Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Stresli çalışma ortamı kalp düşmanı

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Katılım
25 Nis 2006
Mesajlar
5,063
Tepki Skoru
25
Puanları
38
Doç. Dr. Ege, kalpten çıkan ve vücuttaki en büyük atardamar olan aort yırtılmalarının, acil müdahale edilmesi gereken ciddi bir sağlık problemi olduğunu söyledi.

Aksi halde bu durumun kişinin kısa sürede hayatını kaybetmesine neden olabildiğini ifade eden Doç. Dr. Ege, şöyle konuştu:
“Aort damar yırtılması görülen kişilerde ani bayılmalar olur. Göğüste veya sırtta ani başlayan ağrılarla kendini gösteren aort damaryırtılmaları, ani kalp krizlerine neden olmaktadır. Bu hastaların çoğuise 40-60 yaş arası erkeklerdir. Hipertansiyonu ve doğumsal aort damarhastalıkları olanlar da risk altındadır. Günümüzde yoğun stresli ortamlarda çalışan kişilerin ani tansiyon yükselmeleri de aort damar yırtılmalarına neden olabilmektedir.”

Son yıllarda aort yırtılması nedeniyle hastaneye başvuranlar arasında stresli işlerde çalışan genç erkek hasta sayısında önemli artış olduğunu bildiren Doç. Dr. Ege, şunları kaydetti:
“Yoğun stresli ortamlarda çalışılıyorsa, mutlaka bu stresin azaltılması gerekmektedir. Aksi halde aşırı stres, ani tansiyon yükselmeleri oluşturarak aort yırtılmasına neden olabilmektedir. Tansiyon yüksekliği saptanan kişilerde çeşitli ilaçlarla tansiyonun mutlaka normal sınırlara çekilmesi gerekir. Kişinin bilinen başka kalpdamar hastalığı varsa, bunlarında da mutlaka zamanında tedavisi yapılmalıdır.”

Doç. Dr. Ege, aort yırtılmaları tanısının yüzde 85-90 oranında bilgisayarlı tomografiyle konulabildiğini belirtti.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst