Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

Sanat etkinliğinde ne yaptırabilirim?

Tepki Skoru
0
Arkadaşlar sınıfta sanat etkinlikleri ile ilgili sıkıntı çekiyorum.Henüz makas kullandırmıyorum ve çocuklar ne kadar istekli olsalarda bir kısım öğrenciyi hala makas kullanabilecek düzeyde görmediğim için bu güne kadar bekledim ve makasa hazır hale getirmek için uğraştım..Kullandırmamakta inat ettim ama haftaya makasa başlayacağım.Şimdi makas olmayınca yapılabilecek etkinlikler de daha sınırlı kalıyor.Oyun hamuru,yırtma yapıştırma,yuvarlama yapıştırma,serbest boyama,oyun hamuru,katlama etkinlikleri yaptırdım.Bunların dışında aklınıza gelen bir şey var mı acaba,ya da bunlarla ilgili de olsa farklı bir fikriniz varsa benimle paylaşabilir misiniz acaba...?Şimdiden çok teşekkürler..Bir de sınıfta 2,3 tane çocuk hala 1,2,3 ü tam olarak öğrenemedi..Özel ders verir gibi de ilgilendim ve her gün ilgileniyorum..Çocuklardan birinde dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum,ama biraz daha özel ilgilenip ve deneyip,o şekilde ailesi ile konuşmak istiyorum.hikaye etkinlikleri ve parmak oyunlarında da çok problem yaşıyoruz o çocukla..Bugüne kadar 1 tane hikayeyi bile dinlediğini düşünmüyorum...Ya da dinleyemiyor..Öbürü de 4buçuk yaşında 6,7 ay önce babası vefat etmiş,onun da etkinliklere ilgisi çok zayıf ama oyun etkinliklerine katılıyor..Sınıfta masa,sıra altlarına saklanıyor(bana oyun yapıyor sanırım.)Öbür çocuğu anlatırsam bitmez.Onunla problemimiz çok:) Bana herhangi bir öneride bulunmak isteyen arkadaş olursa seve seve dinlerim..

Tepki Skoru
0
sulu boya ile sebze baskıları yaptırabilirsin ki çocuklardan bir anda yetişkin gibi kesmesini bekleyemezsin zamanla öğrenecekler ki bu beceri ve hazır bulunuşluluklada ilgili bişey bazı çocuklarlar 1 yıl boyunca özel olarak ilgilensen bile öğrenemeyebiliyorlar. daha 1 ay oldu dur bakalım. 1,2,3 değil benim öğrencilerimin arasında 1 i bile tam olarak öğrenemeyenler kırmızıyı bile yeni öğrenenler var. benimde hikayeyi dinlemeyenle hatta beni bile dinlemeyenler var. allah hepimize kolaylık versin

Tepki Skoru
0
Teşekkür ederim,tabiki de yetişkin gibi kesmelerini beklemiyorum:) Zaten denetmedim bile ama şu anda makasla kesmeyi öğrenmeye müsait olmayan çocuklar var(kas becerileri açısından)onu kastettim ve de en azından çocukların o makaslarla birbirlerine vurmaya kalkmayacaklarına ya da oyun oynamayacaklarına biraz daha inanmalıyım,bu arada ben suluboyaya bile geçmedim daha,pastel boyaya geçeli 1 hafta oldu..Basamakları sindire sindire çıkmalarını istiyorum..Ve Bir şeyi iyi bir biçimde öğrendiklerine inanmadan yeni bir şeye geçmek istemiyorum..Uygulamada sabırlı olsam da içten içe sabırsızım demek ki bunu farkettirdiğin için sağol:)Önerilerin için de teşekkür ederim..allah hepimize sabır,kolaylık ve kazasız belasız bir öğretmenlik hayatı nasip etsin..

