Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için öneriler

Katılım
27 Haz 2006
Mesajlar
500
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Sigarayı bırakmak isteyenlerin karar verme, hazırlanma ve devam etme aşamalarından geçmesi gerektiği bildirildi.

Sigarayı bırakmak için kişinin önce karar vermesi ve bırakma nedenlerini bir kağıda yazması gerekiyor.

Sigaraya tekrar başlanmak istendiğinde bu notların okunması önerilerek, "Sigarayı bırakmanın ne kadar zor bir iş olduğu" fikrinden vazgeçilmesi gerektiği bildiriliyor.

Kişinin sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemesi, bu tarihe kadar elindeki sigara paketi tamamen bitmeden yeni bir paket almaması, yanında çakmak taşımayı bırakması ve sigarayı bırakma tarihine kadar kül tablasının boşaltılmaması öneriliyor.

Sigarayı bırakmaya hazırlanan kişinin bırakma tarihinden bir gün önce içebildiği kadar çok sigara içmesi, aile, arkadaş ve sevdiği herkese sigarayı bırakacağını ilan etmesi tavsiye ediliyor.

Sigaranın bırakılacağı günde kişinin elinde kalan tüm sigara paketlerini, kibritleri ve çakmakları çöpe atması, kül tablalarını boşaltması istenen sitede, "Sürekli, sigara içmemekle kazanacağınız şeyleri düşünün. Devamlı bir şeylerle meşgul olun. Sinemaya gidin, tiyatroya gidin, uzun yürüyüşler yapın. Dişçiye gidip dişlerinizi temizletin" deniliyor.

Sigarayı bırakan kişinin ilk ve sonraki günlerde sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bulunması istenerek, şu önerilerde bulunuluyor:

"Günde yaklaşık 4 litre su için. Kahve ve alkolden de kaçının. Elinizde sizi oyalayacak kalem veya başka bir şeyler tutun. Düzenli olarak egzersiz yapın. Sigara içenlerin yapmakta zorlandığı aktiviteleri yapmaya çalışın. Dış görünüşünüze çok önem verin. Bol bol aynaya bakın. Kimsenin evinizde sigara içmesine izin vermeyin."
 
Katılım
8 Ağu 2006
Mesajlar
4
Tepki Skoru
0
Puanları
0
ayrıca geçen gün eşimin izleyip bana aktardığı bir yöntem daha var. Patlıcan suyu belli miktarda nikotin içeriyormuş. Sigarayı bırakanlar her gün patlıcanın suyunu içtikleri zaman daha kolay bırakabiliyorlarmış.
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst