Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Sorunlu Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Katılım
12 Kas 2006
Mesajlar
1,206
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
36
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu
Piskiyatrist Çöpür, hiperaktivitenin daha çok dikkat eksikliği ile birlikte görüldüğünü belirterek, bu tür rahatsızlıkta, ‘Normalin üstünde hareketlilik (  sürekli kıpır kıpır olma, yerinde duramama,  uzun süre bir yerde oturamama vb.), dikkat  süresinin çok kısa olması ( okurken, yazarken, bir şeyi izlerken, bir görevi yaparken  çabuk  sıkılma ve görevlerini yarım bırakma veya baştan savma vb.),  içtepisel davranış ( düşünmeden  hareket etme, bir ses duyunca hemen fırlama, ani hareketler yapma vb.)’ gibi belirtilerin görüldüğünü söyledi.

Aileler, ne yapmalı?
Hiperaktif çocuklara öncelikle sabırlı davranmak gerektiğini ifade eden Psikiyatrist Çöpür, anne ve babaların, öğretmenlerin, çocukla ilgilenen akrabaların çocuğa karşı sabırlı olmaları, çocuğa karşı sabırsız davranıp sık sık çocuğu kısıtlayıp, hayırları çok kullanmamaları  ve çocukla çok fazla yüz göz olmamaları, çocuğu  sık sık tenkit etmemeleri gerektiğini vurguladı. Çocuğun rahat hareket edeceği ortamlar yaratılması, görevlerini  parça parça yaptırmaları, dersleri çocuğun ilgisini çekecek şekilde öğretmeleri gerektiğini kaydeden Psikiyatrist Çöpür,  bu tür vakaların tedavisinde aile terapisi, davranış terapisi, çocuğa psikoterapi, ilaç tedavisi gibi yöntemlerin uygulandığını dile getirdi.

Her sinirli çocuk hiperaktif değildir
Gelişim çağındaki çocukların aileye ya da aile dışındakilere el kaldırma, küfürlü konuşma gibi davranışlar sergileyebildiklerini belirten Psikiyatrist Malum Çöpür,  “Bu gibi durumlardada öncelikle sabırlı olmak ve çocuğun bu davranışının nedenlerini araştırmak gerekir.Aile içinde aksayan  şey ne ise onu düzeltmek gerekir.Çocuğa kızmak ve ya dövmek sorunu çözmez, belki şekil değiştirmesini sağlayabilir. Kuralsız veya kuralların tutarlı olmadığı, kuralların çok katı veya çok gevşek olduğu, aile içinde dirlik ve düzenin olmadığı,  gereksiz kuralların konduğu, kuralları koyan büyüklerin kendi koydukları kurallara kendilerinin uymadığı ortamlarda yetişen çocuklarda bu sorunlar olmaktadır.Çözüm için sorunun nedenlerini tespit edip bu nedenleri ortadan kaldırmak gerekir” dedi.

Çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa...
Özellikle okul öncesinde ve ilk öğretim döneminde ailelerin, çocuklara yemek yedirememe, beslenme bozuklukları yaşadıklarını kaydeden Psikiyatrist Çöpür, ”Yemek konusu özellikle, annelerin en hassas oldukları kanudur. Bu nedenle anneler  çocuk bir öğün az yemek yese telaşlanarak çocuğu yemek yemeğe zorlamaktadırlar. Bazı anneler ellerinde tabak, kaşıkla çocuğun peşinden dolaşmaktadırlar. Bu hassasiyeti fark eden çocuk bir müddet sonra bunu bir ilgi çekme  konusu olarak kullanmaktadırlar. Anne babaların yemek konusunda çocuğu zarlamamaları ve çocuğun  az yemek yemesi durumunda telaşlanmamaları gerekir.

Çalışan anneler, kaliteli zaman geçirmeye önem vermeli
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Mazlum Çöpür, çalışan annelerin çocuklarıyla yeterince iletişim kuramadığını düşünmelerinin yanlış olduğunu dile getirerek, “Annelerin çocukla geçirdikleri zamanın miktarı kadar birlikte geçirilen zamanın kaliteside önemlidir. İşten eve gelen annelerin çocuklarına içten gelen bir ilgi göstermeleri, çocukla konuşmaları, onu dinlemeleri, ona önem verdiklerini hisettirmeleri, çocuğun   düşüncelerine önem vermeleri, yanlış isteklerine mantıklı ve çocuğu kırmadan hayır demeleri gerekir. Çocuk yetiştirmek gerçekten çok zahmetli ve uzun bir  çalışma. Ancak aynı zamandada insanı mutlu eden bir durum. Çalışan, üreten insan her zaman daha mutludur. Çünkü bir  şey üretmek ve bunun  yararını görmek, insana bir işe yaradığı, önemli olduğu duygusunu vermektedir.Bir anne babanın, kendi canından kanından olan bir çocuğu büyütmesi, onun her anını görmesi, onlara içten gelen bir sevgi, mutluluk hissi verdiği gibi yaşamda onlar için bir amaçta  ortaya çıkmış olmaktadır.Bütün zorluklarına rağmen bir çocuk yetiştirmek ve onun başarılarını görmek belkide  insanı en çok mutlu eden şeydir.Çocuk yetiştirirken yaşadığımız zorluklar bizleri yıldırmamalıdır..


alıntıdır.
 
Katılım
15 Tem 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
çok teşekkürler benimde geçen dönemki staj okulumda sorunlu çocuklardan çok vardı...:(
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst