Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Ses Geliyor Tak Tak, Nerden Geliyor Bak

Nihal EROĞLU

YÖNETİM EKİBİ
Yönetici
Tepki Skoru
25
Etkinlik Adı - İçeriği: Ses Geliyor Tak Tak, Nerden Geliyor Bak (Ritim, Tahmin, Ses, Hızlı-Yavaş)

Etkinliğin Çeşidi: Sanat , Oyun , Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük ve Küçük Grup)

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
B G : K : Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
(Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.)
S D G : K : Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. (Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar.)
S D G : K : Kazanım 7: Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler. (Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir.)
M G : K : Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Bedenini, nesneleri ve vurmalı çalgıları kullanarak ritim çalışması yapar. )

MATERYALLER : Ritim çubukları, kutu, boya kalemleri, kâğıt, ağaçkakan ses kayıtları

SÖZCÜKLER : Ağaçkakan, ritim sopası

KAVRAMLAR : Hızlı-Yavaş

ÖĞRENME SÜRECİ
• Sınıfa kapalı olarak getirilen kutunun içinde ne olabileceği hakkında sorgulama başlatılır.
• Tahminlerden sonra kutunun içindeki ritim sopaları çıkarılır ve çocuklara dağıtılır.
• Çocuklara ritim sopalarını kullanarak ritim oluşturmaları için rehberlik edilir. Örneğin, hızlı- yavaş.
• Çubuklarla “tak-tak” sesi çalışılır. Tak tak sesini neyin çıkarıyor olabileceği sorulur.
• Ağaçkakanların ağacı gagalarken çıkardığı ses dinletilir, çocukların ritim çubuklarını kullanarak bu sesi çıkarmaya çalışmaları desteklenir.
• “Uykuda rahatsız olan ağaç” çalışması yapılacağı söylenir.
• Tüm çocuklar ağaç olur ve gece uykusuna yatarlar. Gece uykuda rüya görürler ancak sabaha karşı onların üzerine tek tek konan ağaçkakanın gagalamasından rahatsız olup uykularından uyanırlar.
• Çocuklar uykularında neler gördüklerini resimlerler.
• Resimler sınıfta çocukların göz hizasında bir yere asılarak sergi yürüyüşü yapılır. Her çocuğun yaptığı resmi arkadaşlarına anlatması sağlanarak resimler değerlendirilir.

DEĞERLENDİRME
• Kutunun içini neden göremedik?
• Kutunun içinden ne çıktı?
• Oyunda kimler ağaç oldu?
• Kutunun içinden ne çıkmasını isterdiniz?
• Uyuyabilmek için ne yaparsın?
• Ağaçkakan kuşu nasıl ses çıkartır?
• Daha önce ağaçkakan gördünüz mü? Nerelerde?
• Sopalar dışında sınıfımızda başka hangi materyalleri kullanarak ritim tutabiliriz?

AİLE KATILIMI
• Ailelerden çocuklarıyla birlikte evlerindeki istedikleri bir materyali kullanarak ritim oluşturmaları istenebilir.

UYARLAMA
Sınıfta ortopedik yetersizliği olan çocuk varsa; fiziksel yardım sağlanabilir.

ÖNERİLER
• Ritim sopaları ile çocukların serbest ritim çalışması için fırsat verilebilir.
• Ritim çubuğu temin edilemezse tahta kaşık kullanılabilir.
• Çocuklar, ağaçkakan olarak doğaçlama ritim oluşturması için desteklenebilir.
• Sergi yürüyüşü yaparken her resmin önünde yeterli sürede durulmalı ve o resim hakkında çocukların fikirleri alınmalıdır.

"T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Etkinlik Kitabından alıntıdır."

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.