Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Sizin Fobiniz Var mı?

Tepki Skoru
0
Fobi kelimesi sözlükte, "herhangi bir şeyden duyulan nedenli ya da nedensiz aşırı korku ya da kaygı" olarak geçiyor. Kimi fobilerde korkudan çok, bahsedilen şeyi sevmeme, o şeyi görmeye katlanamama durumu var. Aşağıda bazı fobi örnekleri bulacaksınız, size en çok uyan fobi hangisi?

aviofobi: uçuş korkusu                                             belonefobi: iğnelerden korkma

agorafobi: açık yer ya da kalabalık korkusu             emetofobi: kusmaktan korkma

ailurofobi: kedilerden korkma                                 entomofobi: böceklerden korkma

akluofobi: karanlıktan korkma                                 haptofobi: dokunulmaktan korkma

akrofobi: yüksek yerlerden korkma                         herpetofobi: sürüngenlerden korkma

algofobi: acı çekmekten korkma                               hipegiyafobi: sorumluluktan korkma

antropofobi: insanlardan korkma                             higrofobi: yağmurdan korkma

apifobi: arılardan korkma                                         karnofobi: etten korkma                              

araknofobi: örümceklerden korkma                         kinofobi: kopeklerden korkma

astenofobi: güçsüz olmaktan korkma                       klostrofobi: kapalı yer korkusu

astrafobi: simsek korkusu                                         musofobi: farelerden korkma

ataksofobi: düzensizlikten korkma                           pantofobi: her şeyden korkma

ballistofobi: silahtan ya da mermilerden korkma    pirofobi: ateşten korkma

fotofobi: ışıktan korkma                                           fobofobi: korkmaktan korkma

bromidrosifobi: vücut kokusundan korkma                        tanatofobi: ölümden korkma

brontofobi: gök gürültüsünden korkma                   vermifobi: solucanlardan korkma

eisoptrofobi: aynalardan korkma                              zelofobi: kıskançlıktan korkma

elektrofobi: elektrikten korkma                                tomofobi: ameliyat olmaktan korkma

Tepki Skoru
0
araknofobi: örümceklerden korkma
akluofobi: karanlıktan korkma

ata demirerin şarkısındaki hayvanı üstüme attıklarından sonra korkum oluştu...
karanlıktanda içinden öcüler çıkıpta beni yiyecekleri korkusu deilde karanlıkta ne olduğunu bilememe korkusu var bende.aslında buna bilinmezlik korkusuda denilebilir.konuyu açmam gerekirse iskeleden denizede atlayamam çünkü denizin içinde ne olduğunu bilmiyorum bunun gibi bir korku işte umarım anlatabildim :D
bide çok ayaklı hayvanları sevmem hoşlanmam yani hep iğrenç gelirler...

ama ama kırk metre ilerimde tarantula olduğunu biliyim görmesem bile hiç bir kuvvet beni orda barındıramaz direk kaçarım elimde imkan olsa kendimi uzaya fırlatırım o derece bir korku :D:p

Tepki Skoru
0
apifobi: arılardan korkma    
  araknofobi: örümceklerden korkma     

Tepki Skoru
0
ailurofobi: kedilerden korkma
entomofobi: böceklerden korkma
araknofobi: örümceklerden korkma kinofobi: kopeklerden korkma
BEN HAYVANLARDAN KORKUYORUM YAA NE KÖTÜ:(

Tepki Skoru
0
kapalı yer korkusu gecen gun oglumu parka goturdum buyuk br kayıncak vardı üstü kapalıyda yerden 5 m falan uzaktı oglum tutturdu anne ben buna bınecem dıye bındık bendede korku var tabi gözlerimi yumdum oglum dıyor ki! anne gözlerını ac asagıya ındık ay cocuga rezıl oldum vallahi:)

Tepki Skoru
0
valla benim pamuğa ve kağıda karşı gıcıgım var... içim bişey oluyor yırtıldıgında koparıldıgında... hatta dusunsem bile olabiliyor.. ilginç dimi ama gerçek...:D teşekkür..

Tepki Skoru
0
klostrofobi: kapalı yer korkusu
bu korkular depremden sonra oldu
bi de küçükken köpek koşturmuştu beni bu da ondan sanırım
kinofobi: kopeklerden korkma

Tepki Skoru
0
herpetofobi: sürüngenlerden korkma( korktuğum sürüngenlerde var tabi ama benm çok iğrendiğim ve ilk aklıma gelen maalesef tırtıl oluyor :(yazarken bile tüylerim diken diken!! küçükken ağaçtaki meyveyi zıplayıp almaya çalışırken elimde ezilmiş bir tırtıldan dolayı :(:( )
araknofobi: örümceklerden korkma( buda yine tırtıl olayı gibi!!düşmemek için elimi koyduğum duvardaki örümceğin elimde ezilmesi yüzünden ıyyy :(:( )
musofobi: farelerden korkma ( görmeye bile tahammül edemiyorum inşallah onlarla tensel bi temasımız olmaz hiçbir zaman)

Tepki Skoru
0
entomofobi: böceklerden korkma
aviofobi: uçuş korkusu
klostrofobi: kapalı yer korkusu
akrofobi: yüksek yerlerden korkma
ALLAH'IM NE KORKAKMIŞIM

Tepki Skoru
0
kinofobi: kopeklerden korkma
çok korkuyorum bağlı bile olsa direk kaçıyorum
atlar falan üstüme ayy yer beni valla..

Tepki Skoru
1
apifobi: arılardan korkma valla arı sokmasından çok korkuyorumm hem kaçtığımdan henüz arı sokmadı:D:D:D:D

belonefobi: iğnelerden korkma Bir öğretmen olarak utanıyorum ama ne yapıyım kan aldırmaktan nefret ediyorum ve korkuyorum...Çocukların yanında belli etmiyorum ama korkusuz bir şekilde verebiliyorum:D:D:D:D

Tepki Skoru
0
arakrofobi: yüksek yerlerden korkma aknofobi: örümceklerden korkma brontofobi: gök gürültüsünden korkma ay ne çok korkum varmış benimde

Tepki Skoru
0
bende de yalnız kalma korkusu var, cevremde illa birileri olmalı ..ama bunun tıp dilindeki karsılıgını bilmiom :)

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle