumunda sperm hücreleri kanallardan alınmakta ve bu hücrelerle mikroenjeksiyon uygulanmaktadır.

Tıkanmanın olmadığı durumlarda ise problem daha karışıktır. Bu durumlarda erkek yumurtalığının çeşitli bölümlerinde çok kısıtlı da olsa bir üretim söz konusu olabilmektedir. Merkezimizde uygulanan MİKROSKOPİK TESE yöntemi böyle vakalarda sperm elde etme şansını büyük oranda arttırmaktadır. Genel anastezi altında yumurtalıklar açılarak mikroskop altında incelenir. Bu yöntemle yumurtalıkta sperm üretilen bölgeler daha iyi seçilmekte ve alınan doku miktarı daha az olduğundan çok sayıda alandan parça alınabilmektedir. Bu dokular laboratuvarda embriyolog tarafından kesilerek kanalların içine dökülmüş yada kanallara yapışık olan sperm hücreleri ayıklanarak mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Böylece tedavi olanaklarından yararlanamayan çift sayısı çok azalmaktadır.

Sperm ve Embriyo Dondurma - Saklama

Sperm ve embriyoların daha sonra tekrar kullanılmak üzere dondurularak saklanmasıdır. Özellikle üreme hücrelerine zarar veren tedavilerden önce, tüp bebek tedavisinde geri kalan embriyoların tekrar kullanılmak üzere saklanması ve TESE/TESA ile elde edilen spermin saklanması amacıyla kullanılır.

Aşılama (IUI, Intrauterin Inseminasyon)

Tüp bebek uygulamasından önceki tedavi basamağıdır. Aşılama, sperm sayı ve hareketliliğinin az olduğu hallerde, sebebi açıklanamayan infertilitede, normal cinsel ilişkinin gerçekleşemediği durumlarda ve bazı yumurtlama bozukluklarında uygulanır. Bu yöntemde, kadına yumurtlama tedavisi için ilaç verilerek ultrasonografi takibi ile belirlenen yumurtlama zamanında, eşinden alınan spermler özel yıkama işleminden geçirildikten sonra steril bir kanül ile rahim içine verilir.

Laporaskopik ve Histeroskopik Cerrahi

Bebek sahibi olmaya engel olan sorunların tedavisi için kullanılan endoskopik cerrahi girişimleridir.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst