Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Televizyon Ve Cocuk...

Katılım
6 May 2006
Mesajlar
1,348
Tepki Skoru
0
Puanları
36
Yaş
40
Televizyondaki Cocuklara Zararli Program Cesitleri:

[size=large]Siddet Iceren Filimler Ve Diziler:[/size]Ailedeki Bireylerin Bu Tur Programlari Seyretmeleri Ve En Azindan Bu Tur Programlari Seyrederken Cocuklarini Televizyon Basindan Uzak Tutma Cabalari Olmamasi Nedeniyle Cocuklar Bu Tur Programlari Seyretmektedir. Neyin Dogru Neyin Yanlis Oldugunu Anlamakta Gucluk Ceken Cocuklar Bu Programlardaki Kisileri Ve Onlarin Ne Kadar Cok Sevildigini Gorunce Bu Kisileri Kendilerine Model Almaktadirlar... Bunun Sonucunda Da Icinde Bulundugumuz , Her Gecen Gun Siddetin Arttigi Bir Toplum Meydana Gelmektedir... (4-5 Yaslarindaki Cocuklar Ellerine Alip Bir Filimdeki Bir Sahneyi Drama Seklinde Oynamaktadirlar. Ve Aileleri Buna Sadece Seni Haylaz Neler De Yapiyorsun Sen Diyerek Gulmektedirler... Ve Cocuk Aldigi Tepkilere "Guzel Birsey Yapiyorum" Anlamini Vermektedir...)

[size=large]Sihirli , Büyülü Filim , Dizi Ve Cizgi Filimler:[/size]Ilk Bakista Cocuklarin Hayal Dunyalarini Gelistirdikleri Dusunulen Bu Tur Programlar Aslinda Cocuklari Olumsuz Yonde Etkilemektedir. Bu Tur Filimlerdeki Cocuklar Yaptiklari Sihirlerle Buyuklerine Kafa Tutabilmektedirler , Ayrica Diger Insanlardan Fazla Ozellikleri Vardir Ve Her Istediklerini Yapmaktadirlar... Bu Donem Cocuklari Ben Merkezli Oldugu Icin Bu Ozelliklerin Cazibelerine Kapilmaktadirlar. Buyuklerini Etkilemek icin , istemedigi seyleri yapmamak icin hayali sihirler yapmaktadirlar. (Kimi Zaman Duyuyoruz... 2. Katin Camindan Pokemon Diye Bagirarak Atlayan Cocuklar , Sihirle Ucmaya Calisip Balkondan Dusen Cocuklar , Istedigi Birsey Yapilmayinca Ben De Seni Sihirliycem Artik .... Yapamayacaksin Diyen Cocuklari...)


Her Ne KAdar Buradaki Bircok Kisi Kadar Bilgili Olmasam Da Ruh Sagligi Dersi Icin Yaptigim Bir Arastirmayi Paylasmak Istedim...
 
Katılım
7 May 2006
Mesajlar
273
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
47
Televizyon Çocuğumun Psikolojisini Bozar mı?

Günümüzde televizyon (TV) hayatımızın çok önemli parçalarından biri olmuş durumdadır. Aslında bir kuşak öncesinde tek kanallı, siyah-beyaz, günde üç-dört saat yayın yapan; iki kuşak önceki çocukların hiç bilmediği TV’nin çocuklar üzerine uzun vadeli etkilerini bilimsel olarak bilebilmenin olanağı pek yok denebilir.

Ancak öte yandan, son yıllarda, özellikle TV’nin çocuğun hayatına gireli daha uzun yılların geçtiği ülkelerde, TV’nin çocuk ruh sağlığı üzerine etkileri önemli konulardan biri haline geldi. Bu açıdan, özellikle şiddet ve cinsel içerikli programlar ve filmlerin çocuğun ruh sağlığını etkileme olasılığı üzerinde durulmaktadır.

Son yıllarda diğer önemli bir nokta da, özellikle küçük çocukların uzun süreler TV seyretmelerinin sosyal gelişim üzerine olası olumsuz etkileridir. Yine diğer bir nokta da; TV’nin zamanı tüketme özelliğidir. Yani, TV ile geçirilen zaman diğer aktivitelerden, ödevlerden, oyundan, okumadan zaman çalmaktadır. Tüm bu açılardan bakıldığında aslında TV’nin hayatımız üzerine etkilerinin bir yaş sınırı yoktur. Ancak tabii ki, hayattaki değişimlere ve etkilere daha hassas olan küçük yaş çocuklarının üzerine etkilerin daha önemli olacağı düşünülebilir. Peki TV tümüyle kötü bir şey mi? Tabii ki hayır.

Aslında, “Önemli olan ne kadar süre seyredildiği ve ne seyredildiği” şeklinde düşünmek genel yaklaşımı özetleyebilir. Doğru bir zaman ve içerik sınırlaması ile TV çok verimli bir eğitim, eğlence ve iletişim aracı olabilir. Çalışmalar; TV’nin çocuğun kelime dağarcığını artırdığını, ilgi alanlarını genişlettiğini, özellikle müzik, belgesel, haber vb. programlarının genel olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Diğer insanlardan, çevre sorunları, yoksulluk, savaşlar gibi hayatın gerçeklerinden haberdar olunmasını, egosantrik (ben merkezci) düşünceden çıkıp, dış dünya ile ilginin artmasını sağlayabildiği düşünülebilir.