Tepki Skoru
0
amin arkadaşlar valla size çok katılıyorum...
allah hepimize kolaylıklar versin.bende daha makasa başlamadım bi kere denedim,geçen hafta içinde. nasıl olduklarını görmek için baya kötü olanlar vardı:D.bende dramaqueen gibi sanat etkinliklerinde biraz yavaş ilerliyorum sanırım:)sabırlı olmak gerek kesinlikle:)ama arkadaşım sana bi tavsiyem ailelerle konuş, çocuklara makas ve kağıt versinler evde sadece boş gazete kağıtlarını falan kessinler. daha sonra çocuklardan (tabi aile katılımıyla) gazete dergi ... gibi şeylerden gördükleri beğendikleri resimleri kesip sana getirmelerini söyle:)umarım faydasını görürsün...kolay gelsin

Tepki Skoru
0
Çok iyi fikir Özgehancım teşekkür ederim..Hemen ailelerle konuşayım yarın:)

Tepki Skoru
0
Ben de velilerle konuşup evde makas ile daire , çizgi kesme çalışmaları yaptırmalarını söyledim.Ayrıca grapon kağıdından buruşturup yapıştırma tekniği ile etkinlikler yaptırabilirsin,parmak boya ile el baskısı çalıştırabilirsin.

Tepki Skoru
0
aslında bende daha kesme tekniğiyle bişey yaptırmadım ama birkaç kez daire çizip kesme çalışmları yaptırdım. ayrıca ailelerinede not yazıp gönderdim hergün kağıt kesme çalışmalrı yapmalrını ve bunlarıda bana göndermelerini istedim. her gün getiren öğrenciler olduğu gibi hiç getirmeyen kesmeyen öğrencilerimde var. umarım zamanla düzelecektir hepimize kolaylıklar

Tepki Skoru
0
Bizimkilerin aileleri de pek bilinçli değiller..Ben biliyorum şimdi eve ödev gibi veririm anneleri,ablaları oturur yapar,kimi kandıracaklarsa:)Yanlarında bir şey soruyorum,kopya vermeye kalkanlar oluyor,çok komik oluyor gerçekten de bazıları:) Eğitim şart,önce velileri eğitmek gerekiyor kesinlikle..Bugün sınıfta 6 çocuk vardı ve ben de fırsat bu fırsat sayıları öğreteyim dedim,tam 45 dakika boyunca 1,2,3ü öğretemedim,altından girdim üstünden çıktım,yok yani..psikolojik baskı yapsam da hani öğrenemiyor desem tamam diyeceğim ama çok sabırlı davranıyorum ve anlayışlıyım..1,2,3 diye kitaptaki resimleri sayıyoruz,belki 10 kere arka arkaya tekrar ettim,1 dakika sonra sordum 5,7,8 dedi yine..Ben de artık kızmaya başladım benim ağzımdan hiç 4,5,6,7,8,9 duydunuz mu diye(duymuş oldular,al bi de burdan yak:) )..Ben size 1,2,3 den başka bir sayı öğrettim mi diye söylenir gibi oldum yine tuttum kendimi,onlar alınmıyorlar ben kızsamda ama ben sevmiyorum bağırıp çağırmayı,gerçi kim sever di mi ama:)

Tepki Skoru
0
arkadaşım zaten çoçuktan bilmediği şeyi 1 günde öğrenmesini bekleme bir ayda veriyoruz bunları hep pekiştir anlayacaklardır.Eminim çocuklar sıkılmışlardır üst üstte tekrardan bunu güne yay tekrar et faydasını göreceksin sana kolay gelsin... gerçi bize teftişe gelen müfettiş artık sayı yazma yok dedi nesnelerle uygulayacakmışız ama programda var ya programı iyi okumadı yada neyse bizde bunun derdine düştük ne yapacaz diye

Tepki Skoru
0
makas tutma da kalem tutma gibi çocuğun küçük kasları geliştikçe yaptığı becerilerden biridir. küçük kaslrı geliştirmek için başta oyun hamurları ile oyun olmak üzere sınıfın ortasına küçük nesneler(fasulye-nohut taneleri gibi) atıp toplatmak da çok yararlı oluyor denemenizi tavsiye ederim. ayrıca makasla kesmeye başlamadan makası tutarak ritmik bir şekilde açıp kapatma denemeleri yaptırabilirsiniz. ancak o arada çocuklara çok dikkat etmeniz gerekir çocuklar makasları birbirlerine tutarak yanlış bir davranışta bulunabilirler.
çizgi ile belirtilen yerden kesme çalışmalarını düz çizgilerle başlamanız ve faaliyeti daha zevkli kılmak için makası direksiyona çizilen çizgiyi de yola benzeterek yoldan sapanlara trafik polisi olarak ceza kesceğinizi söylemeniz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
başarılar diliyorum....

Tepki Skoru
0
dramagueen çok sabırsız gördüm seni:) daha 4,5 yaşındaki bir çocuk helede hiç eline makas almadıysa ne yapsın ancak öğrenicek
öğretmenlik=sabır demek
empatik süpersin çok güzel ve olumlu bir fikir:)

Tepki Skoru
0
emınım yapmıssındır ama dıger arkadaslarında soyledıgı gıbı katlama,yuvarlama teknıklerını kullanabılrsın.aayrıca baskı calısmalarıda sana zaman kazandırı,artık malzemede senın işini görür herlde.kolay gelsinnnnnnnnnnnnnnnn :)

Tepki Skoru
0
deep' Alıntı:
arkadaşım zaten çoçuktan bilmediği şeyi 1 günde öğrenmesini bekleme bir ayda veriyoruz bunları hep pekiştir anlayacaklardır.Eminim çocuklar sıkılmışlardır üst üstte tekrardan bunu güne yay tekrar et faydasını göreceksin sana kolay gelsin... gerçi bize teftişe gelen müfettiş artık sayı yazma yok dedi nesnelerle uygulayacakmışız ama programda var ya programı iyi okumadı yada neyse bizde bunun derdine düştük ne yapacaz diye
geçen yılda teftişe gelen müfettiş demişti çocukların sadece neslerle matemetiği öğrenmeleri gerekitğini mesela 1 kalem 1 kalem daha 2 kaleme eder gibi örneklerle öğrenmelirini sağlamam gerekitğini söyledi. sayıları,satır kavramlarını zaten ilköğretimde öğreneceklerini söylemişti. ama bu yıl planlarda ve programda olduğu için uygulamaya çalışıyorum.

ayrıca arkadaşım teker teker ver 1,2,3 değilde 1 i iyice öğrensinler.sonra 2 ye geç. makasla kağıt keserlerkende yavaş yavaş ham ham diyerek veya aç kapa ,aç kapa diyerek kesmelerini sağlamaya çalış yavaş yavş kestikleri için daha başarılı olacaklardır.

Tepki Skoru
0
Arkadaşlar tüm fikirleriniz için çok teşekkür ederim..Ama bu arada yanlış anlayanlar var sanırım ya da ben yanlış anlattım.Makasa geçmedim zaten,yani 4,5 yaşındaki çocuğa makas tutturmaya çalışmıyorum,Tek derdim 1 aydır çeşitli etkinlikler yaptırıyorum ama çocuklar makas için çok hevesliler doğal olarak ben de hala makasa başlamayı düşünmediğim için makas öncesi ilgilerini çekecek başka etkinlikler yaptırmak istiyorum bu arada makasa da hazırlamak istiyorum onları..Sayıları da teker teker öğrettim ve de öğretiyordum ama tek bir şey problem oldu,orada belki benim hatam var ama benim de elimden bir şey gelmedi,öğrenmekte problem çeken çocuğun sınıfa geleli 1 hafta olduğunu gözden çıkardım ve 1,2,3ün üzerinde ayrı ayrı duramadım,doğal olarak vaktim olmuyor onunla özel olarak ilgileneyim,Ama karar verdim,okuldan sonraları ailesine yarım saat onu geç almalarını söyleyeceğim ve teker teker ona sayıları 3 'e kadar öğreteceğim..1,2,3ü yarım yamalak öğrenen diğer 2 çocuğu da olmazsa onunla beraber yarım saat fazla tutarım.Daha ne yapabilirim ki..Ailesiyle konşacağım özel olarak ilgilensinler diye,eve etkinlikler vereceğim..Yani benden kurtuluş yok,öğretmeden bırakmam,gerekirse dönem sonuna kadar uğraşırım ama ben de öğretme konusunda inatçıyım..Zaten işimiz o değil mi :)

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle