GÜNLÜK PLAN
OKUL:...................... İLKÖGRETİM OKULU
TARİH:01/03/2010
PAZARTESİ
AMAÇLAR VE KAZANIMLAR
PSİKOMOTOR ALAN
Amaç 1.Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme.
Kazanımlar
7Belirli bir yüksekliğe çıkar.
8.Belirli bir yüksekliğe tırmanır.
9.Tırmanılan yükseklikten uygun şekilde iner.
10.Belirli yükseklikten atlar.
13.Araç kullanarak koordineli ve ritmik hareketleri yapar.
14.Atılan nesneleri yakalar.
15.Nesneleri belirli bir mesafedeki hedefe atar.
SOSYAL-DUYGUSAL ALAN
Amaç 4. Kendi kendini güdüleyebilme.
Kazanımlar
1.Kendiliğinden bir işe başlar.
2.Başladığı işi bitirme çabası gösterir.
Amaç 11.Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme.
Kazanımlar
1.Estetik bedensel hareketlerle yürür ve dans eder.
2.Özgün şiir ,öykü,şarkı vb söyler
BİLİŞSEL ALAN
Amaç 7.Nesne ,durum ya da olayları çeşitli özelliklerine göre sıralayabilme.
Kazanımlar
1.Nesneleri büyüklüklerine göre sıralar.
2.Sıralanmış nesne grubu içinde nesnenin yerini gösterir.
3.Sıra bildiren sayıyı söyler
DİL ALANI
Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme
Kazanımlar
1.Sesin kaynağını söyler.
2.Sesin geldiği yönü belirler.
Amaç 8. Görsel materyalleri okuyabilme
Kazanımlar
1. Görsel materyalleri inceler.
2. Görsel materyalleri ilgili sorular sorar.
ÖZBAKIM BECERİLERİ
1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanma
3.Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar.
5.Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.
7.İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.
ETKİNLİKLER
ÖĞRENME SÜRECİ
SERBEST ZAMAN
ETK
Öğretmen öğrencilerini “Günaydın!” diyerek karşılar. Köşelerin seçimi ile ilgili planlama yapılır. İlgi köşelerinde serbest olarak oynanır. Kitap köşesinde vücudumuzla ilgili kitapların resimlerine bakılır. Evcilik oyunları, bloklarla kurulan ev figürleri içinde oynanır. Eğitici oyuncaklarla vücudun bölümlerini gösteren yapbozlar oluşturulur. Oyun bitiminde öğretmen tik tak tekerlemesini söyleyerek toplanma zamanının geldiğini haber verir. Köşeler düzenlenir. Öğretmen öğrencilerin köşelerini inceleyip düzenleri ile ilgili fikirlerini söyler. Gerekiyorsa yeniden bir düzenleme yapılabilir.
SANAT ETK
KAGIT İŞLERİ : A4 kâğıtlarına çizilen Yengeç resimleri kesilir yapıştımaları saglanır.
ARTIK MATERYAL: Kaşıklardan arı yapılır.Dedelerden mobil yapılır.
TÜRKÇE DRAMA
Fındık adlı tekerleme ile anadil etkinliğine geçiş yapılır. Sınıfta uyulması gereken kurallar tekrarlanır.
BİLMECELER: Çocuklardan isteyenlere bilmece sormaları için yüreklendirilir.
TEKERLEME: Çıt, çıt adlı tekerleme öğretilir.
PARMAK OYUNU: Oyun adlı parmak oyunu öğretilir.
HİKÂYE: Misi adlı hikâye anlatılır.
HİKÂYE SONRASI ETKİNLİK: Dramatize edilir.
OYUN VE HAREKET
El çırpma, Eski minder, Hop hop hoplarız adlı oyunlar kuralları anlatıldıktan sonra oynanır.
OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK
Sınıfa plastik tabak, kaşık, çatal getirilir. Çocuklardan bu malzemeleri ikişerli ve üçerli gruplamalarını ister. Tüm çocuklara fırsat verilir. Daha sonra “Düğmeleri örnekteki gibi ikişer ikişer gruplayınız.” konulu etkinlik sayfası çalışılır. Ardından “Korkuluk” şiiri söylenir.
Ben küçük bir korkuluğum. Buğdayları korurum. Çiftçi Ali Dayı da dostumdur.
Kargaları korkuturum. Güneş ve toprak arkadaşım.
Şiir çocuklar tarafından tekrarlanır. Korkuluk taklidi yapılır. Ardından “Eğlenceli Matematik–2” adlı alıştırma kitabından “1’den 10’a kadar sayıları birleştiriniz.” konulu etkinlik sayfası çalışılır.
DEĞERLENDİRME
SINIF ÖGRETMENİ
ASYA-GÜL ÖZ
ETKİNLİK FORMATI
PARMAK OYUNU
ben küçük bir insanım
hem aklım var hem canım
severim oyun oynamayı
hele olayım kocaman
görürsünüz o zaman.
OYUN ETKİNLİGİ
1)
Elma Yeme
İki elmaya ip bağlanır. Çocuklar sıra ile elmalara gelip, ellerini kullanmadan (eller arkada durma) ısırmaya çalışır. Başarılı olanlar alkışlanır. Bu oyunun sonunda da çocukların duygu ve düşüncelerine yer verilerek, oyun sırasındaki yaşadıkları problemleri anlatmaları istenir
TEKERLEME
çıt çıt yedim çekirdeği
tak tak kırdım cevizleri
bunlar kimin ayakizi
kedinin mi
farenin mi
şimdi yakalarım ben sizi
2)
Kulaktan Kulağa
“Kulaktan Kulağa” oyunu için geniş bir daire oluşturulur. Çocuklardan birinin kulağına (büyük elma-küçük elma soğuk su-sıcak su vb.) cümleler söylenir. Cümlenin değişmeden kulaktan kulağa söylenmesi istenirken, zıt kavramlara değinilmiş olur. Sondaki çocuk, cümleyi yüksek sesle söyler. Cümle değişmemişse oyun başarıyla tamamlanmış sayılır. Değişmiş ise, geriye doğru her çocuk cümleyi tekrar söyler. Hatanın kimden kaynaklandığı bulunmaya çalışılır
3)
Sepet Yarışı
Değişik boyutlardaki oyuncaklar (blok, lego, roper vb) sınıfın her tarafına dağıtılır. Sınıf iki gruba ayrılır ve her gruba birer sepet verilir. Müzik açılır ve grup elamanları arasında sepet elden ele dolaştırılarak, dans edilir. Müzik kapatılınca her grup kendi sepetine oyuncakları doldurmaya başlar. En çok oyuncağı toplayan grup oyunu kazanır. Daha sonra sepet içindeki oyuncaklar türlerine göre gruplandırılarak, kutularına kaldırılır.