Genel bir bakışla, söylenebilecek olan, TV seyredilmesi üzerine ebeveynlerin çocuklarının yaş, gelişim düzeyi ve ilgi alanlarına göre programlı, kurallı bir çerçevede tutum sergilemelerinin doğru olduğudur.

Okul öncesi çocuklarda

Özellikle 5 yaşına kadar TV’nin içerik ve süre açısından kontrolü ebeveynde olmalıdır. Haftalık olarak program yapılabilir, yaşına uygun çizgi filmler, çocuk programları seçilebilir.

TV’nin özellikle birlikte seyredilmesi, TV’de karşılaşılan olaylar üzerine ebeveynin yorumları ile (çok detaya girmeden, anlaşılır bir şekilde) çocuğuna rehberlik etmesi, daha sonra burada gündeme gelen noktalar üzerine konuşulması faydalı olacaktır. Bu açıdan bakıldığında eğitim, eğlence ve kontrol bir arada yapılmış olur, aynı zamanda ebeveyn-çocuk ilişkisi pekişir. Bu yaş grubunda önemli noktalardan birisi de, özellikle konuşma-dil becerileri, sosyal etkileşimi henüz yeterince gelişmemiş çocuklarda TV seyretmenin, özellikle de tek başlarına, uzun süreler, klip, reklam vs. gibi o yaş grubu için herhangi bir faydası olmayan programları seyretmelerinin çocuğun dil ve iletişim becerilerini geciktirdiğidir. Bu açıdan özellikle bakıcıların uyarılması, denetlenmesi gerekli olabilir.

İlkokul çağı çocuklarında

Bu yaş grubunda çocuğun TV’de program seçme özgürlüğü başlar. Ancak, burada önerilebilecek uygulama ebeveynin çocuğuna seçenekler sunmasıdır. Yani seçim çocuğundur, ancak ona uygun bir kaç şeçenek sunulmalı ve çocuk bu şeçeneklerin arasından kendi istediğini seçmelidir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de: çocukların eğlenmeye, çocukça zaman geçirmeye de -hatta diğer erişkin uğraşlarına nazaran daha fazla- ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekir. Okula giden çocuklarda, TV saatleri, hafta içi-okul günleri ve hafta sonları olmak üzere iki bölüme ayrılıp düzenlenebilir.

Zaman zaman ek saatler, programlar ödül olarak kazanılabilir. Başından beri kurallı ve düzenli bir uygulamaya çocukların uyumu çok zor olmayacaktır. Ancak kendi kurallarınızı kendiniz çiğnediğinizde tekrar bir düzen sağlamak zorlaşacaktır. Bu yaş çocukları kendilerine ait ilgi alanları geliştirmeye başlarlar (ör, coğrafya, botanik, spor dalları vs.). Onlara ilgi alanlarına yönelik faydalı VCD’ler almak, birlikte izlemek ve üzerine konuşmak pek çok açıdan oldukça verimli bir eğitim ve etkileşim olanağı sunar.

Ergenlerde

Ergenlerin TV hürriyeti olağan olarak daha fazladır. Burada dikkat edilmesi gereken: saat sınırlamalarını kendi kendine uygulayamayan çocuklar için gerekirse kuralları netleştirmek, anlaşma yapmak faydalı olabilir. Cinsel içerikli programları bazen gizlice izlemek isteyecektir. Bu aslında oldukça doğal bir durum olsa da, ona doğru içerikli cinsel bilgiler veren, düzeyli bir eğitim sağlamak koruyucu önlem olacaktır. Tüm bunların yanında iyi bilinmektedir ki, TV ya da çevresel diğer tüm etkiler biyolojik olarak daha hassas (ör, sosyal gelişim yetersizliği olan, dürtüsel, davranım problemleri olan çocuklar vs.) çocuklar için daha riskli olabilir. Ancak dış etkenlere daha açık olabilecek çocuklar için TV aynı zamanda olumlu bir araç haline de getirilebilir. Cinsellik ve şiddet dışında, TV temel değer yargıları, öncelikler konusunda da bireye yoğun etkiler yaratır. Bu noktada en uygun çözüm, karşılaşılan programlardaki/filmlerdeki söz konusu durumla ilgili olarak ebeveynin fikrini, yorumunu “çok da göze sokmadan” belli etmesi olabilir.

Öte yandan TV de hayatın yansımalarından biridir ve gerçeği yansıtır. Bu nedenle hayatın gerçekleri, zorlukları ve eğlenceli yanları için, uygun kullanıldığında, ebeveyn-çocuk ilişkisi için çok etkili bir araçtır.

Dr.Koray Karabekiroğlu
 
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
48
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
38
tv'deki bazı programların çok zararı var evet ailelerin çok dikkatli olması gerekir yalnız çocuklarıda tamamen soyutlamamak gerekir.çocuklar tv izlerken ailelerin çocukların tepkilerine göre açıklamalarda bulunabilirler böylece fazla etkilenmemiş olurlar
 
Katılım
4 Eyl 2006
Mesajlar
118
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
DÜN TV DE BİR GAZETECİ DEDİ Kİ:'GÜNDÜZ ÇOCUKLARINIZI UYUTUN,KALİTELİ PROGRAMLAR GECE 24.00'DAN SONRA BAŞLIYOR!HAYATIN GERÇEK HABERLERİ,BELGESELLER...O ZAMAN SEYRETSİNLER TV!'
ÇOK HOŞUMA GİTTİ!:)
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst