Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

ŞİDDET İÇEREN PROGRAMLAR KALDIRILSIN

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Tepki Skoru
47
Arkadaşlar Kampanyamıza katılmak için lütfen önce "Neden kaldırılsın" sorusunu cevaplayın ve altına "isminizi" yazın.Bu iki kurala uymayan mesajlar silinecektir.İlginiz İçin Teşekkürler...

Tepki Skoru
0
Siddetin Kaldirilmasi Icin Bir Neden Yazilmasina Gerek Bile Yok Aslinda. Sokaklara Bakmak Yeterli Olacaktir. Ama Biraz Acmak Gerekirse. 4-18 Yasindaki Cocuklar Ve Gencler Her Zaman Kendilerine Model Arayisindadirlar. Vu Bu Siddet Iceren Filimlerdeki , Dizilerdeki , Hatta Cizgi Filimlerdeki Kahramanlari Kendilerine Model Almaktadirlar. Ve Bunun Sonucu Olarak Her Cocuk Potansiyel Birer POLAT ALEMDAR , ÇAKIR , KOSOVALI vs vs vs Olarak Buyuyor. (ismim MUSTAFA ERİŞKİN)

Ayrica Bir Aciklama Yapmak Istiyorum:

Siddet Iceren Yayinlarin Kaldirilmasini Beklemek Kesinlikle Birer Hayaldir. Bunu Saglayamayiz. Bunun Bir Imkani Oldugunu Dusunmek Bile Cok Sacmadir. Bizim Amacimiz Bu Yayinlarin Kaldirilmasi Saglamak Degil Ailelerin En Azindan Cocuklarinin Yanlarinda Bu Tur Filmleri Ve Dizileri Cocuklarinin Yanlarinda Izlememeleri Ve Cocuklarina Izlettirmemeleri Olmalidir...

Gunumuze Baktigimizda Goruyoruz Ki Aileler 3-5 Yasindaki Cocuklarinin Yaninda Bile Bu Tur Siddet Iceren Filimleri Seyretmekten Cekinmiyorlar. 4 Yasindaki Bir Cocuga Dogum Gunu Hediyesi Olarak Oyuncak Silah Aliyorlar. Dukkanlar Kurusıkı Silah Alana Çakı Hediye Ediyorlar. Ve Bu Silahlar Ufak Bir Maliyete Gercek Kursun Atiyorlar. Yakinda Sakiz Alana Silah Hediye Edilecek.

Seyredilen Bu Filim , Dizi Karakterleri Toplum Tarafindan Cok Seviliyor. Onlara Birer Kahramanmislar Gibi Davraniliyor. Bunu Goren Cocuklar Toplum Tarafindan Takdir Edilmek Icin Onlari Model Aliyorlar Ve Onlarin Yaptiklarini Yapip Onlar Gibi Konusmaya Calisiyorlar... Simdi Sucun Cogunun Kimde Oldugunu Soruyorum Sizlere. TV Programlari Mi TOPLUM Mu?

Millet Olarak Siddeti Bu KAdar Sevmeseydik Belki Bunlarin Hic Biri Olmayacakti...

Demek Istedigim Hedefimiz Siddet Iceren Programlari Kapattirmak , Yasaklatmak Yerine Hedef Kitlesi 3-18 Yas Aileleri Olan Yayin Organlarini Bularak Bu Organlarin Aileleri Bu Konuda Bilinclendirmesini Saglamak Olmalidir...

Yazimi Okuyan Herkeze Tesekkurler...

Tepki Skoru
0
Arkadaşlar başıma gelen bir şeyi söyleyim.Sanırım bu kampanyanın önemini o zaman daha iyi anlayabiliriz.

Staj yaptığım okulda iki öğrencim çocuksu tartışıyorlar.Bir tanesi diyorki sen bana bişey yapamazsın çünki ben polat alemdarım diyor:exclamation: inanın çok şaşırdım.Hemen çocukların ilgisini başka bir yere çekmeye çalıştım.Şiddet içerikli programların özellikle çocukları ne kadar etkilediğini biliyoruz.Bilinen bir örnek daha vereyim.Kendini pokemon sanan bir çocuk evin balkonundan atladı.

O yuzden butür programların kaldırılmasına yönelik kampanya ilk önce biz eğitimcilerin görevidir.Bununla ilgili ne yapabiliriz.Bir arkadaşımızın tavsiyesi vardı öncelikle velilere anlatmalıyız bunları.Sonrada ilgili mercilere şikayet dilekçesi gibi bir dilekçe şeklinde başvurabiliriz.

Katılımlarınızı bekliyoruz...

Emeği geçen geçecek herkese teşekkürler...

(Mustafa Yeşilöz...)

Tepki Skoru
0
Staj yaptığım okulda inanılmaz bir olaya tanık oldum ve durumun ciddiyetini açıkca görmüş oldum.çocuklar evcilikte kullanılan oyuncak bıçakları bellerine takıp dolanıyor,birbirlerine tehdit yağdırıyorlardı.beynimden vurulmuşa döndüm.ne hale geldik.ufacık masum çocuklarımızın bile beynine şiddeti soktuk.çocuklar tehdidi de şiddeti de bilmez peki nerden öğrendiler?cevap gözler önünde...artık dur demek zorundayız yoksa geleceği düşünmek istemiyorum ve şiddet içerikli programlara artık son verilsin diyorummm...
(ceyda yılmaz)

Tepki Skoru
0
bence bu tip örnekleri o kadar çok artırabiliriz sınıfımıza kalem getirmiş bir velimiz elime aldığımda gördüğüm şey beni çıldırttı örümcek adamın resmi tüm kalemi kaplıyor biz kaldırılsın desek de bu işten çok ciddi paralar kazanan insanlar var tekrar söylüyorum ilk olarak veliler bilinçlendirilmeli....(tugba)

Tepki Skoru
0
bencede şiddetin kaldırılması için bi neden aranmamalı size katılıyorum arkadaşlar ancak değinilmesi gereken bir diğer noktada aile içi şiddettir çocuğun ilk eğitim yeri aile ve çocuk şiddetle orada tanışıyor sonra tüm programlar bu konuyu işliyor çocukta şiddetin normal bişey olduğunu düşünüyor ve bi şekilde kalıcı bir davranışa dönüşüyor bu yüzden en önemlisi AİLENİN EĞİTİMİ SONRA KANAL SAHİPLERİNİN VİCDANI
(ZEHRA NUR)

Tepki Skoru
0
daha once de soyledigim gibi siddet programlarini kaldittiramayiz. ne yaparsak yapalim bu boyledir. yapabilecegimiz tek sey siddetin cocuklara ulasmasini engellemek. bu noktada butun yuk ailelere dustugu icin hedef kitlemiz aileler ve ailelere yayin yapan kuruluslar olmali. aileleri bilinclendirmek icin bu konuda bilgisi ve arastirmasi olan kisiler olarak ailelere yayin yapan kuruluslara gondermek amaciyla bir yazi hazirlamaliyiz.

bu yazilari site adminlerine , forumlarda ilgili yerlere postalayarak ailelerin okumasini saglamaliyiz... ilk asamada internet uzerinden yaymali daha sonra da eger gereken ilgiyi gorurse (ki goreceginden eminim) medya organlarina da postalamaliyiz.

bu asamada site adminleri ile konusma ve forumlara yazma kisminda gorev almaya talibim. Tabii ki sadece benim gorev almamla olmaz bu is. ne kadar cok kisi bu yazilari girdigi sitelere ve bu sitelerin adminlerine postalarsa bu bilgilerin yayilmasi o kadar hizli ve o kadar etkili olur.

ama bunun olabilmesi icin en azindan 8-10 kisi toplanip (ya da ayri ayri) bu konu hakkinda genis capli arastirma yapip sonradan bu arastirmalari birlestirip bilgi yonunden zengin , her kesimden insanin anlayabilecegi turden bir yazi hazirlamaliyiz...

Mustafa ERİŞKİN

Tepki Skoru
0
Şiddet içerikli programlar kaldırılsın, çünki bizim çocuklarımızın zihninde olumsuz gelişmelere neden olmakta. Sizler bunların bihayli farkında insanlarsınız. Ancak bişeyin daha farkında olmalıyız. Yayın olarak bakıldığında gerçek hayatta canice öldürülmüş birinin yayını dikkati çekmemektedir. Ancak bunlar film yada dizi olduğunda bunlar yani aynı şiddet içeren olay öyle bir sunuluyorki sanki herkesin yapması gereken yada yaptığında onu toplumda daha güçlü kılan birşeymiş gibi sanılıyor. Olmadığı ise çok açık. Bunların sadece bir film olarak izlenmesi ve sadece o ana ve sadece karakterlere yada olaylara bağlı olduğu yani sadece ekranda sunulan bir film yada dizi olduğunun unutulmaması gerekir. Ancak bu böyle olmamaktadır. Yani şöyle bi çevrenize bakın ve Memlekette Büyük yüzük Siyah takım elbise ve beyaz gömlek satışında ki artışa bi göz atın. Bunlar zaten iş bulamayan yani parası olmayan genç insanlar için çok iyi bir alternatif olarak görünmektedir. Olmadığını anlatmak çok güç. Bu sebeple bunu doğuran etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bununda nasıl yapılacağı sosyologların işidir. Ancak şahsi kanaatim bu tarz yayınların kaldırılması yönündedir.

Mehmet

Tepki Skoru
0
Merhabalar,Bu yazismaya USA'dan katiliyorum..Benimde 5 yasinda bir oglum var.En son 20 gun once Turkiye'de bulunduk..Televizyonda kanallar gercekten dehset vericiydi..Bu icinde oldugunuz durumun ne kadar korkunc oldugunu gormek icin kesinlikle disardan bakmaniz gerektiginide dusunuyorum..Bu gercekten ciddi bir problem..Bir programda, kahraman diye adlandirilan bir sahis, Baska bir adamin kafasini kesiyor ve bunu ailecek izliyorsak..Yazik bize..Ben Turkiye'ye donersem evime Tv almiyarak ancak bu sorunun onune gecebilecegimi dusunuyorum..Tabi cevresinden ne kadar etkilenir o malum!

Bakin burda boyle programlar yok.Burdada karsi ciktigim cok fazla magic hayal perest olmalari..ozellile super hero lari cok fazla gundeme getiriyorlarkibu ayrica bir konu olur sanirim...
Saygilar..

Tepki Skoru
0
NEDEN KALDIRILSIN?
ÇOK BASİT ASLINDA,İNSAN HAYATINA ÖNEM VERİYORSAK ŞİDDET HAYATIMIZDA OLMAMALI.ÇÜNKÜ HERŞEY İLK ÖNCE ÖZENTİ İLE BAŞLIYOR.ANNE VE BABALAR HEDİYE OLARAK ÇOCUKLARINA OYUNCAK SİLAH ALDIKLARI SÜRECE İŞİMİZ ZOR...HEM DE ÇOK ZOR.
ÖZLEM ERDOĞAN/ANTALYA

Tepki Skoru
0
NEDEN KALDIRILSIN?
ÇOK BASİT ASLINDA,İNSAN HAYATINA ÖNEM VERİYORSAK ŞİDDET HAYATIMIZDA OLMAMALI.ÇÜNKÜ HERŞEY İLK ÖNCE ÖZENTİ İLE BAŞLIYOR.ANNE VE BABALAR HEDİYE OLARAK ÇOCUKLARINA OYUNCAK SİLAH ALDIKLARI SÜRECE İŞİMİZ ZOR...HEM DE ÇOK ZOR.

ÖZLEM ERDOĞAN/ANTALYA

Tepki Skoru
0
Neden?
Gazeteleri açalım bakalım , tv Haberlerini seyredelim.... Okullarda şiddet ;hemen hergün türkiye'nin herhangi bir yerindeki okulda çıkan şiddet haberleri ve aslında haberlere geçemeyen benzer yüzlerce okullardaki şiddet.Önceden bu okullardaki şiddet genelde idarecilerin,öğretmenlerin öğrencilerine uyguladığı şiddet mevcuttu ama artık durum öyle değil.Artık , bir çok arkadaşında burada yazdığı gibi Polat Alemdarlar,Çakırlar,vb. film karekterleri çoğaldı okullarda.Birde uyuşturucu kullanma yaşı da maalesef ilköğretim yaşlarına kadar düştü.Tam ergenlik yaşlarının yaşandığı ilköğretim çağı çocukları kendilerini kanıtlama, "ben de varım" mesajı vermek kendini kabul ettirmek,kendisinin dinlendiğini bilmek-önemsenmek bu yaştaki çocuklar için çok önemlidir.Eğer aile gereken ilgiyi çocuğuna bu yaşlarda göstermediği takdirde de işte bu bahsettiğimiz şiddet kendini okullarda, okul çevrelerinde kendini göstermekte. Eeee sonra.... Sonrası bizlerde burada şiddet içeren proğramlar kaldırılsın diye forumlar düzenleriz. Çocuğuna iyi bir eğitim veren,çocuğunu önemseyen ebeveynler zaten bu tür proğramları çocuklarına seyrettirmiyor ki veya en azından çocuğuyla birlikte seyretmiyor.
Birtan TERZİAHMETOĞLU / Safranbolu

Tepki Skoru
0
selam,
artık normal hayatta şiddet içerikli programları izlemek vazgeçilmezlerimiz arasında oldu. sokakta adam öldürseler yada birini dövseler sanki tv karşısında bir film seyrediyormuşuz gibi geliyor. kimse ayırmaya, "kardeşim sen ne yapıyorsun"demeye çalışmıyor.eğer bu tür programlar kaldırılmazsa çocuklarımız ve dolayısıyla toplum önlenemz bir çıkmazın içine girmiş demektir.
ayrıca şiddet içerikli programların kaldırılması gerektiğini herkes söylüyor. fakat icraat pek yok. sanırım bu biz türklerin özelliği durumuna geldi. yani bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın hesabı kimse ses çıkarmıyor. am konuşmaya gelince ahkam kesiliyoruz.
ben diyorum ki bu konuda imza kampanyası falan yapılsa, basında sesimizi duyursak. reklamlr, afişler hazırlansa daha etkili olunmaz mı?hep beraber ciddi ciddi düşünelim?
sureyba

Tepki Skoru
0
Kaldırılsın! TABİİ Kİ! :(
  ÇÜNKÜ;  :pÇOCUKLARIMIZ GÜLSÜN İSTİYORUM!
              SEVGİYLE BİRBİRİNE BAĞLANSINLAR, KARDEŞLİK OLSUN İSTİYORUM!
           :4:BÖYLELİKLE İLERİ GİDERİZ!

BU DEDİKLERİM KAVGA, ŞİDDETLE OLMAZ!
                               EVET KALDIRILSIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Selçuk Aydın

Akademisyen
Yönetici
Tepki Skoru
47
Arkadaşlar Lütfen isminizi ve soy isminizi yazınız...

Tepki Skoru
0
çocuğum yok ama öğrencilerim var.dün 3 yaşındaki öğrencim arkadaşının üstüne yastığı koydu ve boğmaya çalıştı.aile böyle birşey öğretmiyordur tabi.ama o zaman nerden öğreniyor dersiniz?başka bir öğrencimin ağzında hep "kan akıtıcam" cümlesi var.bu tür cümleleri hep tv den duymuyormuyuz?bence kesinlikle bu tür programlar kaldırılsın.Asuman

Tepki Skoru
0
SİZLERLE AYNI FİKİRDEYİM ARKADAŞLAR.ÇOCUĞUMUN GELECEĞİNDEN ŞÜPHELİYİM BÖYLE GİDERSE.ARTIK DUR DEMENİN ZAMANIDIR.ALAKASIZ KİŞİLERİ BELİRLİ YERLERE GETİRİRLERSE DURUM AÇIK.

Tepki Skoru
0
MESELA ÇOCUK PROGRAMLARINI DENETLEYENLER KİMLER ACABA.BİZLER BOŞUNAMI OKUDUK.
İLKNUR

Tepki Skoru
0
Birde aksi gibi cocuklar bu tur programlara daha eyilimli oluyor neden acaba? Baska seyleri ogretmek icin anamiz agliyor :)
Humeyra Uyar

Tepki Skoru
0
arkadaslar yeterince neden kaldirilmasi gerektigini konusmadik mi? ben derim ki elimizden geldigince birseyler yapalim. ilk mesajlarda neler yapabilecegimizi yazmistim. sizin de aklinizda birseyler varsa yazin. ben derim ki bu kadar kotu birseye karsi duzeltmeye bir yerden baslayalim. umarim gerisi gelir...

yardim etmek isteyenler ö.m. ile ya da buradan bildirsinler ve baslayalim artik siddetin karsisinda durmaya...

Mustafa ERİŞKİN

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle