Merhabalar Okul Öncesi Forum Resmi Web Sitesi 'Biz BÜYÜK Bir Aileyiz'

Foruma ücretsiz kayıt olarak mesaj gönderebilir, yeni konular oluşturabilir ve diğer üyeler ile etkileşim içine olabilirsiniz.

PASİF SİGARA İÇİCİLİĞİ VE ÇOCUKLAR

Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
275
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Soru: Pasif içicilik nedir?
Cevap: Yanan bir sigara dumanı ve sigari içen kişinin soluğuyla yaydığı dumanın bileşimidir. Ayrıca çevresel sigara içiciliği, duman olarak da adlandırılır. (ETS=Enviromental Tobacco Smoke, ÇSD=Çevresel Sigara Dumanı). Kokusuyla kolayca ayırt edilir.ÇSD havaya dağılır ve elbiselere, perdelere, mobilyalara siner. Çoğu kişi için ÇSD kötü koklu, yakıcı, göz ve burnu rahatsız edicidir. ÇSD içinde 4000’den fazla kimyasal madde belirlenmiştir. Bunlaran en az 43 tanesi kanser yapıcıdır.

Soru: Çevresel sigara dumanına maruz kalmak sık rastlanılan bir durum mudur?
Cevap: ABD’de erişkinlerin yaklaşık % 26’sı sigara içiyor. Beş yapın altındaki çocukların % 50-67’si de en az bir erişkinin sigara içitiği evlerde yaşıyor.

Soru: Kimler risk grubundadır?
Cevap: ÇSD herkes için zararlı olmasına rağmen anne karnındaki bebekler, küçük bebekler ve çocuklar daha çok risk altıntadır. Çünkü gelişmekte olan akciğer, beyin gibi organlar zarar görürler.

Anne karnındaki bebeğe ve yeni doğanlara etkileri
Cevap: Anne ve bebek arasında hamilelik boyunca bir kan dolaşımı ve bu yolla bir alışveriş vardır. Sigara içen hamile kadınmlarda bu dolaşım değişir. Uzun dönemde ne gibi sağlık sorunlarına yol açtığı henüzbilinmiyor. Ama bazı çalışmalar hamilelikte sigara içmenin yarık damak-dudak gibi bazı doğum anomalitelerine yol açtığını göstermiştir.

Sigara içen annelerin daha az sütü vardır, bebekleri düşük doğum ağırlıklıdır. Sigara için anne çocuklarınad “Ani Bebes Ölümo Sendromları”na daha sık rastlanır. Bu da 1-12 aylık bebeklerin en sık ölüm nedenidir.

Çocuk akciğeri ve solunum sistemi
Her yaştaki çocukta ÇSD’ye maruz kalmak akciğer işlevlerini bozar. Çocukluk dönemi astımlarının sıklığını ve şiddetini artırır. Pasif içicilik sinüzit, rinit, kistik fibrozis, kronik solunum problemleri (öksürük, geniz akıntısı gibi) rahatsızlıklarını arttırır.

İki yaşın altındaki çocuklarda ÇSD bronşit ve zatürre olasılığını arttırır. 1992 tarihli bir çalışmada ÇSD’nin 18 aydan küçük çocuklarda her yıl 150.000-300.000 alt solunum yolları enfeksiyonlarına yol açtığı gözlenmiş,tir. Bu hastalardan 15.000’i hastaneye yatmak zorunda kalmıştır. Günde yarım paket veya daha fazla sigara için anne babaların çocuklarının herhangi bir solunum yolu hastalığından hastaneye yatıma riski 2 kat daha fazladır.

ÇDS (Çevresel Sigara Dumanı) ve kulaklar
ÇSD hem kulak enfeksiyonlarını sayısını ırtırır hem de kulak hastalığının süresini uzatır. Solunan duman burun arkasıyla orta kulağı birbirine bağlayan östaki borusunu irite eder. Bu da orta kulakta sıvı birikimi ve enfeksiyonla kendini gösterir. Çocuklarda dyum akaybında en çok sorumlu olan sebep kulak enfeksiyonudur. Eğer ilaçla etkili cevap alınamazsa cerrahi girişim gerekir.

ÇSD ve beyin
Hamilelikte ve sonrasında sigara içen annelerin çocukları diğerlerine göre daah çok davranış bozukluğu gösterir. Hiperaktivite, okul performansı ve entellektüel kazanımlarda bozulur.

Soru: Pasif sigara içiciliği kanser nedeni midir?
Cevap: Şimdiye kadar sadece pasif içiciliğin çocuğunuzun gelişimine zarar verdiğini öğrendiniz. Peki ÇSD’nin diğer kanser nedeni hava kirletici maddelerden 100 kat daha fazla kansere yol açma riski olduğunu biliyor muydunuz?

ÇSD’nin her yıl 3000’den fazla sigara içmeyen kişinin akciğer kanserinden ölümüne yol açtığını biliyor muydunuz?

Hazır bunları öğrenmişken çocuğunuzun pasif içiciliğini hemen şu andan itaberen önleyebilrsiniz.

Ne yapabilirsiniz?
1) Sigarayı bırakın, eğer içiyorsanız tabii!
2) Eğer yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuza danışın. Bırakmanıza yardımcı olabilecek birçok ürün var artık.
3) Eğer evinizde sigara içenler varsa onların bırakmasına yardımcı olun. Eğer onların bırakması mümkün değilse onlardan ve ziyaretçilerden evin dışında sigara içmlerini rica edin.
4) Arabanızda sigara içirtmeyin!
5) Çocuğunuzun okulunda, çevresinde sigara içilip içilmediğini kontrol edin.

Doç. Dr. Dilaver ÖZTURAN
 
Katılım
29 Nis 2006
Mesajlar
416
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
[attachment=15] LÜTFEN SİGARA KULLANMAYIN.....
 
Katılım
3 May 2006
Mesajlar
325
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
39
Sigaradan nefret ediyorum.Eşim sigara kullanıyor.Bu kadar zararı olduğunu bilince tabi korkuyorum.Ama hiç bırakmaya niyeti yok.
 
Katılım
12 May 2006
Mesajlar
97
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
55
Yanlarında içmemeye dikkat ediyoruz ama bazen kendi çocuklarımıza gereken önemi vermiyoruz. Çok bencil düşünüyoruz. Bizi Affedin :(
 
Katılım
12 May 2006
Mesajlar
97
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
55
kendimize ve çevremize zarar verecek başka bir şey bulurduk eminim
 
Katılım
9 Ağu 2006
Mesajlar
5
Tepki Skoru
0
Puanları
0
kayınpeder çok matraktır. arkadaşlarıyla otururken,
-hakkını helal et! der
şaşkın arkadaşı,
-niyeeeee!
-çünkü; o kadar sigra dumanını çektik, hakta kalmıyalım!! der.
 
Katılım
13 Eyl 2006
Mesajlar
347
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
37
gökhan paylaşımın için cok tesekkurler. SİGARAYA HAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Katılım
7 Ocak 2007
Mesajlar
6,268
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
teşekkürler paylaşımın için...
 
Katılım
17 May 2006
Mesajlar
597
Tepki Skoru
1
Puanları
0
Yaş
42
sigara içen dört kişinin yanında bulunan bir insan 1 tane sigara içmiş kadar etkileniyormuş.ben artık içen arkadaşlarımın yanına bırakın çocuklarımı sokmayı kendim dahi gitmiyorum
 
Katılım
7 Ocak 2007
Mesajlar
6,268
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
Arkadaşım içmiyoruz ama pasif içicilikten nasıl kurtulacağız bilmem ben çok rahatsız oluyorum bir yere oturuyorsunuz yan masalar baca gibi, açık havada da öyle mecbur bir yere sıraya giriyorsun önündeki arkandaki çok rahat bir şekilde içebiliyor böyleyiz işte:(
 
Katılım
1 Nis 2007
Mesajlar
148
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
40
iyiki sigarayı bırakmışım,önce kendi sağlığım için,doğacak çocuğum için,başkalarıın zehirlemediğim için,sigaranın iğrenç kokusundan kurtulduğum için 3 yıldır çok mutluyum :):):) ve bu mutluluğu herkese tavsiye ediyorum SİGARAYI BIRAKIN !!!
 
Katılım
7 Ocak 2007
Mesajlar
6,268
Tepki Skoru
0
Puanları
0
Yaş
45
iyiki Sigarayı Bırakmışım,önce Kendi Sağlığım Için,doğacak çocuğum Için,başkalarıın Zehirlemediğim Için,sigaranın Iğrenç Kokusundan Kurtulduğum Için 3 Yıldır çok Mutluyum :):):) Ve Bu Mutluluğu Herkese Tavsiye Ediyorum Sİgarayi Birakin !!!
:36_3_12::36_3_12::36_3_12:

:36_7_8::36_7_8::36_7_8:
 

Giriş yap

Okul Öncesi Forum TV

000
Gün
00
Saat
00
Dakika
00
Saniye
Canlı yayına kalan süre.

18 Yıldır Sizlerle

18 yıldır sizlerleyiz. Türkiye'nin ilk okul öncesi eğitim platformu
Üst